Makijaż ust w ciąży. Zwróć uwagę na to, jaką pomadkę kupujesz

2016-02-10 14:00

Choć producenci zapewniają o bezpieczeństwie kosmetyków, nawet śladowe ilości metali ciężkich w nich zawarte mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Robiąc makijaż ust w ciąży, zwróć uwagę na to, jaką pomadkę kupujesz.

Makijaż w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Makijaż w ciąży powinien dodawać przyszłej mamie świeżości i pewności siebie!

Spis treści

  1. Czytaj również: Piękna w ciąży: makijaż krok po kroku [PORADY]
  2. Makijaż ust w ciąży. Niebezpieczny metal
  3. Czytaj również: Makijaż w ciąży: jak się malować, by wyszczuplić twarz, radzi wizażystka
  4. Makijaż ust w ciąży. Czego unikać?

Usta pomalowane na intensywny kolor przyciągają spojrzenia i dodają kobiecości – trudno się z tym nie zgodzić. Jednak walory estetyczne to nie wszystko. Nie bez znaczenia pozostaje to, jaki wpływ kosmetyk ma na twoje zdrowie, a jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią – także na zdrowie twojego dziecka. Poza olejami, woskami i barwnikami, szminki mogą zawierać substancje, o których raczej nie chciałabyś wiedzieć, np. metale ciężkie, które odkładają się w organizmie czy parabeny. Malujesz usta sporadycznie, tylko na wielkie wyjścia? Ta informacja nie powinna cię zaniepokoić. Jeśli jednak szminka jest kosmetykiem, którego używasz codziennie, na czas ciąży spróbuj zamienić ją na bezpieczniejszy odpowiednik.

Czytaj również: Piękna w ciąży: makijaż krok po kroku [PORADY]

Makijaż ust w ciąży. Niebezpieczny metal

Limity zawartości ołowiu w szminkach są ok. sto razy wyższe niż limity dla produktów spożywczych. W przypadku szminek informacja ta ma istotne znaczenie, ponieważ duża część szminki, która znajduje się na ustach jest po prostu... zlizywana. W perspektywie jednego pomalowania ilość ta nie zrobiłaby pewnie na nikim wrażenia, jednak rośnie ona z dnia na dzień . W ten sposób, w ciągu całego swojego życia kobiety zjadają średnio 3kg szminki! Dodając do tego zanieczyszczenia zawarte w jedzeniu, wodzie i powietrzu – ilość ta może przerażać.

W 2012 roku amerykańscy naukowcy przebadali 400 szminek od różnych producentów pod względem zawartości szkodliwego ołowiu. Wyniki badania pokazały, że ponad polowa z nich zawierała śladowe ilości tego metalu. Ołów potrafi być bardzo niebezpieczny – odkłada się w organizmie i może mieć negatywny wpływ na zdrowie twoje i dziecka – powodować problemy z koncentracją, uczeniem się, zaburzenia płodności, zaburzenia działania niektórych hormonów, a nawet prowadzić do uszkodzenia mózgu nienarodzonego dziecka lub do poronienia.

Czytaj również: Makijaż w ciąży: jak się malować, by wyszczuplić twarz, radzi wizażystka

Makijaż ust w ciąży. Czego unikać?

Od czasu tego badania minęło kilka lat. Dziś producenci przekonują, że zawartość metali ciężkich w kosmetykach jest znikoma i nie grozi zdrowiu – regulują to wyśrubowane normy prawne. Większa niż w szmince ilość ołowiu obecna jest np. w spalinach i dymach, które wiszą w powietrzu, szczególnie tym miejskim. Jednak zarówno producenci kosmetyków, jak i lekarze, przyznają, że kobiety w ciąży powinny na wszelki wypadek zrezygnować z mocnego makijażu ust.

Jakich substancji w skłądzie pomadek unikać? Jakie są bezpeiczne? Przeczytasz o tym w numerze marcowym "M jaka Mama".