Jak pielęgnować skórę w ciąży i uniknąć ROZSTĘPÓW?

Ciążowe zmiany hormonalne, zwłaszcza dotyczące estrogenów, sprzyjają przesuszaniu skóry i podatności na podrażnienia, a także rozstępy. Niektóre kobiety mają problemy z przetłuszczającymi się włosami i łojotokiem. W dodatku niełatwo dobrać kosmetyki z powodu nadwrażliwości na zapachy. Trudno też przewidzieć reakcję skóry na nowe kremy lub balsamy. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących pielęgnacji w ciąży.

1. Kupuj kosmetyki hipoalergiczne, najlepiej bezzapachowe. W ciąży bezpieczne są kremy z wyciągiem z wiesiołka, ogórecznika, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, z gliceryną, alantoiną i pantenolem. Mają one działanie nawilżające. Przyspieszają gojenie i łagodzą podrażnienia naskórka. Odpowiednie są też emolienty, czyli łagodne preparaty służące do natłuszczania i nawilżania skóry.

2. Staraj się unikać długich kąpieli, aby nie wysuszać nadmiernie naskórka. Skórę osuszaj delikatnymi dotknięciami ręcznika, nie trzyj jej. Dbaj szczególnie o okolice piersi i brzucha, bo łatwo o podrażnienie skóry w tych miejscach.

3. Kremy, balsamy, oliwki nakładaj na skórę delikatnie, łagodnymi ruchami, bez silnego wmasowywania.

4. W ciąży unikaj preparatów z witaminą A i jej pochodnymi, triklosanem, olejkiem bergamotowym, dużym stężeniem kwasów owocowych. Ostrożnie stosuj olejki aromatyczne, bo mogą uczulać. Raczej zrezygnuj z kosmetyków zawierających olej sojowy i wyciąg z soi, a także estrogeny. Niewskazane w ciąży, choć niezakazane, są także syntetyczne antyutleniacze BHT i BHA i parabeny, czyli popularne konserwanty występujące w kosmetykach.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE