Wybrano najpiękniejsze imię na świecie. W każdym języku brzmi pięknie

2023-09-14 15:16

Jak ocenić, które imię jest najpiękniejsze? Przecież to kwestia gustu, subiektywne odczucie... Naukowcy podjęli wyzwanie i postanowili znaleźć najpiękniejsze imię żeńskie, biorąc pod uwagę kilka kryteriów. Chcesz wiedzieć, które wygrało?

mała śliczna dziewczynka
Autor: Getty images "Wybrano najpiękniejsze imię na świecie"

Jeśli zapytamy 10 osób o najpiękniejsze imię dla dziewczynki, usłyszymy 10 różnych odpowiedzi. Nic dziwnego, dla każdego "ładne" oznacza co innego, a o gustach się nie dyskutuje. Naukowcy postanowili jednak wybrać najpiękniejsze imię dla dziewczynki. W tym celu wzięli pod uwagę kilka kryteriów, różnych od tych, którymi zazwyczaj kierują się rodzice przy wyborze imienia. Te obiektywne i w miarę policzalne czynniki, wskazały im najpiękniejsze imię świata.

Spis treści

  1. Jakimi kryteriami kierowali się naukowcy?
  2. Znaczenie imienia Sophia
  3. Czy Sophia to Zofia?
Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?

Jakimi kryteriami kierowali się naukowcy?

Poszukiwania najpiękniejszego imienia świata zainicjował portal my1styears.com przy współpracy z naukowcami Uniwersytetu w Birmingham. Wziął w nim udział językoznawca dr Bodo Winter, który wziął pod lupę 100 najpopularniejszych imion żeńskich. Naukowiec zbadał reakcje ludzi na wypowiadane na głos imiona. Zdaniem językoznawcy, niektóre z nich wywołują dobre emocje, inne gorsze. Istotna jest melodyjność słowa, ale i jego znaczenie czy skojarzenia. Co ciekawe, zdaniem eksperta, skojarzenia te są podobne w różnych częściach świata i w różnych językach.

Do jakich wniosków doszedł naukowiec? Okazuje się, że wśród żeńskich imion na pierwszym miejscu znalazła się Sofia. To imię pisane różnie, ale brzmiące podobnie zarówno w językach słowiańskich, romańskich czy germańskich, wydało się najbardziej melodyjnym i wywołującym najlepsze emocje.

W równoległych badaniach nad imieniem męskim, pierwsza nagrodę zdobyło imię Zayn.

Czytaj również: Najrzadsze imiona dla dziewczynek w 2022 roku. Wiele z nich wybrano tylko 2 razy

Imiona dla dziewczynek - 24 tradycyjne, ale nie przestarzałe

Znaczenie imienia Sophia

Sofia, Sophia, Sophie, Soffie, Sofija - to różne odmiany imienia, które swoje źródło mają w języku greckim. Po grecku sophia (σοφία) to „mądrość”. W starożytności słowo to było bardzo popularne i używane w rozprawach filozoficznych (wyraz ten zresztą pochodzi od dwóch słów greckich: "umiłowanie mądrości" to właśnie filozofia). Z czasem Sophia stała się popularnym imieniem, kojarzonym z mądra, piękną i pełną wdzięku kobietą. Być może nie bez znaczenia dla sukcesu Sophii w cytowanych tu badaniach jest fakt, że imię to znajduje się w czołówce najpopularniejszych imion na całym świecie, a także fakt, że kojarzy się z wieloma pięknymi, inteligentnymi i niezwykłymi kobietami, żeby wymienić tu tylko te nam współczesne jak Sophia Loren, Sophia Copolla, Sophie Marceau czy hiszpańską królowa Sophia.

Czy Sophia to Zofia?

Imię Sofia występuje w języku polskim i jest coraz popularniejsze wśród rodziców szukających imienia dla swoich córek. W 2023 roku w rejestrze imion według numerów PESEL, Sofia pojawiła się 1225 razy.

Typowo polską odmianą greckiej Sophie, oznaczającej mądrość jest jednak Zofia. W naszym kraju żyje obecnie 268440kobiet noszących to imię. Zofia była popularnym imieniem w okresie przed i powojennym, swój renesans przeżywa od 20 lat - imię to stale pojawia się w TOP 10 najpopularniejszych polskich imion żeńskich.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza