Antybiotyki w ciąży – czy kobiety ciężarne mogą je zażywać?

2012-09-13 13:31

Ciąża niesie ze sobą wiele niespodzianek – w tym także zdrowotnych. To właśnie w ciąży przyszłej mamie często przydarzają się różne infekcje bakteryjne. W takich przypadkach lekarz zwykle zleca kurację antybiotykową. Przeczytaj albo posłuchaj, czy kobiety w ciąży mogą zażywać antybiotyki.

Jakie suplementy powinno się przyjmować w ciąży?
Autor: photos.com|thinkstockphotos.com Jakie suplementy powinno się przyjmować w ciąży?

Spis treści

  1. Antybiotyki koniecznie z probiotykami
  2. Antybiotyki w ciąży - powikłania

Kuracja antybiotykowa czasem jest w ciąży konieczna – poważne zakażenia bakteryjne mogą bowiem niekorzystnie wpływać na rozwój płodu.  Lekarz przepisze ci odpowiedni preparat, bezpieczny dla rozwijającego się w brzuchu maleństwa.

Antybiotyki koniecznie z probiotykami

Oprócz tego, że antybiotyk niszczy chorobotwórcze bakterie, pomagając szybko powrócić do zdrowia, pozbywa się również drobnoustrojów, które są bardzo potrzebne. Chodzi o bakterie probiotyczne kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Jest ich w organizmie bardzo du

żo (stanowią 5 proc. masy ciała!), zasiedlają układ pokarmowy (jelita). Przyczepione do błony śluzowej, kolonizują przestrzeń tak, że złe bakterie już nie mają dla siebie miejsca. Walczą też ze szkodliwymi mikrobami o pożywienie i wytwarzają tzw. bakteriocyny, które je niszczą. Choć probiotyków (dobrych bakterii) są miliardy, to jednak antybiotyki przerzedzają ich szeregi, powodując zachwianie równowagi bakteryjnej w organizmie. Zbadano, że od zakończenia kuracji antybiotykiem muszą upłynąć aż 4 tygodnie, by bakterie probiotyczne odbudowały straty. W tym czasie chorobotwórcze bakcyle i grzyby przypuszczają atak. Powodują osłabienie organizmu, problemy z trawieniem, bóle brzucha.

Antybiotyki w ciąży - powikłania

Prawdziwą  zmorą kobiet ciężarnych po antybiotykoterapii są nawracające stany zapalne miejsc intymnych: bakteryjne zakażenie pochwy, grzybice, zakażenie dróg moczowych. Infekcje te nie tylko powodują dyskomfort: pieczenie, świąd, upławy, trudności w oddawaniu moczu, ból w podbrzuszu, ale też stanowią poważne zagrożenie dla płodu. Nieleczone mogą nawet doprowadzić do poronienia.

Dlatego jeśli musisz wziąć antybiotyk, nie czekaj, aż ochraniające cię bakterie zregenerują się same, tylko już w trakcie terapii zacznij je przyjmować w postaci doustnych kapsułek (np. LaciBios Femina, ProVag). Znajdujące się w tych preparatach bakterie probiotyczne chronią cię całościowo – zasiedlają na nowo jelita, eliminując dolegliwości trawienne, a także przenoszą się na śluzówkę układu moczowo-płciowego, przywracając równowagę mikrobiologiczną oraz prawidłowe pH środowiska pochwy.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza