Bielizna ciążowa: na co zwrócić uwagę przy doborze bielizny ciążowej?

2011-11-25 14:33

Dobór odpowiedniej bielizny ciążowej jest nie tylko kwestią komfortu, ale również istotnym elementem prawidłowej higieny - niewłaściwe rajstopy, majtki mogą przyczyniać się do problemów intymnych. Musisz także brać pod uwagę stale rosnący brzuszek, wrażliwe piersi, spuchnięte nogi. Jak wybrać bieliznę ciążową, aby ułatwić sobie codzienność, a nie zaszkodzić dziecku? Na co zwracać uwagę, byś czuła się wygodnie i konfortowo?

Bielizna dla kobiet w ciąży
Autor: archiwum redakcji

Spis treści

  1. Bielizna ciążowa: biustonosz dla kobiety w ciąży
  2. Bielizna ciążowa: koszulki i topy dla kobiet w ciąży
  3. Bielizna ciążowa: majtki ciążowe
  4. Bielizna ciążowa: pas ciążowy
  5. Bielizna ciążowa: rajstopy i legginsy dla kobiet w ciąży

Bielizna ciążowa zrobiła prawdziwą furorę, bo jej zadaniem jest dbanie o zdrowie kobiety w ciąży. Dziś nie ma już problemu ze znalezieniem specjalnych ciążowych majtek czy rajstop, nie mówiąc już o biustonoszach, których oferta może przyprawić o zawrót głowy. Mimo to nie zawsze udaje się dokonać trafnego wyboru. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę nie tylko własny gust i styl życia – choć i to jest ważne – ale również pewne specyficzne wymagania, które powinna spełniać bielizna dla przyszłych mam. Musi ona przede wszystkim dobrze spełniać swoją funkcję: podtrzymywać, co trzeba, ale nie uciskać, nie krępować i zapewnić skórze dostęp powietrza. Od tego będzie zależeć twój komfort, a nawet zdrowie, bo niewłaściwe rajstopy czy majtki mogą przyczyniać się do infekcji intymnych. Przeczytaj, na co zwracać uwagę, kupując bieliznę na czas ciąży.

Dobrze wiedzieć

Rosnący biustonosz dla kobiety w ciąży?Bielizna reklamowana jako „rosnąca razem z biustem” jest zwykle bardzo elastyczna. Taki biustonosz często nie ma zapięcia ani regulowanych ramiączek – ma formę bezszwowego, sportowego topu. Niestety nie zawsze się sprawdzi. Dużym piersiom nie zapewni wystarczającego podtrzymania – słabo je stabilizuje, piersi w nim podskakują i skóra może się nadmiernie rozciągać. Taki biustonosz zda natomiast egzamin, gdy piersi są małe. Jest też idealny do zakładania na noc podczas laktacji, bo nic w nim nie uwiera.

Bielizna ciążowa: biustonosz dla kobiety w ciąży

Trzeba o nim pomyśleć czasem już w pierwszych tygodniach ciąży, bo piersi od początku stają się większe, lekko nabrzmiałe i bardzo wrażliwe na dotyk. Dobrze dobrany biustonosz ciążowy chroni je przed rozstępami i utratą jędrności. Powinien spełniać dwa podstawowe warunki: musi je dobrze podtrzymywać, a przy tym być tak wygodny, by się o nim zapominało podczas noszenia. Nie można kupować biustonosza bez mierzenia! Zawsze musisz sprawdzić, czy dobrze układa się na piersiach, nawet gdy kupujesz przez internet (masz prawo do zwrotu w ciągu 10 dni). W ciąży nie warto kupować biustonoszy na zapas – lepiej obserwować zmiany i reagować na bieżąco, tak aby stanik był jak najlepiej dopasowany do ciała. Z rosnącym obwodem pod biustem łatwo sobie poradzić – wystarczy zapinać biustonosz na dalsze haftki lub kupić „przedłużkę”. Jednak gdy piersi wylewają się górą z miseczek lub stanik uciska – nie zwlekaj z kupnem większego rozmiaru.

  • najważniejsze cechy: szerszy pas materiału pod miseczkami i pachami, zapewniający dobre podtrzymywanie biustu i ścisłe dopasowanie do ciała, znacznie więcej możliwości poszerzania obwodu niż w zwykłym staniku (regulacja trzy-, czterostopniowa), szerokie ramiączka o regulowanej długości. Odpowiedniej wielkości miseczki: powinny okalać całe piersi, a nie tylko ich przód czy dolną część, nie mogą spłaszczać biustu, tworzyć wybrzuszeń przy pachach czy dekolcie, a z drugiej strony biust nie może wyglądać w nich na obwisły; najlepiej, by biustonosz był gładki – miał jak najmniej szwów, zakładek, ozdóbek itp.; może mieć fiszbiny, które stabilizują piersi, tylko muszą być one doskonale dopasowane: nie mogą przecinać piersi, tylko je okalać (końcówka fiszbiny z boku powinna być wycelowana w środek pachy).
  • ciekawe informacje: firma Carriwell oferuje uniwersalny, bezszwowy biustonosz, który sprawdza się w dzień i w nocy, zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia. Dobrze podtrzymuje nawet bardzo duży biust dzięki szerokim ramiączkom i dopasowaniu między piersiami.
  • odradzamy: tradycyjne biustonosze, usztywniane gąbką i obszyte koronką – są sztywne, słabo przylegają do piersi, nie są przewiewne i nie odprowadzają potu.

Bielizna ciążowa: koszulki i topy dla kobiet w ciąży

Zimą ich noszenie na pewno jest bardzo wskazane – warto mieć pod ubraniem jakiś przyjemny ocieplacz, a koszulki sprzed ciąży przy dużym brzuszku zupełnie odpadają. Kupując koszulkę, musisz pomyśleć o tym, czy chcesz nosić pod nią biustonosz, czy też koszulka ma przejąć również jego rolę. Jeśli wybierzesz ten drugi wariant, przymierz przed zakupem, czy koszulka na pewno dobrze podtrzymuje biust. Bo choć producenci zapewniają, że tak jest, to jednak koszulka rzadko kiedy spełnia tę funkcję równie dobrze jak stanik ciążowy. Może lepiej więc postaw na porządny biustonosz, a na to zakładaj koszulkę, która zapewni ciału ciepło – wtedy górna część musi być luźniejsza, aby zmieścił się pod nią biustonosz.

  • najważniejsze cechy: duuużo miejsca na brzuszek, przyjemna, miła w dotyku tkanina przepuszczająca powietrze.
  • ciekawe informacje: na rynku są koszulki ciążowe, które zapewniają ochronę przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Specjalna tkanina z wplecionymi srebrnymi nitkami działa jak lustro, odbijając fale elektromagnetyczne od brzuszka.
  • odradzamy: body. Jest zdecydowanie mniej praktyczne niż koszulka – trudniej je włożyć, trzeba prać po każdym użyciu.

Bielizna ciążowa: majtki ciążowe

Z nimi jest łatwiej, bo przez pierwszą połowę ciąży właściwie nie musisz dokonywać w swojej bieliźniarce żadnych zmian. Zresztą i później możesz nosić – nawet do końca ciąży – figi, które kończą się poniżej brzucha, o ile nie będą się rolować i zsuwać. Jeśli jednak od krótkich majteczek wolisz tradycyjne, sięgające pasa, około 5. miesiąca będziesz musiała kupić specjalne majtki ciążowe. Mają one powiększony przód z elastycznego materiału, który zakrywa brzuch – do połowy (np. Italian Atyle, Carriwell) albo w całości (Anita, Mitex). Majtki takie wykonane są z bardzo delikatnych, elastycznych materiałów, dzięki czemu wspaniale dopasowują się do rozmiarów brzuszka. Wysoko zabudowane majtki sprawdzą się zwłaszcza w chłodne dni, pod sukienką i u kobiet z bardzo dużym brzuszkiem. Taki fason majtek – gdy dobrze przylegają one do ciała – modeluje sylwetkę, czyniąc ją zgrabniejszą. Niektóre modele (np. Anita 1502, Carriwell Light Support) dzięki specjalnej konstrukcji (wzmocnione, bardziej gęste utkanie), lekko podtrzymuje brzuch od dołu. Są nawet modele z wszytym pasem ciążowym (np. Anita BabyPanty), które łagodzą krzyżowe bóle pleców. Wybór fasonów – ze względu na długość nogawek – jest ogromny: od stringów, przez klasyczne figi i krótkie szorty, po bokserki z nogawkami do połowy uda lub nawet do kolan. Na przykład firma CzSalus, produkująca wyroby medyczne i rehabilitacyjne, proponuje bokserki Pre-Maman z podtrzymującą brzuch od spodu wstawką push-up oraz nogawkami „masującymi” uda.

  • najważniejsze cechy: majtki powinny być z przewiewnego materiału, by umożliwić dostęp powietrza do okolic intymnych – zmniejsza to ryzyko infekcji. Najlepiej, jeśli są z bawełny z niewielkim dodatkiem włókien syntetycznych (poliamid, elastan, spandex). W kroku – wkładka higieniczna z czystej bawełny, nie mogą uciskać brzucha, pachwin ani ud. Zwróć uwagę, aby brzegi były wykończone delikatnymi, nieuciskającymi gumkami; przy dużym brzuszku sprawdzą się wysoko zabudowane majtki wzmocnione gęstszym utkaniem od dołu; powinny mieć jak najmniej szwów, przeszyć, stębnowań – im gładsze majtki, tym większy komfort.
  • ciekawe informacje: firma Bravado proponuje figi ciążowe, które można nosić na dwa sposoby: na brzuchu lub złożone pod brzuchem. Szeroki pas materiału przy górnym brzegu jest wzmocniony, dzięki czemu po złożeniu go na zewnątrz tworzy się szeroki, miękki pas, dodatkowo podtrzymujący brzuch. Duńska marka Cantaloop proponuje szorty biodrówki – bezszwowe, superwygodne, z okrągłym wycięciem pod brzuszkiem, w kilku pastelowych kolorach do wyboru.
  • odradzamy: stringi. Choć rzecz jest dyskusyjna, to wielu ginekologów uważa, że wąski pasek materiału (noszony głęboko) sprzyja podrażnieniom skóry i zakażeniom bakteryjnym okolic intymnych.

Dobrze wiedzieć

Bielizna dla kobiet w ciąży tylko z czystej bawełny?Tradycyjnie uważa się, że najlepszym surowcem na majtki i biustonosze jest czysta bawełna, bo dobrze przepuszcza powietrze. Jednak biustonosz ze stuprocentowej bawełny nie będzie tak dobrze przylegał do ciała jak ten z dodatkiem stretchu czy elastanu. Zresztą bielizny z czystej bawełny już prawie nie ma – większość firm produkuje ją z nowoczesnych tkanin, w których bawełna jest tylko jednym ze składników. Pozostałe to włókna syntetyczne, np. poliamid czy elastan, które zapewniają doskonałe przyleganie do ciała. Niektóre z tych tkanin to także tkaniny „oddychające” (np. mikrofaza). Mają również inne zalety, np. ułatwiają utrzymanie higieny dzięki właściwościom antybakteryjnym (np. Alles), co zapobiega namnażaniu się bakterii lub grzybów i powstawaniu przykrego zapachu. Często odprowadzają wilgoć od skóry, co podnosi komfort noszenia, gdy ciało się spoci – bawełna tego nie potrafi, a mokra bielizna to nic przyjemnego. Nie ma więc powodów, by unikać materiałów nowej generacji.

Bielizna ciążowa: pas ciążowy

Nie jest to element niezbędny, jednak warto rozważyć taki zakup, bo może on bardzo podnieść komfort życia w ostatnich miesiącach ciąży. Jednak uwaga: mowa o pasie zakładanym pod ubranie, który odciąża kręgosłup, a nie o szerokim pasie materiału, zakładanym na brzuchu dla ozdoby, jako część ubrania. Pas zakłada się w taki sposób, aby podtrzymywał brzuch od dołu, odciążając kręgosłup. Dzięki noszeniu pasa ciążowego łatwiej będzie ci się poruszać, a przede wszystkim złagodzi on bóle krzyżowe pleców, często występujące w III trymestrze ciąży. Pas nosi się pod ubraniem wierzchnim jako regularną bieliznę. Może mieć różne postaci: usztywnionego pasa o szerokości 10–15 cm, zapinanego np. na rzepy (Anita) albo szerszego pasa materiału, zakrywającego cały brzuch, zrobionego z odpowiednio utkanego, elastycznego materiału (np. Carriwell, Cantaloop). Oprócz pasów wykonywanych przez firmy bieliźniarskie dostępne są ortopedyczne pasy ciążowe, np. Nixie, które tworzą całą konstrukcję pasów (zakłada się go także na ramiona).

  • najważniejsze cechy: musi dobrze podtrzymywać brzuch, powinien być z delikatnego materiału, przyjemnego dla skóry, ale odpowiednio wyprofilowany lub usztywniony, nieskomplikowany sposób zakładania.
  • odradzamy: pasy zintegrowane z majtkami. Wprawdzie dobrze pełnią swoją funkcję, podtrzymując brzuch, jednak bardziej praktyczny i uniwersalny jest pas samodzielny, ponieważ można go zakładać codziennie i nie trzeba prać po każdym noszeniu.

Bielizna ciążowa: rajstopy i legginsy dla kobiet w ciąży

Do 5.–6. miesiąca ciąży można nosić zwykłe rajstopy – te same, które nosiłaś dotąd. Jednak później warto kupić takie specjalne dla przyszłych mam, bo standardowe będą albo zbyt ciasne w pasie, albo (gdy kupisz większe o dwa rozmiary) zbyt luźne na nogach, przez co będą się robić na nich wałeczki. Rajstopy ciążowe różnią się od standardowych tym, że mają z przodu specjalnie wyprofilowany klin, uwzględniający duży brzuszek. Poza tym charakteryzuje je wysoko umieszczona talia (czasem niemal pod biustem) i bezuciskowe wykończenie w pasie. Obecnie przyszłe mamy mogą wybierać spośród wielu grubości i kolorów rajstop (Marilyn, Gatta, Lida, Gerbe). Dzięki nowoczesnym materiałom i technologiom, rajstopy już nie tylko są doskonale dopasowane do zmienionej sylwetki – niektóre z nich zapewniają też ochronę antybakteryjną i mają właściwości antyalergiczne (np. produkty firmy Solidea). W ciąży warto rozważyć również zakup rajstop uciskowych, zapobiegających obrzękom i żylakom (Veera, RelaxSan, Pani Teresa). Można je nosić profilaktycznie już od 2.–3. miesiąca ciąży. Alternatywą dla rajstop są legginsy. Ich powrót do mody w ostatnich dwóch sezonach sprawił, że pojawiły się także wersje legginsów dla ciężarnych. Wybór jest duży (Lida, Gatta, Italian Fashion).

  • najważniejsze cechy: powinny mieć dużo miejsca na brzuszek, nieuciskająca, najlepiej bezszwowa guma w pasie, niepodrażniający skóry materiał, gładka, „niedrapiąca” faktura, dobre przyleganie do ciała.
  • ciekawe informacje: nowym pomysłem jest regulowanie szerokości rajstop za pomocą paska z guzikami lub napami (Gerbe, Veera). Dzięki takiemu rozwiązaniu rajstopy lepiej można dopasować do powiększającego się obwodu brzucha, włoskie rajstopy Solidea mają „masujące” podeszwy, które mają przynosić ulgę mocno obciążonym teraz stopom.
  • odradzamy: noszenie pończoch samonośnych, ponieważ utrudniają one krążenie krwi, przyczyniając się do powstawania obrzęków i żylaków. Wyjątkiem są specjalnie skonstruowane pończochy uciskowe (także podkolanówki i skarpetki), które zapobiegają żylakom.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza