"Witaj na świecie. Imię masz oryginale". Ginekologa zachwyciło imię małego pacjenta

2024-02-20 14:29

Doktor Wojciech Falęcki w jednym z ostatnich postów na Instagramie zachwycił się imieniem, jaki jego pacjenci dali nowo narodzonemu synkowi. Imię jest naprawdę oryginalne i niszowe w naszym kraju. Nosił je słynny włoski kierowca rajdowy i jednocześnie założyciel prestiżowej wytwórni samochodów wyścigowych.

Witaj na świecie. Imię masz oryginale. Ginekologa zachwyciło imię małego pacjenta
Autor: Getty Images "Witaj na świecie. Imię masz oryginale". Ginekologa zachwyciło imię małego pacjenta

„Witaj na świecie Enzo. Imię masz oryginale i jak będziesz tak pozytywny jak twoi rodzice, to o przyszłość się nie martwię” – napisał Wojciech Falęcki. Do posta zaś dodał dwa zdjęcia małego pacjenta – jedno z USG, a drugie tuż po narodzinach. Internauci od razu podchwycili jego myśl i przyznali, że rzeczywiście imię Enzo jest naprawdę nietuzinkowe i godne rozważenia przez przyszłych rodziców. My sprawdziliśmy, jakie ma znaczenie i ilu chłopców w Polsce je nosi.

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Enzo – niszowe imię o włoskim rodowodzie

Ojczyzną imienia Enzo są Włochy, ale można też dotrzeć do jego korzeni w języku germańskim. Zakłada się, że jego pierwowzorem było imię Heinz – skrócona forma imienia Heinrich, które w języku starogermańskim oznaczało „władcę domu” albo „władcę władztwa”.

Najsłynniejszą osobą noszącą to imię był urodzony 18 lutego 1898 w Modenie włoski kierowca wyścigowy oraz założyciel wytwórni samochodów wyścigowych i sportowych Enzo Anselmo Ferrari. Co ciekawe jednak nie tylko Włosi nosili i noszą to imię. Popularne jest także we Francji, a także krajach Ameryki Południowej jak Argentyna czy Brazylia.

Osobom noszącym imię Enzo zgodnie z korzeniami tego imienia przypisuje się zdolności przywódcze, błyskotliwość, przebojowość, nietuzinkowość oraz charyzmę.

Popularność imienia Enzo w Polsce

W naszym kraju Enzo to zdecydowanie imię niszowe. W całym 2023 roku otrzymało go tylko 11 chłopców, co było i tak dużym osiągnięciem, bo w kilku poprzednich latach nadań tego imienia było znacznie mniej – oscylowały na poziomie 2-3 rocznie. W całej bazie PESEL (stan z dnia 19 stycznia 2024 roku) zaś osiągnęło ono wynik 202. To znaczy, że mamy tylko 202 mężczyzn i chłopców, którzy noszą to imię jako pierwsze. Kto wie, być może stoimy w przededniu wielkiego rozkwitu popularności tego imienia w Polsce. Z pewnością cegiełkę w tym kierunku dołoży grany niedawno w polskich kinach film „Ferrari”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza