Dolegliwości ciążowe: przebarwienia i plamienie w ciąży

2012-11-08 14:19 Agnieszka Włodarek

Dolegliwości w ciąży są wynikiem zmian, jakie zachodzą w ciele przyszłej mamy. Często są źródłem niepokoju i prowokują pytania zmartwionej mamy: „Czy to na pewno normalny objaw ciąży?”. Wśród ciążowych dolegliwości, które nie dotyczą wszystkich przyszłych mam, są przebarwienia na twarzy, tzw. ostuda, i plamienie.

Przebarwienia w ciąży

Ciemne plamy zwane ostudą pojawiają się u niektórych ciężarnych najczęściej na twarzy – w okolicach ust i na czole. To wynik burzy hormonalnej i zwiększonej produkcji melaniny, odpowiedzialnej za pigmentację. Choć ostuda nie jest groźna ani dla mamy, ani dla dziecka, o zmianach w pigmentacji skóry warto przy okazji wizyty poinformować lekarza. Niektóre przebarwienia mogą być efektem kłopotów z wątrobą. U części kobiet w drugim trymestrze ciąży pojawia się również ciemniejsza pionowa linia, która ciągnie się od pępka w dół. Ta nietypowa ozdoba ciążowego brzucha znika sama po porodzie.

Plamienie w ciąży

Plamienie może zdarzać się we wczesnej ciąży w wyniku zmian hormonalnych. U niektórych mam pojawia się w terminie menstruacji nawet przez pierwsze trzy miesiące ciąży. Nie zagraża mamie ani dziecku. Może wystąpić także po zbyt dużym wysiłku albo po stosunku, jeśli ciężarna ma niewyleczoną nadżerkę. Bywa jednak, że plamienie jest oznaką spadku poziomu hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży, zwiastunem poronienia lub przedwczesnego porodu. Gdy plamieniu we wczesnej ciąży towarzyszy ból, może oznaczać ciążę pozamaciczną. W każdym przypadku pojawienie się plamienia wymaga konsultacji lekarskiej.

Krwawienia w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze wywołuje niepokój u przyszłej mamy. Przyczyn krwawienia może być wiele, w zależności od stopnia zaawansowania ciąży. Mogą je wywołać zmiany hormonalne, stany zapalne, nadżerka czy np. obecność krwiaka. Zawsze jednak należy zasięgnąć porady lekarskiej. Zapytaliśmy eksperta kiedy nie powinniśmy wpadać w panikę, a jaki rodzaj krwawienia w ciąży jest powodem do niezwłocznej konsultacji specjalistycznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE