Wyjątkowe imię dla dziewczynki wywodzące się od nazwy pięknej rośliny. Nosiła je polska aktorka

2022-11-29 16:18

W 2021 roku imię to uplasowało się na 57. pozycji rankingu - otrzymało je 626 dziewczynek w naszym kraju. Jego popularność wzrosła niewątpliwie pod wpływem polskiej aktorki teatralnej i filmowej - Kaliny Jędrusik-Dygat.

Wyjątkowe i rzadkie imię dla dziewczynki wywodzące się od nazwy pięknej rośliny. Nosiła je polska aktorka
Autor: Getty images Wyjątkowe i rzadkie imię dla dziewczynki wywodzące się od nazwy pięknej rośliny. Nosiła je polska aktorka

Kalina to imię wywodzące się prawdopodobnie z greki od słów kallimos (piękna) lub kalinos (drewniany). Inni przypisują mu rodowód wschodnioeuropejski. Obecnie kojarzone jest przede wszystkim z krzewem o tej samej nazwie. W Polsce jest w użyciu od XV wieku. W ostatnich 10 latach imię to stało się dość popularne, choć nadal należy raczej do imion niszowych. Nosi je córka Nataszy Urbańskiej i Janusza Józefowicza.

Przeczytaj: To słodkie imię pochodzi od rzymskiej bogini księżyca. W minionym roku nadano je prawie 400 razy

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Kalina: przypisywane cechy charakteru

Kalina to kobieta pełna wdzięku i uroku. Ma radosne i optymistyczne nastawienie do życia. Tryska energią i jest cały czas gotowa do działania. Obdarzona jest niezwykłą wyobraźnią i fantazją - nie można się z nią nudzić. Ona sama także się nie nudzi, nawet w pojedynkę znajduje sobie mnóstwo wciągających zajęć. To kobieta pełna pasji życiowych - kocha sztukę, muzykę i taniec. Często odnajduje się w artystycznych zawodach. Niewątpliwym atutem osób noszących to imię jest umiejętność cieszenia się z drobnostek. Potrafią dostrzec piękno we wszystkim i w każdym. Choć niewątpliwie największe wrażenie robi na nich otaczająca przyroda. Ulubioną porą roku Kaliny jest wiosna.

Mała Kalinka jest bardzo wierną koleżanką. Gdy raz się z kimś zaprzyjaźni, jest bardzo wierna tej relacji. Atutem, który widać u małej Kalinki jest także jej cierpliwość. Potrafi spędzić kilkanaście minut na nauce zakładania butów, zapinania guzików, rysowaniu szlaczków. To mała strojnisia - uwielbia się przebierać i pożyczać buty na wysokim obcasie od swojej mamy.

Zdrobnienia imienia Kalina

Imię to najczęściej rodzice zdrabniają do form: Kalinka, Kalineczka, Linka, Lisia, Kalisia, Isia, Kaliś.

Imieniny Kaliny

Kalina obchodzi imieniny 11 lipca.

Przeczytaj: Rzadko spotykane imiona dla dziewczynek. Oto 20 wyjątkowych propozycji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza