Wyjątkowe imię dla dziewczynki wywodzące się od nazwy pięknej rośliny. Nosiła je polska aktorka

2022-11-29 16:18

W 2021 roku imię to uplasowało się na 57. pozycji rankingu - otrzymało je 626 dziewczynek w naszym kraju. Jego popularność wzrosła niewątpliwie pod wpływem polskiej aktorki teatralnej i filmowej - Kaliny Jędrusik-Dygat.

Wyjątkowe i rzadkie imię dla dziewczynki wywodzące się od nazwy pięknej rośliny. Nosiła je polska aktorka
Autor: Getty images Wyjątkowe i rzadkie imię dla dziewczynki wywodzące się od nazwy pięknej rośliny. Nosiła je polska aktorka

Kalina to imię wywodzące się prawdopodobnie z greki od słów kallimos (piękna) lub kalinos (drewniany). Inni przypisują mu rodowód wschodnioeuropejski. Obecnie kojarzone jest przede wszystkim z krzewem o tej samej nazwie. W Polsce jest w użyciu od XV wieku. W ostatnich 10 latach imię to stało się dość popularne, choć nadal należy raczej do imion niszowych. Nosi je córka Nataszy Urbańskiej i Janusza Józefowicza.

Przeczytaj: To słodkie imię pochodzi od rzymskiej bogini księżyca. W minionym roku nadano je prawie 400 razy

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Kalina: przypisywane cechy charakteru

Kalina to kobieta pełna wdzięku i uroku. Ma radosne i optymistyczne nastawienie do życia. Tryska energią i jest cały czas gotowa do działania. Obdarzona jest niezwykłą wyobraźnią i fantazją - nie można się z nią nudzić. Ona sama także się nie nudzi, nawet w pojedynkę znajduje sobie mnóstwo wciągających zajęć. To kobieta pełna pasji życiowych - kocha sztukę, muzykę i taniec. Często odnajduje się w artystycznych zawodach. Niewątpliwym atutem osób noszących to imię jest umiejętność cieszenia się z drobnostek. Potrafią dostrzec piękno we wszystkim i w każdym. Choć niewątpliwie największe wrażenie robi na nich otaczająca przyroda. Ulubioną porą roku Kaliny jest wiosna.

Mała Kalinka jest bardzo wierną koleżanką. Gdy raz się z kimś zaprzyjaźni, jest bardzo wierna tej relacji. Atutem, który widać u małej Kalinki jest także jej cierpliwość. Potrafi spędzić kilkanaście minut na nauce zakładania butów, zapinania guzików, rysowaniu szlaczków. To mała strojnisia - uwielbia się przebierać i pożyczać buty na wysokim obcasie od swojej mamy.

Zdrobnienia imienia Kalina

Imię to najczęściej rodzice zdrabniają do form: Kalinka, Kalineczka, Linka, Lisia, Kalisia, Isia, Kaliś.

Imieniny Kaliny

Kalina obchodzi imieniny 11 lipca.

Przeczytaj: Rzadko spotykane imiona dla dziewczynek. Oto 20 wyjątkowych propozycji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza