Infekcje intymne w ciąży. Co zmienia się w ciąży w strefie intymnej

2013-02-11 16:34

Infekcje intymne w ciąży to norma. Odporność kobiet w ciąży jest fizjologicznie obniżona. Przez to bardziej narażone są one na infekcje. Pod wpływem hormonów, w ciąży twoje ciało się zmienia. Prawda jest taka, że nie dotyczy to tylko brzucha i piersi. Dosyć poważne zmiany czekają cię także w obrębie stref intymnych.

infekcje intymne w ciazy
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Infekcje intymne w ciąży
  2. Pochwa w ciąży - ciemniejszy kolor, lepsze ukrwienie

W ciąży w całym organizmie kobiety odbywa się prawdziwa hormonalna rewolucja, której skutkiem są pewne charakterystyczne dla tego okresu objawy fizjologiczne. Dotyczy to także okolic intymnych, zwłaszcza pochwy i warg sromowych. Może nie są to zmiany tak „spektakularne” jak wymioty czy zgaga, ale i tutaj sporo się dzieje. Zobacz, czego możesz się spodziewać i jakie objawy są normalne, a jakie mogą oznaczać stan chorobowy.

Infekcje intymne w ciąży

Drugą istotną zmianą w pochwie jest inny odczyn pH. Pod wpływem działania hormonów ciążowych odczyn pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowy. Prawidłowe pH pochwy mieści się w przedziale 3,6–4,2. Takie kwaśne pH to zasługa bytujących tam pożytecznych bakterii Lactobacillus – wytwarzają one kwas mlekowy, który utrzymuje kwasowość środowiska pochwy. W kwaśnym środowisku nie mogą żyć mikroorganizmy chorobotwórcze, dlatego kwaśne pH stanowi naturalną barierę ochronną przed infekcjami. W ciąży jednak pH pochwy staje się pod wpływem hormonów bardziej zasadowe (4–4,5), co sprzyja infekcjom. Gdy pH w pochwie przekracza 4,5 – oznacza to stan zapalny. Warto więc mierzyć sobie pH w pochwie za pomocą specjalnych paseczków (można je kupić w aptece). Ważne, aby kosmetyki używane do higieny intymnej miały odpowiednie pH. W środowisku o zasadowym odczynie łatwo rozmnażają się bakterie chorobotwórcze, wywołując zakażenie bakteryjne. Także grzybica pochwy dokucza kobietom ciężarnym znacznie częściej niż przed ciążą. Grzybicy towarzyszą gęste upławy w różnych odcieniach bieli – od mlecznych do żółtawych. Wydzielina z pochwy jest gęsta, często grudkowata, serowata – przypomina zsiadłe mleko albo twaróg. Jej zapach zaś jest niemal niewyczuwalny. Najbardziej dokuczliwe jest uporczywe swędzenie i pieczenie pochwy oraz warg sromowych. Przy zakażeniu bakteryjnym upławy mają kolor żółtozielony i bardzo ostry, przykry zapach. Zarówno grzybica pochwy, jak i waginoza bakteryjna wymagają leczenia.

>>Infekcje intymne w ciąży: jak się ich ustrzec>>

Pochwa w ciąży - ciemniejszy kolor, lepsze ukrwienie

Już na początku ciąży, w 6.–8. tygodniu, można zauważyć tzw. objaw Chadwicka. Jest to wyraźnie ciemniejszy kolor przedsionka i ścian pochwy oraz warg sromowych większych i mniejszych. Sinopurpurowe zabarwienie to efekt zwiększonego ukrwienia tych okolic. Zasinienie utrzymuje się do końca ciąży i ustępuje po porodzie, choć zdarza się, że okolice intymne także potem będą miały nieco ciemniejszy odcień niż przed ciążą. Lepsze ukrwienie sprawia także, że wargi sromowe są w ciąży bardziej rozpulchnione, jakby lekko obrzmiałe. Niektóre kobiety widzą nawet różnicę w wielkości narządów, inne czują tam tylko pewne napięcie, podobnie jak podczas napływu krwi w chwili podniecenia seksualnego. W ostatnich miesiącach ciąży mogą pojawić się żylaki sromu i krocza – to także jest skutek silnego ukrwienia tych okolic oraz ucisku ciężarnej macicy na dolny odcinek żyły głównej dolnej. Rozszerzone, powiększone żyłki na wargach sromowych mogą cię zaniepokoić, jednak zazwyczaj żylaki sromu nie są groźne i ustępują samoistnie po porodzie.

>>Dolegliwości ciążowe: zmiany w pochwie w ciąży>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza