To piękne skandynawskie imię wraca do łask. Będzie hitem porodówek 2024?

2024-01-23 10:04

Od lat rankingiem najpopularniejszych chłopięcych imion rządzą te tradycyjne, jak Franciszek czy Stanisław. Wielu rodziców woli jednak odchodzić od trendów sprzed pokoleń i wybierać znane, ale znacznie nowocześniejsze imiona. Mają one jeszcze jedną cechę, którą wielu doceni - są rzadsze, dzięki czemu dziecko raczej nie spotka swojego imiennika w jednej grupie przedszkolnej czy klasie.

To piękne skandynawskie imię dla chłopca wraca do łask. Będzie hitem porodówek 2024?
Autor: Getty Images

Choć imię Olaf nie jest ostatnio tak popularne, jak chociażby Nikodem, Antoni i Jan, to od lat ma swoich wiernych fanów. W pierwszej połowie 2023 roku, to imię otrzymało 231 chłopców. W 2022 roku, łącznie dostało je 588 chłopców. 

W swojej "szczytowej formie" imię Olaf było w latach 2015-16, niedługo po premierze pierwszej części bajki "Kraina Lodu", gdzie imię to nosi jeden z głównych bohaterów - wesoły bałwanek. Fenomen ten może się powtórzyć, bo pod koniec zeszłego roku prezes Disneya zapowiadał trzecią część kultowej już bajki. Nie zdziwi nas, gdy starsze rodzeństwo uczestniczące w wyborze imienia, będzie głosować właśnie za imieniem Olaf. Co warto o nim wiedzieć?

Przeczytaj: "Zrodzony z wilczej krwi" to niszowe imię. Dzięki "Akademii Pana Kleksa" wskoczy do czołówki?

Spis treści

  1. Znaczenie imienia Olaf
  2. Jaki charakter ma Olaf?
  3. Imieniny Olafa
  4. Imię Olaf w innych językach
Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?

Znaczenie imienia Olaf

Imię Olaf ma skandynawskie korzenie. Pochodzi najprawdopodobniej od staronorweskiego Anleifr lub od imienia Aslaf. W tym pierwszym wypadku, imię Olaf oznaczałoby "syna starego człowieka", w drugim - "człowieka umiłowanego przez bogów".

Jaki charakter ma Olaf?

Według imiennika, Olaf rzeczywiście może być odzwierciedleniem jednej z postaci z Krainy Lodu. Jest wesołkiem, obdarzonym niezwykłym poczuciem humoru, zarażającym innych optymizmem. Oprócz tego jest człowiekiem prawym, kierującym się moralnymi zasadami. Ma też hart ducha, nie poddaje się łatwo i z dużym zacięciem potrafi walczyć z przeciwnościami losu. 

Imieniny Olafa

Imieniny Olafa wypadają 29 lipca. 

Imię Olaf w innych językach

  • język polski, angielski, francuski i niemiecki - Olaf
  • język włoski - Olao
  • język portugalski - Olavo

Dowiedz się: Te imiona królowały w 2023 w wielkich miastach. Antek i Zofia spadli ze szczytu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza