To prawdziwa królowa wśród imion. Wybrano najpiękniejsze imię dla dziewczynki na świecie

2023-11-20 13:55

Jakie jest najładniejsze imię żeńskie? Na to pytanie postanowiła odpowiedzieć grupa badaczy. Wzięli pod uwagę nie tylko popularność poszczególnych imion dla dziewczynek w różnych krajach, ale także przeanalizowali ich brzmienie oraz to, jakie budzą skojarzenia. Analiza pozwoliła im wskazać konkretne imię, które uznali za najpiękniejsze imię na świecie.

To prawdziwa królowa wśród imion. Wybrano najpiękniejsze imię dla dziewczynki na świecie
Autor: Getty Images To prawdziwa królowa wśród imion. Wybrano najpiękniejsze imię dla dziewczynki na świecie

Jakie imię dla dziewczynki króluje w 2023? Na pełne dane przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale dane za pierwsze półrocze pokazują, że wybory Polaków w kwestii imion dla córek nie ulegają większym zmianom. W pierwszej dziesiątce rankingu przygotowywanego regularnie przez GUS znalazły się m.in. Pola, Maja i Julia. Czy znalazło się tam też imię, które za najpiękniejsze na świecie uznali naukowcy?

Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?

Pewna grupa naukowców postanowiła skonfrontować wybory rodziców z nauką i wskazać najpiękniejsze imię dla dziewczynki. W tym celu wzięli pod uwagę kilka kryteriów, różnych od tych, którymi zazwyczaj kierują się sami rodzice. Te obiektywne i w miarę policzalne czynniki pozwoliły im wybrać najpiękniejsze imię świata.

Jakie jest najładniejsze imię żeńskie?

Poszukiwania najpiękniejszego imienia świata zainicjował portal my1styears.com przy współpracy z naukowcami Uniwersytetu w Birmingham. Wziął w nim udział językoznawca dr Bodo Winter, który wziął pod lupę 100 najpopularniejszych imion żeńskich.

Naukowiec zbadał reakcje ludzi na wypowiadane na głos imiona. Zdaniem językoznawcy, niektóre z nich wywołują dobre emocje, inne gorsze. Istotna jest melodyjność słowa, ale i jego znaczenie czy skojarzenia. Co ciekawe, zdaniem eksperta, skojarzenia te są podobne w różnych częściach świata i w różnych językach.

Do jakich wniosków doszedł naukowiec? Okazuje się, że wśród żeńskich imion na pierwszym miejscu znalazła się Sofia. To imię pisane różnie, ale brzmiące podobnie zarówno w językach słowiańskich, romańskich czy germańskich, wydało się najbardziej melodyjnym i wywołującym najlepsze emocje.

W równoległych badaniach nad imieniem męskim, pierwsza nagrodę zdobyło imię Zayn. Choć trudno znaleźć oficjalny odpowiednik tego imienia w języku polskim, niektórzy wskazują na imię Zdzisław. To niestety nie należy w Polsce do popularnych imion dla chłopców.

Czy imię Zofia jest szczęśliwe?

Sofia, Sophia, Sophie, Soffie, Sofija - to różne odmiany imienia, które swoje źródło mają w języku greckim. Po grecku sophia (σοφία) to „mądrość”. W starożytności słowo to było bardzo popularne i używane w rozprawach filozoficznych (wyraz ten zresztą pochodzi od dwóch słów greckich: "umiłowanie mądrości" to właśnie filozofia). Z czasem Sophia stała się popularnym imieniem, kojarzonym z mądra, piękną i pełną wdzięku kobietą.

Być może nie bez znaczenia dla sukcesu Sophii w cytowanych tu badaniach jest fakt, że imię to znajduje się w czołówce najpopularniejszych imion na całym świecie, a także fakt, że kojarzy się z wieloma pięknymi, inteligentnymi i niezwykłymi kobietami, żeby wymienić tu tylko te nam współczesne jak Sophia Loren, Sophia Copolla, Sophie Marceau czy hiszpańską królowa Sophia.

Jak można mówić na Zosię?

Imię Sofia występuje w języku polskim i jest coraz popularniejsze wśród rodziców szukających imienia dla swoich córek. W 2023 roku w rejestrze imion według numerów PESEL, Sofia pojawiła się 1225 razy.

Typowo polską odmianą greckiej Sophie, oznaczającej mądrość jest jednak Zofia. W naszym kraju żyje obecnie 268 440 kobiet noszących to imię. Zofia była popularnym imieniem w okresie przed i powojennym, swój renesans przeżywa od 20 lat - imię to stale pojawia się w TOP 10 najpopularniejszych polskich imion żeńskich.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza