Jak pielęgnować skórę w ciąży i uniknąć ROZSTĘPÓW?

2013-12-23 15:05

Ciążowe zmiany hormonalne, zwłaszcza dotyczące estrogenów, sprzyjają przesuszaniu skóry i podatności na podrażnienia, a także rozstępy. Niektóre kobiety mają problemy z przetłuszczającymi się włosami i łojotokiem. W dodatku niełatwo dobrać kosmetyki z powodu nadwrażliwości na zapachy. Trudno też przewidzieć reakcję skóry na nowe kremy lub balsamy. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących pielęgnacji w ciąży.

Pielegnacja skory w ciazy
Autor: _photos.com|photos.com Jak pielęgnować skórę w ciąży i uniknąć ROZSTĘPÓW?

1. Kupuj kosmetyki hipoalergiczne, najlepiej bezzapachowe. W ciąży bezpieczne są kremy z wyciągiem z wiesiołka, ogórecznika, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, z gliceryną, alantoiną i pantenolem. Mają one działanie nawilżające. Przyspieszają gojenie i łagodzą podrażnienia naskórka. Odpowiednie są też emolienty, czyli łagodne preparaty służące do natłuszczania i nawilżania skóry.

2. Staraj się unikać długich kąpieli, aby nie wysuszać nadmiernie naskórka. Skórę osuszaj delikatnymi dotknięciami ręcznika, nie trzyj jej. Dbaj szczególnie o okolice piersi i brzucha, bo łatwo o podrażnienie skóry w tych miejscach.

3. Kremy, balsamy, oliwki nakładaj na skórę delikatnie, łagodnymi ruchami, bez silnego wmasowywania.

4. W ciąży unikaj preparatów z witaminą A i jej pochodnymi, triklosanem, olejkiem bergamotowym, dużym stężeniem kwasów owocowych. Ostrożnie stosuj olejki aromatyczne, bo mogą uczulać. Raczej zrezygnuj z kosmetyków zawierających olej sojowy i wyciąg z soi, a także estrogeny. Niewskazane w ciąży, choć niezakazane, są także syntetyczne antyutleniacze BHT i BHA i parabeny, czyli popularne konserwanty występujące w kosmetykach.

miesięcznik "M jak mama"