Masturbacja w ciąży? Tak, ale delikatna

2021-10-27 15:21

Czy masturbacja w ciąży jest bezpieczna? Jak się masturbować, by nie zaszkodzić dziecku? Te pytania zadaje sobie wiele przyszłych mam, ale często wstydzą się zapytać o to swojego lekarza czy położną. Wyjaśniamy czy można się masturbować w ciąży.

Masturbacja w ciąży - czy jest bezpieczna?
Autor: Getty images Masturbacja w ciąży - czy jest bezpieczna?

Spis treści

  1. Czy masturbacja w ciąży jest bezpieczna?
  2. Jak się masturbować w ciąży?

Masturbacja wbrew pozorom wcale nie zanika wraz z rozpoczęciem regularnego współżycia seksualnego i to zdaniem seksuologów jest jak najbardziej naturalne. Według badań seksuologa prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza ok. 11% mężów i ok. 7% żon kontynuuje samomiłość w związku.

Większość lekarzy nie widzi przeciwwskazań do masturbacji w ciąży. Seks ma sprawiać przyjemność i w ciąży dozwolone są pieszczoty erotyczne.

Czy masturbacja w ciąży jest bezpieczna?

Odpowiedź brzmi: tak! - Najważniejsze, aby kobieta w ciąży była zdrowa i czuła się szczęśliwa, bo od tego zależy zdrowie jej dziecka - wyjaśnia ginekolog i położnik dr Jacek Tulimowski.

- Jeśli więc ma ochotę na samopobudzanie się i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań medycznych, ciążą nie jest zagrożona, to czemu nie. Kobiety w ciąży często mają większą ochotę na seks, a nie zawsze są ku temu warunki, aby rozładować napięcie, bo np. partner przebywa gdzieś daleko. Masturbując się w ciąży, sprawiają, że ich organizm zaczyna produkować więcej substancji poprawiających nastrój i w ogóle korzystnie działających na zdrowie - nie tylko ich, ale również dziecka. Oczywiście powinny jednak cały czas mieć na uwadze, aby pobudzać się delikatnie, z umiarem.

Czytaj też: Czy seks na początku ciąży może zwiększać ryzyko poronienia?

Co czuje dziecko, gdy rodzice się kochają?

Jak się masturbować w ciąży?

Najpierw upewnij się (nie wstydź się porozmawiać o tym ze swoim lekarzem), czy taka forma uprawiania seksu jest dla ciebie w tym okresie wskazana i czy nie ma u ciebie przeciwwskazań do masturbacji w ciąży.

Podczas masturbacji lepiej nie używaj żadnych przedmiotów, ani nawilżaczy z sex shopu. Jeśli uznasz, że przydałby się jakiś lubrykant (choć z pewnością nie będzie on potrzebny), użyj własnej śliny.

Jeśli masturbujesz się pod prysznicem, upewnij się, czy woda nie jest za gorąca, co mogłoby przyspieszyć akcję porodową. Strumień wody nie może być też zbyt silny. Kieruj go tak, żeby omijać brzuch i podbrzusze. Zbyt zimna woda również nie jest wskazana, bo może spowodować szok termiczny, a to mogłoby zakończyć się poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Do masturbacji w ciąży wybierz taką pozycję, która nie będzie powodować ucisku na dziecko. Dotykając i pieszcząc swoje narządy, rób to bardzo delikatnie, oczywiście czystymi rękami. Podczas masturbacji ogranicz się do zewnętrznego pobudzania łechtaczki, raczej nie wkładaj sobie palców do środka. Nie spiesz się. Masturbacja w ciąży to ma być powolna, zmysłowa pieszczota erotyczna. Masturbuj się w czasie, kiedy będziesz mogła potem od razu zapaść w sen albo przynajmniej dłużej się zrelaksować.

Jeśli przedtem ty i twój partner nie mieliście zahamowań i np. czasami uprawialiście masturbację na swoich oczach, możecie nadal tak robić. Widok twojego zaokrąglonego brzuszka w połączeniu z taką stymulacja i pieszczotami na pewno będzie dla niego podniecającym doświadczeniem podczas seksu w ciąży.

Zobacz też: Kamasutra w ciąży - najlepsze pozycje dla ciężarnej

QUIZ. Jak dużo wiesz o seksie? Sprawdź swoją wiedzę seksualną i oczaruj partnera

Pytanie 1 z 10
Jaka jest średnia długość penisa we wzwodzie?