Leki na DEPRESJĘ W CIĄŻY mogą wywoływać zaburzenia metaboliczne u dziecka

2014-07-04 13:48

Z najnowszych badań wynika, że przyjmowanie leków na depresję w ciąży może wywoływać zaburzenia metaboliczne u dziecka. Dzieci, których mamy przyjmowały w ciąży leki na depresję, mogą mieć problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała i częściej chorują na otyłość, cukrzycę typu 2 i stłuszczenie wątroby.

Spis treści

  1. Depresja w ciąży: nie lecz jej na własną rękę
  2. Depresja w ciąży: wpływ leków na zdrowie potomków

Od kilkunastu do kilkudziesięciu procent kobiet cierpi na depresję w ciąży. Około 10-15 procent z nich przyjmuje leki na depresję. I choć nieznany jest ich dokładny wpływ na rozwój płodu, z badań kanadyjskich naukowców wynika, że mogą one w przyszłości powodować zaburzenia metaboliczne u dziecka.

Depresja w ciąży: nie lecz jej na własną rękę

Coraz więcej dzieci na świecie cierpi na otyłość i cukrzycę. W większości to skutki spowodowane złym odżywianiem, spożywaniem fast foodów i słodyczy oraz brakiem aktywności fizycznej. Z badań jednak wynika, że mogą się do tego przyczyniać również środki farmakologiczne stosowane na depresję w ciąży. "Nasze badania wykazały, że stosowanie leków przeciwdepresyjnych może również przyczyniać się do epidemii otyłości i cukrzycy na świecie" – mówi prof. Alison Holloway.

Depresja w ciąży: wpływ leków na zdrowie potomków

Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili eksperyment na samicach szczurów. Podawali im placebo oraz lek przeciwdepresyjny z grupy inhibitorów zawierający fluoksetynę, składnik, znajdujący się w Prozacu. Otrzymywały je przed ciążą, w trakcie oraz po porodzie. Wynik badania był zaskakujący: potomstwo samic, które otrzymywały lek na depresję w ciąży, częściej cierpiało na stany zapalne wątroby i miało wyższe poziomy trójglicerydów. Wysoki był również poziom cholesterolu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza