Ranking imion związanych z miłością. Walenty i Walentyna na szarym końcu

2024-02-13 9:36

Z okazji zbliżających się Walentynek postanowiliśmy sprawdzić, jakie imiona związane z miłością nadawane są przez Polaków. W tym celu prześledziliśmy ranking imion żeńskich i męskich nadawanych w naszym kraju pod względem właśnie takich typów. Okazało się, że kilka z nich zajmuje naprawdę wysokie pozycje, ale wbrew pozorom nie jest to Walenty ani Walentyna.

Ranking imion związanych z miłością. Walenty i Walentyna na szarym końcu
Autor: Getty Images Ranking imion związanych z miłością. Walenty i Walentyna na szarym końcu

Imiona, których znaczenia ściśle nawiązują do słów „miłość” czy „serce” są wyjątkowe same w sobie. Pozwalają wyrazić nasze najlepsze uczucia do nowo narodzonego maleństwa. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo w naszym języku, choć nie każdemu w pierwszej chwili przypiszemy skojarzenie związane z miłością. Kilka z nich to imiona nadawane naprawdę bardzo często – liczone w tysiącach. Domyślacie się, o jakie nam chodzi?

VOX: sonda walentynki

Ranking imion dla dziewczynek związanych z miłością

Wśród imion dla dziewczynek, których znaczenie skojarzyć można z Walentynkami znalazły się aż dwa z pierwszej dziesiątki rankingu najpopularniejszych imion dla dziewczynek nadawanych w 2023 roku – mowa o zajmującej 6. miejsce Julii i 7. miejsce Oliwii.

1. Julia (4254 nadań)

Julia to jedna z tytułowych postaci dramatu Williama Szekspira, która w parze ze swoim ukochanym Romeo w powszechnym przekonaniu stała się symbolem idealnej, nieskazitelnej miłości. Samo imię Julia pochodzi ze starożytnego Rzymu i oznaczało dosłownie kobietę z rodu Julii. Julii przypisywano takie cechy jak: piękno, wdzięk i powab.

2. Oliwia (3846)

Łacińskie imię oznaczające gałązkę drzewa oliwnego, która jest symbolem pokoju czyli miłości bliźniego najwyższej postaci. W naszych czasach to szczególnie wyjątkowe imię.

3. Milena (1148)

Imię starosłowiańskie oznaczające osobę „najmilszą sercu”. Najpopularniejsze zdrobnienia tego imienia to: Milenka, Milka, Milenusia, Milcia, Mila.

4. Amanda (47)

Amanda jest kobiecym odpowiednikiem imienia Amand, który bezpośrednio wywodzi się od czasownika „amare” – „kochać”. Można więc je tłumaczyć jako „godną miłości”.

5. Walentyna (5)

To żeński odpowiednik imienia Walenty – patrona wszystkich zakochanych. Oznacza kobietę, która jest silna i cieszy się doskonałym zdrowiem.

Ranking imion dla chłopców związanych z miłością

Wśród imion męskich kojarzonych ze słowem „miłość” jest tylko jedno imię, które można uznać za bardzo popularne. Mowa o imieniu Miłosz, które w 2023 roku otrzymało aż 1855 nowo narodzonych chłopców. A o to cały ranking:

1. Miłosz (1855)

To wyjątkowe słowiańskie imię, które oznacza dosłownie „miłujący” lub „umiłowany”. Po raz pierwszy na naszych ziemiach zostało wymienione w "Bulli gnieźnieńskiej" z 1136 roku. Miłosz to człowiek uczuciowy o wrażliwej, artystycznej duszy.

2. Kordian (150)

To wywodzące się z tradycji romantycznej imię oznacza dosłownie osobę „dającą serce”. Imię to stworzył Juliusz Słowacki, a rozsławił tytułową postacią swojego utworu dramatycznego.

3. Amadeusz (55)

To imię pochodzi z łaciny i wywodzi się od słów “amo” - ”kochać”, oraz „Deus” - “Bóg”. Oznacza więc tego, kto „kocha Boga”.

4. Romeo (6)

Tak jak Julia to tytułowa postać dramatu Williama Szekspira. Jego osoba utożsamiana jest z ideałem romantycznej miłości – szczerej, głębokiej i oddanej.

5. Walenty (3)

Jest to imię męskie pochodzenia łacińskiego, które wywodzi się od przydomka Valentinus, utworzonego od łac. Valens, co oznacza mocny, silny i zdrowy. Dziś powszechnie kojarzone jest ze św. Walentym – patronem zakochanych.