To imię męskie nie cieszy się dobrą sławą. A kiedyś było zupełnie inaczej!

2024-06-06 15:01

Są imiona, które doskonale znamy, jednak niechętnie wybieramy je dla swoich dzieci. Znamy osoby, które je noszą, wiemy co oznacza i skąd pochodzi, jednak niekoniecznie uważamy je za to idealne dla naszego dziecka. Przykładem jest imię dla chłopca, któremu dziś się przyjrzymy.

To imię męskie nie cieszy się dobrą sławą. A kiedyś było inaczej
Autor: Getty Images To imię męskie nie cieszy się dobrą sławą. A kiedyś było inaczej

Imię Jarosław, bo to jemu się dziś przyjrzymy, nie jest obecnie zbyt popularne. W 2023 roku nadano je zaledwie 39 chłopcom. Urodziło się więcej Sylwestrów (44), Zbigniewów (53) i Szczepanów (68). Dla porównania - na pierwszym miejscu w zestawieniu najpopularniejszych imion dla chłopców nadanych w 2023 roku znalazł się Nikodem - to imię otrzymało 6563 maluchów.

W 2023 roku 213 chłopców otrzymało na drugie imię Jarosław.

A gdyby przyjrzeć się nie tylko maluchom? Według rejestru PESEL w naszym kraju żyje 190 644 mężczyzn noszących imię Jarosław. Wyprzedza ono uwielbiane przez rodziców imiona takie jak Kazimierz, Franciszek czy Filip.

58 360 mężczyzn w naszym kraju ma na drugie imię Jarosław.

Tyle danych, sprawdźmy, jaki jest Jarosław i kiedy składać mu życzenia.

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Znany Jarosław? Skojarzenie jest jedno

Jarosław to imię męskie słowiańskiego pochodzenia. Oznacza osobę, która ma silną sławę. Żeńskim odpowiednikiem jest imię Jarosława.

Znany Jarosław? Obecnie z tym imieniem kojarzymy przede wszystkim prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego. Inne znane osoby to m.in.: Jaroslav Hašek, Jarosław Iwaszkiewicz, Jarosław Gugała, Jarosław Gowin, Jarosław Kret, Jaroslav Heyrovský, Jarosław Kuźniar.

Przeczytaj także: Mapa najpopularniejszych imion w Europie. 7 krajów stawia na to samo imię co Polacy

Kiedy Jarosław świętuje?

Życzenia możemy składać kilka razy w roku. Imieniny Jarosława obchodzimy: 21 stycznia, 25 kwietnia, 7 czerwca, 24 czerwca, 1 sierpnia oraz 27 listopada.

Jak zdrabniać imię Jarosław? Jareczek, Jaruś, Jarunio, Jarcio, Jarko... Możliwości jest wiele, możesz pobawić się w słowotwórcę. Zanim wybierzesz formę, zapytaj Jarosława, czy ta wersja jest przez niego akceptowana.

Przeczytaj także: To imię znaczy "kochający Boga". Polacy go unikają, ale i tak wyprzedza Jarosława

Jaki jest Jarosław?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, mężczyzna o imieniu Jarosław jest zasadniczy, ma zdolności przywódcze. Żyje wyznawanymi przez siebie ideami, nie boi się manifestować poglądów. Idealny zawód dla Jarosława? Osoby noszące to imię sprawdzą się np. jako urzędnicy.

Znasz jakiegoś Jarosława?

Przeczytaj także: Oto najrzadziej nadawane imiona w 2023 roku. Niektóre potrafią zaskoczyć!

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot? Działał po podłączeniu prądu.
Przedmiot z PRL