To nieprawda, że nie wolno w CIĄŻY robić MANIKIURU i pedikiuru w salonie

2014-01-27 15:26

Kobietom w ciąży paznokcie rosną szybciej. Dzieje się tak za sprawą estrogenów, pod których wpływem macierz wytwarzająca płytkę paznokciową pracuje intensywniej. Z tego powodu paznokcie, które wcześniej rosły z szybkością 1 mm tygodniowo, podczas ciąży wydłużają się nawet o 2–3 mm. Dlatego teraz manikiur i pedikiur trzeba robić częściej. Czy można na te zabiegi chodzić do kosmetyczki?

Pomysły na prezent gwiazdkowy dla ciężarnej: pedikiur
Autor: _photos.com|photos.com Bon na pedikiur to dobry pomysł na prezent dla ciężarnej. Dlaczego? Kobieta w zaawansowanej ciąży nie jest w stanie schylić się, by zrobić sobie pedikiur samodzielnie. Dlatego pielęgnacją jej stóp powinien zająć się ktoś inny. Profesjonalnie zrobi to kosmetyczka w dobrym salonie. Prawie w każdym można kupić bon na wybrany zabieg. Dobrze, jeśli nie jest to „zwykły” pedikiur, ale połączony z egzotycznym masażem albo aromatycznym pilingiem. Innym zabiegiem, z którego wykonaniem ciężarna może mieć trudność, jest depilacja.

W czasie ciąży manikiur i pedikiur trzeba robić częściej. Póki brzuszek nie jest jeszcze zbyt duży, paznokcie u nóg także możesz pielęgnować samodzielnie. Nie ma również przeciwwskazań, byś chodziła na manikiur i pedikiur do salonu kosmetycznego, tym bardziej że w II i III trymestrze ciąży niełatwo jest sięgnąć do stóp. Z ostrzeżeniem przed takimi zabiegami spotkasz się najczęściej w internecie. Powód? Możliwość zarażenia się którymś z wirusów, zwłaszcza zapalenia wątroby typu B i C, do którego może dojść z powodu braku dostatecznej higieny. Jeszcze kilkanaście lat temu tą drogą szerzyło się sporo zakażeń. Teraz jednak dzięki nowoczesnym metodom sterylizacji narzędzi ryzyko zostało praktycznie wyeliminowane.

Pielęgnacja i wzmocnienie - jaki manikiur i pedikiur w ciąży?

Przyszłe mamy mogą robić każdy rodzaj manikiuru, również japoński i hybrydowy. Podczas pierwszego kosmetyczka poleruje płytkę paznokcia, a potem kolejno nakłada na nią pastę bogatą w witaminy i specjalny puder odżywczy, a potem maluje paznokcie lakierem. Ten typ manikiuru zalecany jest osobom, które borykają się z problemem łamliwych, słabych paznokci, może być więc alternatywą dla tabletek wzmacniających płytkę. Manikiur hybrydowy wykonywany jest przy użyciu emalii (połączenia lakieru i żelu), która po nałożeniu na paznokcie utwardzana jest promieniami UV. Dzięki temu lakier lśni i utrzymuje się na paznokciach nawet przed 3 tygodnie. Dozwolony jest również każdy rodzaj pedikiuru. Uwaga! Kolor płytki paznokcia dostarcza informacji o tym, czy układ krążenia funkcjonuje prawidłowo. Dlatego tuż przed terminem porodu trzeba zmyć lakier. Zrób to także wtedy, jeśli masz planowe cesarskie cięcie. Lakier na paznokciach u rąk zaburza pracę pulsoksymetru zakładanego na palec w celu monitorowania pulsu przy znieczulaniu i podczas operacji.

Dobrze wiedzieć

Dla bezpieczeństwa zabiegu ważna jest sterylizacja

IZABELA GOLBERT, MANIKIURZYSTKA, BIOSTUDIO, PODKOWA LEŚNA

Manikiur i pedikiur wykonane w okresie ciąży są bezpieczne, o ile będą zachowane odpowiednie standardy. Zabiegi te nie stwarzają ryzyka zarażenia się wirusem HCV czy innymi wirusami, jeśli używa się wysterylizowanych narzędzi. Dlatego warto przed wybraniem się do salonu sprawdzić, jak to wygląda w konkretnym przypadku. Kosmetyczka powinna używać narzędzi, które najpierw zostały zdezynfekowane, a następnie wysterylizowane. Do dezynfekcji służy ultradźwiękowa myjka, która działa na zasadzie kawitacji. Urządzenie tworzy fale ciśnieniowe, które powodują implozję milionów pęcherzyków na powierzchni narzędzi, odrywając od nich zanieczyszczenia oraz bakterie i wirusy. Sterylizacja natomiast powinna się odbyć w autoklawie. Jest to urządzenie, które zabija mikroby w wysokiej temperaturze (nawet do 160ºC) i przy obniżonym ciśnieniu. Tylko dzięki takiej procedurze łączącej obie te czynności mamy pewność, że używane narzędzia nie przenoszą niebezpiecznych drobnoustrojów.
Jeśli pomimo sterylizacji przyszła mama nadal ma obawy, może poprosić manikiurzystkę o wykonanie manikiuru/pedikiuru biologicznego, który nie wymaga wycinania skórek i nie ma przy nim ryzyka przerwania ciągłości naskórka.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza