To imię dla dziewczynki, przyciąga nieszczęścia. Oznacza "panią smutku"

2024-06-23 10:02

Coraz częściej wybieramy dla dziewczynek oryginalne, zagraniczne imiona. Warto jednak zwrócić uwagę na ich znaczenie. Może się bowiem okazać, że coś, co brzmi wyjątkowo, oznacza ból i smutek. Tak jest właśnie w przypadku tego imienia.

To imię dla dziewczynki, przyciąga nieszczęścia. Oznacza panią smutku
Autor: Getty Images To imię dla dziewczynki, przyciąga nieszczęścia. Oznacza "panią smutku"

Już w starożytności wierzono, że imię może przynieść sławę lub być dla osoby źródłem nieszczęść. Według wielu kultur dziecko otrzymywało imię, które nada mu pewne cechy, będzie tarczą, która je ochroni i błogosławieństwem. Imiona mają bardzo różnorodne znaczenie, ale z reguły kojarzone są z siłą, odwagą, sprytem i szczęściem.

Imię dla dziewczynki, które według znaczenia przyciąga nieszczęścia, to Dolores. W języku hiszpańskim oznacza „ból” oraz dosłownie „panią smutku”. Sprawdzamy, jakie są dziewczynki noszące to jakże oryginalne i owiane złą sławą imię.

Zobacz także: W latach 90-tych zazdrościłyśmy tego imienia koleżankom. Znaczenie jest jednak brzydkie

Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?

Znaczenie imienia Dolores

Imię Dolores wywodzi się z języka hiszpańskiego. Jest nadawane również w Polsce, choć w ostatnich latach nikt nie zdecydował się, aby wybrać je dla swojej córki.

W Hiszpanii jest używane w wyrażeniu oznaczającym Matka Boska Bolesna — María de los Dolores. W języku hiszpańskim wywodzi się od słowa dolor, które oznacza „ból”. Według źródeł imię to ma również swoje pochodzenie w języku łacińskim. Oznacza dosłownie „smutną” lub „panią smutku”.

Charakter imienia Dolores

Dolores jest osobą wrażliwą, pomocną i łatwo nawiązuje nowe znajomości, ale najlepiej czuje się wśród najbliższych. Nie lubi, gdy ktoś narusza jej prywatność. Potrafi być skryta. Ceni sobie porządek. Bywa wrażliwa na sztukę. Nie lubi w ludziach agresji i fałszu. Sama jest optymistycznie nastawiona do świata i ceni sobie spokój.

Dolores jest osobą inteligentną, która lubi rozwijać swoje talenty i umiejętności. Niestety bardzo łatwo ją zranić. Krytyka z ust bliskich jej osób boli najbardziej, a negatywne opinie bierze bardzo do siebie.

Imieniny Dolores

W Polsce Dolores obchodzi imieniny 15 września.

Zdrobnienia imienia Dolores

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Dolores to: Dolcia, Dolka, Dolorka, Dolorcia, Dolunia, Dolusia, Luśka, Lusia.

Żywioły imienia Dolores

Żywioły połączone z imieniem Dolores to woda i ogień. Woda w tym przypadku symbolizuje wrażliwość, ale podgrzewana może zacząć parzyć. Potrafi jednak tłumić negatywne emocje i zbyt pochopnie podejmowane decyzje.

Ciekawostki związane z imieniem Dolores

  • Planety: Neptun i Jowisz.
  • Szczęśliwe pory roku: wiosna i koniec jesieni.
  • Szczęśliwy kamień: Tygrysie oko.
  • Ulubiony kolor: Błękitny.
  • Szczęśliwe drzewo: wierzba.

Czytaj także: Jego imieniny są nawet kilka razy w miesiącu. Czerwcowe mają jednak symboliczne znaczenie