Trądzik, przebarwienia, sucha skóra - podpowiadamy sposoby na problemy z cerą w ciąży

2023-05-16 15:04

Jeśli w ciąży dokuczają ci problemy z cerą, takie jak trądzik czy przesuszona skóra, musisz pamiętać, że niektórych kosmetyków, które standardowo stosuje się przy takich dolegliwościach, nie będziesz mogła teraz używać. Zabronione są na przykład leki zawierajace w swym składzie estrogeny, flutamid czy izotretynoiny. Radzimy, jakich preparatów mogą używać ciężarne, które borykają się z trądzikiem, przesuszoną skórą i przebarwieniami, a jakich powinny unikać.

kobieta w ciąży z maseczką owocową na twarzy patrząca w lusterko
Autor: Getty images Trądzik, przebarwienia, sucha skóra - podpowiadamy sposoby na problemy z cerą w ciąży

Jesteś w ciąży, więc oczekujesz, że twoja skóra będzie lśniąca i promieniejąca. Zamiast tego, wyglądasz jak nastolatka: na twojej twarzy pojawiły się ciemne plamy, krostki i wypryski.

Ciąża może powodować wiele dziwnych objawów, a twoja skóra reaguje na zmiany hormonalne, których doświadczasz. Na szczęście, większość z tych dolegliwości skórnych jest nieszkodliwa i ustępuje samoistnie po urodzeniu dziecka. 

Spis treści

  1. Problemy skórne w ciąży - trądzik
  2. Sucha skóra
  3. Problemy skórne w ciąży - przebarwienia
  4. Organiczne kosmetyki

Problemy skórne w ciąży - trądzik

U niektórych przyszłych mam cera w ciąży zmienia się na trądzikową. Jeśli zmiany ropne są duże, powinnaś udać się do dermatologa, który zaleci odpowiednią kurację (w ciąży metody leczenia trądziku są ograniczone, a żadnych maści ani leków doustnych nie wolno stosować na własną rękę!).

Zabronione jest leczenie hormonalne z zastosowaniem estrogenów, flutamidu czy spironolaktonu, wyklucza się także leki na bazie izotretynoiny i doustną tetracyklinę. Po konsultacji z lekarzem warto zmienić kosmetyki na takie do wrażliwej cery trądzikowej, które działają antybakteryjnie i regulują wydzielanie sebum. Zwróć uwagę, by krem na dzień miał filtr UV.

Sucha skóra

U wielu przyszłych mam skóra zaczyna się przesuszać. To wina dużej ilości estrogenów, przez które gruczoły łojowe wolniej pracują. Jeśli wcześniej miałaś cerę tłustą, to podczas ciąży najpewniej przestanie się ona nadmiernie przetłuszczać, jeśli normalną – to może się teraz przesuszać.

W takiej sytuacji trzeba zmienić krem do twarzy na taki, który dostarczy skórze wilgoci i zapobiegnie jej nadmiernemu parowaniu. I pamiętać o tym, że prędzej czy później sucha i szorstka zrobi się również skóra na ciele, zwłaszcza na kolanach, udach i łokciach. W te miejsca trzeba wmasowywać balsam nawilżający.

Sposoby na walkę z trądzikiem

Problemy skórne w ciąży - przebarwienia

To rozległe, jasno- albo ciemnobrązowe plamy. Przebarwienia powstają, gdyż skóra przyszłej mamy jest wrażliwa na działanie promieni UV. Przyczyną tej wrażliwości są zaburzenia hormonalne – pod wpływem zwiększonej ilości estrogenów część melanocytów, czyli komórek produkujących melaninę, pracuje dużo intensywniej niż przed ciążą. By zapobiec przebarwieniom, unikaj słońca i chroń skórę kremem z wysokim filtrem – minimum to SPF 15.

Ideałem jest ochrona na cebulkę, czyli krem na dzień z filtrem plus preparat przeciwsłoneczny z SPF co najmniej 30 i dodatkowo podkład, również zawierający filtr. Smaruj nim skórę, także jeśli w twojej firmie są zainstalowane lampy jarzeniowe (imitują one promienie UVA). Dobrze, gdy krem ma dwa rodzaje filtrów: chemiczne i fizyczne. Pierwsze pochłaniają energię świetlną i przetwarzają ją w nieszkodliwe ciepło, drugie zaś odbijają promienie ultrafioletowe.

Organiczne kosmetyki

To preparaty, które nie zawierają składników uprawianych przy użyciu pestycydów czy modyfikowanych genetycznie oraz takich, przy których uprawa bądź proces produkcji szkodzi środowisku. Nie mogą być testowane na zwierzętach ani zawierać surowców pochodzenia zwierzęcego, ich opakowania muszą nadawać się do recyklingu. Mają jednak minusy. Pachną tak jak składniki, z których je zrobiono – zapach czasem jest intensywny, co niekoniecznie musi ci teraz odpowiadać. Po drugie, w składzie niektórych kosmetyków są olejki z rozmarynu czy mięty, które mogą powodować podrażnienia, oraz olejki z cytryny i bergamotki, mogące uwrażliwiać skórę na słońce.

Sprawdź, jaką masz cerę

Pytanie 1 z 6
Jak wygląda Twoja twarz po spacerze na mrozie?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza