Depilacja w ciąży budzi wiele kontrowersji nie tylko dlatego, że potencjalnie może stanowić zagrożenie dla przyszłej mamy i dziecka, ale zwyczajnie z powodu utrudnienia jej wykonywania. Duży brzuch, zasłaniający wiele zakamarków naszego ciała czy problem z utrzymaniem równowagi to główne powody tego, że depilacja w ciąży jest znacznie utrudniona.
Spis treści
- Depilacja woskiem w ciąży
- Krem do depilacji w ciąży
- Depilacja w ciąży maszynką
- Trwałe metody depilacji w ciąży
Depilacja woskiem w ciąży
Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że dodatkowym utrudnieniem jest jakość włosków. Jak na złość, w ciąży stają się one zdecydowanie mocniejsze i jest ich więcej. Zdecydowanie bardziej wrażliwa (na ból i wszelkie podrażnienia) jest także nasza skóra. Depilacja, którą stosowałaś przed ciążą (np. wosk), może więc być teraz niemożliwa.
Krem do depilacji w ciąży
Wszelkie chemiczne depilatory (kremy do depilacji w ciąży, pianki itd.) są niewskazane ze względu na możliwość podrażnienia skóry. Co do depilacji w ciąży woskiem, zdania są podzielone. Jeśli jesteś przyzwyczajona do tej depilacji i uodporniona na nią, w zasadzie nie ma przeciwwskazań do kontynuowania tej metody.
Licz się jednak z tym, że stopień odporności na ból może się u ciebie teraz zmniejszyć. Skóra jest też bardziej skłonna do podrażnień. Jeśli nigdy (lub rzadko) nie stosowałaś tej metody, ciąża to nie jest dobry czas na debiut.
Depilacja w ciąży maszynką
Jest w zasadzie najbezpieczniejszą metodą. Jest także bezbolesna, a w ciąży ból jest znacznie bardzie odczuwalny. Dla wygody, warto taką depilację wykonywać w wannie, na siedząco.
Trwałe metody depilacji w ciąży
Depilacja laserowa w ciąży jest niewskazana. Choć nigdy nie udowodniono, a może właśnie dlatego, ich szkodliwości, nie warto jest ryzykować.
Można jednak stosować depilatory klasyczne w ciąży, trzeba jednak pamiętać, że depilacja w ciąży takim urządzeniem może wydawać się bardziej bolesna niż przed ciążą - skóra kobiet oczekujących dziecka pod wpływem zmian hormonalnych może być wrażliwsza na ból.
Depilacja laserowa w ciąży nie jest zalecana, choć nie ma jednoznacznych dowodów naukowych, że jest szkodliwa. Istnieje kilka głównych powodów, dla których odradza się ten zabieg w ciąży. Pierwszym z nich jest brak badań klinicznych (nie przeprowadzono wystarczających badań na kobietach w ciąży, które potwierdzałyby pełne bezpieczeństwo depilacji laserowej dla mamy i dziecka). Ciało ciężarnej przechodzi liczne zmiany hormonalne, które mogą sprawić, że skóra jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Niektóre kobiety zauważają też u siebie większy lub mniejszy wzrost włosów, co może zaburzyć skuteczność zabiegu. Skóra w ciąży częściej reaguje przebarwieniami, podrażnieniem czy nawet poparzeniem, zwłaszcza że zabiegi laserowe są intensywne. Choć światło lasera działa powierzchniowo i nie przenika głęboko, to ostrożność jest zalecana – dla spokoju mamy i lekarzy
- tłumaczy nam kosmetolog Dagmara Nowak-Barańska, autorka e-booka „Retinolowa Rewolucja” i przyszła mama.
