Dziś to imię jest na ustach wszystkich, a to za sprawą nowego kontraktu bramkarza Wojciecha Szczęsnego. Od środy oficjalnie jest piłkarzem FC Barcelona, choć nie tak dawno zapowiadał przejście na piłkarską emeryturę.
O jego żonie Marinie głośno było także przed kilkoma miesiącami, gdy na świat przyszła córeczka pary - Noelia. Profil wokalistki na Instagramie cieszy się ogromną popularnością, bo obserwuje go milion osób. Z jakiegoś powodu jedynie nieliczni rodzice decydują się nazwać swoje córki imieniem Marina. Szkoda, bo zasługuje na większą uwagę.
Jak popularne jest w Polsce imię Marina?
Popularność tego imienia jednego roku rośnie, by kolejnego gwałtownie spadać. W ubiegłym roku nadano je zaledwie 16 dziewczynkom, za to w 2021 otrzymało je 39 osób. Obecnie, wg danych z rejestru PESEL, jako pierwsze imię nosi je 6325 kobiet w Polsce.
To dość niewiele, mniej niż... Zenobia, Marika a nawet Gertruda.
Do 2009 roku jego popularność była znikoma, bo rocznie otrzymywało je zaledwie kilka dziewczynek. Od 2010 roku zainteresowanie nim nieco wzrosło, jednak wciąż jest to wyjątkowo rzadkie imię żeńskie. Szkoda, bo zarówno jego brzmienie jak i znaczenie mogą się podobać.
Oznacza „morze”, jest wariantem imienia Maryna
Marina to imię żeńskie pochodzące z łaciny, gdzie „marina” oznacza morze, morska. Jest odpowiednikiem starożytnego imienia męskiego Marin. Historia pochodzenia żeńskiego imienia wiąże się z kultem bogini Venus, a takie samo znaczenie posiada inne, kojarzone raczej z babciami imię Pelagia.
Choć brzmi ładnie, może kojarzyć się z Maryną, a ta uważana jest za imię ośmieszające. Marina jest imieniem bardzo popularnym we Włoszech, w Hiszpanii, Portugalii i w Rosji.
Jak zdrabniać imię Marina?
Marina, choć jest imieniem dość krótkim, można z powodzeniem zdrabniać. Do chyba najpopularniejszych zdrobnień należą:
- Marinka,
- Marisia,
- Marysia,
- Marynia,
- Marinia.
Imieniny Mariny wypadają raz w roku: 20 lipca.