To krótkie imię brzmi nowocześnie, a wywodzi się od imion naszych babć. Oznacza „ogień”

2024-02-21 13:43

Krótkie imiona dla dziewczynek stają się coraz popularniejsze. Są dźwięczne, nowoczesne, wpadające w ucho więc także charakterystyczne. Być może właśnie dlatego coraz więcej jest dziewczynek o imionach takich jak Mia, Lea czy Ida. To, które proponujemy ma jednak dodatkową zaletę. Wywodzi się od zdrobnienia imienia, które było popularne w czasach naszych babć.

Trzyliterowe imię dla dziewczynki.
Autor: Getty Images Trzyliterowe imię dla dziewczynki.

Imię Iga, bo o nim mowa, to ukłon wobec tradycji, z typowym, nowoczesnym sznytem, który podoba się większości rodziców. Mało kto pamięta, że to imię typowo współczesne, które jednak swój rodowód ma w zdrobnieniach od imion takich jak Jadwiga, czy Ignacja. 

Jeśli więc ktoś szuka kompromisu pomiędzy polskimi imionami a tymi międzynarodowymi, być może warto wybrać dla córki właśnie imię Iga.

Zobacz też: Urocze i z charakterem. 7 trzyliterowych imion dla dziewczynek, które będą nosić długie nazwiska

Spis treści

 1. Znaczenie imienia Iga
 2. Charakterystyka imienia Iga
 3. Imieniny Igi
 4. Jak zdrabniać imię Iga?
 5. Jak odmieniać imię Iga?
 6. Znane kobiety o imieniu Iga
 7. Popularność imienia Iga
Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Zobacz: Naukowcy wybrali najpiękniejsze imię na świecie. Polki mają nosa!

Znaczenie imienia Iga

Imię Iga wywodzi się od łacińskiego słowa "ignis", które oznacza "ogień".

Charakterystyka imienia Iga

Zgodnie z imiennikiem, Igi to kobiety pełne energii o ognistym temperamencie. Oprócz tego, dziewczynki i kobiety o tym imieniu mają typowo twórczy umysł, sprawdzą się w zawodach artystycznych, ale nie tylko. Igi są też uparte i mają dużą determinację w dążeniu do celu. Mogą pracować w bankach i dużych korporacjach. Idealnym połączeniem wszystkich cech Igi będzie też zawód dekoratora wnętrz lub architekta.

Zgodnie z numerologią i znakami zodiaku, imię to będzie idealne dla zodiakalnych Panien, ponieważ Iga to numerologiczna 8.

Imieniny Igi

Imieniny Iga obchodzi 1 lutego, 11 maja, 15 lipca, 31 lipca, 23 października lub 15 grudnia. Najpopularniejsze są jednak imieniny przypadające w lutym.

Jak zdrabniać imię Iga?

Najpopularniejszymi zdrobnieniami są Igusia i Igunia. 

Jak odmieniać imię Iga?

 • dopełniacz - Igi
 • celownik - Idze.

Znane kobiety o imieniu Iga

 • Iga Świątek – polska tenisistka
 • Iga Wyrwał – polska modelka
 • Iga Krefft – polska aktorka

Popularność imienia Iga

Imię Iga, stopniowo pnie się w rankingach popularności. W 2010 roku nadano je 1262 dziewczynkom, co plasowało je na 40. miejscu w ogólnopolskim rankingu. W 2021 roku z kolei imię to dostało 3215 dziewczynek, dzięki czemu znajdowało się na 15. miejscu w polskim rankingu imion.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza