Trądzik odwrócony to większe ryzyko dla ciąży. Jak go rozpoznać?

2022-03-17 9:23

Trądzik odwrócony to nietypowa choroba dermatologiczna, która jest niebezpieczna dla ciężarnej i płodu. Podwyższa ryzyko poronień i porodów przedwczesnych. U kobiet z tą dolegliwością, częściej ciąża kończy się cesarskim cięciem. Występują też liczne komplikacje w trakcie trwania ciąży.

ciężarna w łóżku
Autor: Getty Images Czym jest trądzik odwrócony i dlaczego jest zagrożeniem dla ciąży?

Trądzik odwrócony to choroba dermatologiczna, która wciąż jest dla lekarzy sporą zagadką. Jedno jest pewne - najnowsze dogłębne badania dowodzą, że podnosi ona ryzyko komplikacji w ciąży. Niestety, w przeciwieństwie do np. łuszczycy, której objawy zmniejszają się nawet w 55 proc u ciężarnych, trądzik odwrócony nie ustępuje, ani nie zmniejsza się, gdy kobieta spodziewa się dziecka

Spis treści

  1. Czym jest trądzik odwrócony?
  2. Kto jest zagrożony trądzikiem odwróconym?
  3. Trądzik odwrócony, a ciąża
Poradnik Zdrowie: łuszczyca

Czym jest trądzik odwrócony?

Trądzik odwrócony to przewlekła choroba dermatologiczna. Objawia się cystami i wrzodami - głównie pod pachami, w pachwinach, okolicach okołoodbytniczych, pośladkach a u kobiet także pod piersiami i pomiędzy nimi. Zmiany powstają na skutek zapalenia mieszków włosowych o charakterze przewlekłym i nawrotowym. 

Czytaj też: Torbiel Bakera pod kolanem: co można z nią zrobić? [Porada eksperta]

Trądzikiem odwróconym nie są zwykłe, pojawiające się u większości ludzi od czasu do czasu zaskórniki na ciele, czy guzki podskórne powstające z jednorazowego zapalenia mieszków włosowych. Do zdiagnozowania trądziku odwróconego potrzebne jest spełnienie kilku kryteriów:

  • typowe zmiany skórne: nie tylko wrzody, cysty i torbiele, ale też drenujące przetoki i kostkowate blizny,
  • zmiany zlokalizowane w przynajmniej jednym z typowych dla choroby obszarów,
  • przebieg przewlekły i nawrotowy z co najmniej dwoma zaostrzeniami.

Kto jest zagrożony trądzikiem odwróconym?

Trądzik odwrócony znajcznie częściej atakuje palaczy i osoby otyłe. Współistnieje też niekiedy z cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętnicznym i nietolerancją glukozy. Choroba najczęściej zaczyna się w okresie dojrzewania płciowego, łącznie dotyka 1-4 proc. populacji. Często chorują kobiety pomiędzy 18, a 39. rokiem życia.

Dowiedz się: Łuszczyca - domowe sposoby na łuszczycę, maści i preparaty łagodzące zmiany

Łuszczyca na twarzy i dłoniach - jak się jej pozbyć?

Pacjentów leczy się na różne sposoby. Do najczęstszych metod zalicza się antybiotykoterapię, metody chirurgiczne, a przede wszystkim zmianę stylu życia - rzucenie palenia i redukcję masy ciała.

Trądzik odwrócony, a ciąża

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie mające na celu sprawdzenie, jak trądzik odwrócony wpływa na ciążę i dziecko. W tym celu eksperci wykorzystali dane bazy Watson Health, która posiada dane pacjentów z 26 placówek ochrony zdrowia w Stanach Zjednoczonych - łącznie aż 64 mln ludzi. Z tej bazy wybrano populację kobiet między 12, a 55. rokiem życia. 

Przeczytaj: Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry. Jak złagodzić objawy AZS?

Jaki był wynik badań? Okazało się, że ciężarne z trądzikiem odwróconym znacznie cześciej dotyka poronienie samoistne. W trakcie ciąży istnieje u nich także większe ryzyko cukrzycy ciążowej i zakończenia porodu cesarskim cięciem.

Ryzyko znacznie wzrasta, jeśli u ciężarnej występują typowe choroby współistniejące.

Znacznie zaś maleje, jeśli choroba została wcześnie rozpoznana i przed zajściem w ciążę odpowiednio leczona. 

Sprawdź: Torbiel w piersiach: jak rozpoznać cystę w piersiach? Przyczyny, leczenie torbieli

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza