Antybiotyki w ciąży – czy kobiety ciężarne mogą je zażywać?

2012-09-13 13:31

Ciąża niesie ze sobą wiele niespodzianek – w tym także zdrowotnych. To właśnie w ciąży przyszłej mamie często przydarzają się różne infekcje bakteryjne. W takich przypadkach lekarz zwykle zleca kurację antybiotykową. Przeczytaj albo posłuchaj, czy kobiety w ciąży mogą zażywać antybiotyki.

Jakie suplementy powinno się przyjmować w ciąży?
Autor: photos.com|thinkstockphotos.com Jakie suplementy powinno się przyjmować w ciąży?

Spis treści

  1. Antybiotyki koniecznie z probiotykami
  2. Antybiotyki w ciąży - powikłania

Kuracja antybiotykowa czasem jest w ciąży konieczna – poważne zakażenia bakteryjne mogą bowiem niekorzystnie wpływać na rozwój płodu.  Lekarz przepisze ci odpowiedni preparat, bezpieczny dla rozwijającego się w brzuchu maleństwa.

Antybiotyki koniecznie z probiotykami

Oprócz tego, że antybiotyk niszczy chorobotwórcze bakterie, pomagając szybko powrócić do zdrowia, pozbywa się również drobnoustrojów, które są bardzo potrzebne. Chodzi o bakterie probiotyczne kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Jest ich w organizmie bardzo du

żo (stanowią 5 proc. masy ciała!), zasiedlają układ pokarmowy (jelita). Przyczepione do błony śluzowej, kolonizują przestrzeń tak, że złe bakterie już nie mają dla siebie miejsca. Walczą też ze szkodliwymi mikrobami o pożywienie i wytwarzają tzw. bakteriocyny, które je niszczą. Choć probiotyków (dobrych bakterii) są miliardy, to jednak antybiotyki przerzedzają ich szeregi, powodując zachwianie równowagi bakteryjnej w organizmie. Zbadano, że od zakończenia kuracji antybiotykiem muszą upłynąć aż 4 tygodnie, by bakterie probiotyczne odbudowały straty. W tym czasie chorobotwórcze bakcyle i grzyby przypuszczają atak. Powodują osłabienie organizmu, problemy z trawieniem, bóle brzucha.

Antybiotyki w ciąży - powikłania

Prawdziwą  zmorą kobiet ciężarnych po antybiotykoterapii są nawracające stany zapalne miejsc intymnych: bakteryjne zakażenie pochwy, grzybice, zakażenie dróg moczowych. Infekcje te nie tylko powodują dyskomfort: pieczenie, świąd, upławy, trudności w oddawaniu moczu, ból w podbrzuszu, ale też stanowią poważne zagrożenie dla płodu. Nieleczone mogą nawet doprowadzić do poronienia.

Dlatego jeśli musisz wziąć antybiotyk, nie czekaj, aż ochraniające cię bakterie zregenerują się same, tylko już w trakcie terapii zacznij je przyjmować w postaci doustnych kapsułek (np. LaciBios Femina, ProVag). Znajdujące się w tych preparatach bakterie probiotyczne chronią cię całościowo – zasiedlają na nowo jelita, eliminując dolegliwości trawienne, a także przenoszą się na śluzówkę układu moczowo-płciowego, przywracając równowagę mikrobiologiczną oraz prawidłowe pH środowiska pochwy.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza