To nordyckie imię zwiastuje sukces i sławę. W Polsce niewielu chłopców się tak nazywa

2023-11-14 15:49

Posiadaczkom tego imienia zwiastuje się sukcesy życiowe oraz sławę. Podkreśla się także ich mocną osobowość i wyróżnianie się z tłumu. Według imienników osoby tak nazwane bardzo dbają o swój wizerunek, a także bardzo pilnują swoich interesów. Co ciekawe, istnieje też męski odpowiednik tego imienia, który w Polsce nadawany jest bardzo rzadko. O jakie imię chodzi?

Mały chłopiec w stroju prehistorycznym
Autor: Getty Skandynawskie imię dla chłopca lub dziewczynki

W Polsce zaczęło być popularne w latach 70. ubiegłego wieku, ale nigdy nie wpadło na listę najczęściej wybieranych imion. Mowa o imieniu Dagmara, któremu przypisuje się duńskie pochodzenie. Czy jednak istnieje męska wersja imienia Dagmara?

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Co oznacza imię Dagmar?

Choć nie każdy o tym wie, istnieje także męski odpowiednik tego imienia. W jego sprawie w maju 2022 roku wypowiedziała się Rada Języka Polskiego. O opinię na ten temat poproszono RJP w prywatnej prośbie. Zapytano, czy forma Dagmar jako imię męskie jest prawidłowa. Oto co na ten temat odpisali językoznawcy:

„Nie istnieje pojęcie imion „prawidłowych” czy „nieprawidłowych”. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego zarejestrował imię „Dagmar” w Pańskim akcie urodzenia, słusznie uznawszy, że spełnia ono warunki stawiane imionom noszonym przez Polaków (wskazuje na płeć, nie jest zdrobnieniem innego imienia i nie jest ośmieszające). Nie jest Pan zresztą jedynym Dagmarem w Polsce – w styczniu tego roku w bazie PESEL widniało 79 poświadczeń Pańskiego imienia jako pierwszego” – czytamy.

Co oznacza imię Dagmara i Dagmar? Według etymologów powstało z połączenia słów dag „dzień” lub dago „dobry” oraz mar „dziewica”/"dziewoja" lub mari „sławny”. Imię to mogłoby zatem oznaczać: "sławny dzień" lub "sławna dziewoja".

Rzadkie imię męskie - Dagmar

Zarówno męska wersja tego imienia jak i żeńska należą do rzadkich imion nadawanych w Polsce. W całym 2022 imię Dagmara jako pierwsze otrzymało tylko 101 dziewczynek, a imię Dagmar w tym samym roku nie wybrano ani razu. Można więc uznać jego męską formę za ultra rzadką.

W całej polskiej populacji aktualnie zarejestrowanych jest 31723 Dagmary i 101 Dagmarów.

Co ciekawe, u naszych południowych sąsiadów imię Dagmar nadawane jest kobietom. Dagmar Havlová to była pierwsza dama Czech, zaś Dagmar Patrasová to znana czeska aktorka telewizyjna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza