Ałun - czy ten antyperspirant nadaje się dla ciężarnych?

2018-01-04 9:50
ałun
Autor: thinkstockphotos.com

Ałun uznaje się za naturalny zamiennik dezodorantów i antyperspirantów z aluminium. Czy kobiety w ciąży mogą stosować ałun? 

Od kilku lat mówi sie o szkodliwości antyperspirantów zawierających sole aluminium. Posądza się je o powstawanie chorób układu nerwowego oraz kancerogenność. Dostępne są badania, które omawiają związek pomiędzy stosowaniem antyperspirantów a zapadalnością na raka piersi. Wykazano bowiem, że w tkance piersiowej pacjentek doszło do akumulacji znacznej ilości soli aluminium. Szkodliwość dezodorantów z aluminium jest kwestią kontrowersyjną i co kilka lat wychodzą nowe badania na przemian potwierdzające i negujące jego negatywny wpływ na zdrowie. Faktem jest jednak to, że aluminium należy to tak zwanych pierwiastków balastowych, które kumulują się w organizmach żywych.

Czy w ciąży można stosować antyperspiranty?

Antyperspiranty z solami glinu należy więc nakładać tylko na zdrową i niepodrażnioną goleniem skórę, ponieważ mikrouszkodzenia powstałe wskutek depilacji sprzyjają przedostawianiu się aluminium w głębsze warstwy skóry. Przyszłym matkom poleca się łagodniejsze dezodoranty bez aluminium, parabenów i substancji o potencjale estrogennym, które mogą m.in. zaburzać gospodarkę hormonalną matki i wpłynąć na niską wagę urodzeniową dziecka. Wśród naturalnych propozycji kosmetyków dla kobiet w ciąży znaleźć można ałun, czyli znany od starożytności kryształ składający się z naturalnie występujących soli. Czy przyszłe matki mogą go bezpiecznie stosować? 

Czym jest ałun? Właściwości i zastosowanie

Przezroczysty kryształ sprzedawany w formie oszlifowanej bryłki stosowany był już przez starożytnych Rzymian, którzy odkryli jego właściwości niwelujące potliwość. Ałun zabija bakterie odpowiedzialne za przykry zapach. Jest bezwonny i nie pozostawia plam na ubraniach. Niegdyś mówiono na niego „kamyk po goleniu”, ponieważ uznaje się, że łagodzi drobne skaleczenia i zaczerwienia. Zwolennicy ałunu przekonują, że równie dobrze radzi sobie z trądzikiem, wysuszając stany zapalne skóry. Ałun jest tani i wydajny – za kostkę ważącą 60 gramów zapłacimy około 20 złotych. Ałun w sztyfcie stosuje się poprzez zwilżenie kostki wodą i posmarowanie nim skóry. Choć ałun to naturalny środek zapobiegający poceniu, w jego składzie znajdziemy aluminium i to całkiem sporo. Ałun to w końcu nic innego jak sól glinowo-potasowa, a przecież to właśnie obecności aluminium (glinu) w kosmetykach staramy się unikać.

Czytaj też: Antyperspirant bez aluminium: czy w ciąży można stosować dezodoranty bez aluminium?

Czy ałun w ciąży jest bezpieczny?

Jeśli ciężarna pragnie zrezygnować z deozodorantów zawierających aluminium, powinna również unikać ałunu. Najpopularniejszy dostępny na rynku ałun glinowo-potasowy oraz jego rzadsze warianty, ałun glinowo-sodowy czy glinowo-amonowy, mają w składzie aluminium. Jest to kontrowersyjny składnik mający zdolność do kumulowania się w organizmie i sprzyjający powstawaniu wielu chorób. Ciężarnym poleca się naturalne dezodoranty typu sensitive, które są bezzapachowe i hipoalergiczne. Znajdziemy w nich łagodne dla skóry składniki, które pomogą przyszłej mamie czuć się świeżo przez cały dzień, m.in.: naturalne oleje i wyciągi roślinne oraz skuteczne substancje antyseptyczne i pochłaniające wilgoć, np: sodę, skrobię kukurydzianką czy glinkę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE