INFEKCJE INTYMNE w ciąży: jak się ich pozbyć?

2013-12-18 15:09

Infekcje intymne w ciąży są bardzo częstym zjawiskiem. Aby się przed nimi uchronić, musisz szczególnie zatroszczyć się o swoje miejsca intymne.

Infekcje intymne w ciazy
Autor: _photos.com|photos.com INFEKCJE INTYMNE w ciąży: jak się ich pozbyć?

Już sam fakt bycia w ciąży zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowo-płciowych. Sprzyja temu obfitsza niż dotąd wydzielina z pochwy, zmiana jej odczynu pH z kwaśnego na zasadowy (co ułatwia namnażanie się bakterii chorobotwórczych) i ogólnie niższa odporność organizmu. Dlatego musisz o swoje intymne miejsca dbać teraz jak nigdy dotąd.

>> Higiena intymna w ciąży - fakty i mity

Higiena intymna w ciąży

1. Myj okolice intymne dwa razy dziennie, a częściej tylko wtedy, gdy czujesz dyskomfort. Nie używaj do tego mydła, tylko żelu lub płynu przeznaczonego do tego celu. Nie musi to być specjalny preparat dla kobiet w ciąży, ale powinien mieć odpowiednie pH (5,5 jest okej, ale gdy często masz infekcje pochwy, lepszy będzie płyn o pH 3,5). Płyn lub żel może zawierać substancje o działaniu bakteriobójczym lub łagodzącym podrażnienia. Myj się dłonią, od przodu do tyłu. Nie używaj gąbek ani myjek, bo są siedliskiem bakterii. Do wycierania się przeznacz osobny ręcznik i dbaj o to, aby zawsze był suchy przed użyciem.

2. Noś odpowiednią bieliznę. Pamiętaj, aby bielizna nie była zbyt obcisła i miała dużo naturalnych materiałów – im więcej bawełny, tym lepiej. Bielizna ze sztucznych surowców często nie przepuszcza powietrza, co sprzyja wilgoci i mnożeniu się bakterii.

3. Chroń newralgiczne miejsca przed zimnem. Zwłaszcza zimą wychłodzenie tych okolic może skutkować infekcjami pęcherza, dlatego noś bieliznę i ubrania, w których będzie ci ciepło i nic cię nie podwieje. Zrezygnuj ze spodni biodrówek i kusych kurtek, noś ciepłe majtki (mogą być z dodatkiem wełny i merylu), a do tego koszulkę lub body. Dobrym pomysłem jest też noszenie pasów ciążowych z dzianiny, zakładanych na ubranie – świetnie ogrzewają brzuszek i nerki.

4. Stosuj probiotyki ginekologiczne. W ciąży pH pochwy zmienia się na bardziej zasadowe, co osłabia dobroczynne bakterie, a sprzyja rozwojowi bakterii chorobotwórczych. Dzięki stosowaniu probiotyków zachowana zostanie równowaga flory bakteryjnej, a to jest główna bariera przed infekcjami intymnymi. Probiotyki ginekologiczne mogą mieć postać doustną lub dopochwową.

5. Starannie wybieraj wkładki higieniczne. Raczej trudno się bez nich obejść, bo wydzieliny z pochwy jest teraz więcej niż przed ciążą, a chodzenie w wilgotnych majtkach sprzyja rozwojowi bakterii. Dobrze jednak wybierz wkładki, tak aby były nieperfumowane, przepuszczały powietrze i miały wierzchnią warstwę z bawełny. Dla osób szczególnie wrażliwych przeznaczone są wkładki wyprodukowane ze 100-proc. bawełny ekologicznie kontrolowanej. Przy obfitej wydzielinie zmieniaj wkładkę co 1–2 godziny. Jeśli dokucza ci nietrzymanie moczu, używaj specjalnych wkładek, które neutralizują jego zapach.

6. Nie używaj w ciąży tamponów dopochwowych – ani na co dzień, ani podczas pływania w basenie. To nieprawda, że chronią one wtedy pochwę przed infekcjami – jest wręcz przeciwnie.

7. Nigdy nie siadaj w publicznych toaletach bezpośrednio na sedesie. Zanim usiądziesz, wyściel sobie deskę papierem toaletowym albo połóż specjalną jednorazową nakładkę (warto kupić większy zestaw i zawsze nosić kilka nakładek w torebce).

8. Używaj wilgotnych chusteczek do higieny intymnej – dzięki nim odświeżysz okolice sromu i cewki moczowej, gdy jesteś poza domem. Chusteczki nie powinny być perfumowane, ale mogą zawierać kwas mlekowy albo czynniki łagodzące podrażnienia, np. pantenol, wyciąg z nagietka lub rumianku.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza