Kosmetyki ekologiczne. Jak kupować kosmetyki organiczne?

2014-11-12 15:35

Kosmetyki ekologiczne i organiczne to dobry wybór nie tylko na czas ciąży. Ale szczególnie teraz warto sięgać po nie jak najczęściej. Dlaczego?

Kosmetyki ekologiczne
Autor: thinkstockphotos.com Kosmetyki ekologiczne nie zawierają SLS-ów i parabenów.

Spis treści

  1. Kosmetyki ekologiczne: czym się różnią od pozostałych?
  2. Kosmetyki ekologiczne: dlaczego szczególnie ważne dla mam?

Kosmetyki ekologiczne, czyli wyprodukowane w zgodzie z naturą nie szkodzą ani skórze, ani środowisku. W Polsce boom na nie zaczął się kilkanaście lat temu i z roku na rok rośnie liczba kobiet, które ich używają. W tej grupie są nie tylko osoby o proekologicznym nastawieniu, ale też wiele kobiet, którym zależy wyłącznie na dobrym stanie skóry. Sięga po nie także coraz więcej przyszłych mam.

>> Jakie kosmetyki pomogą ci wykonać ładny makijaż zimą? >>

Kosmetyki ekologiczne: czym się różnią od pozostałych?

Kosmetyki ekologiczne, w przeciwieństwie do kosmetyków konwencjonalnych, nie zawierają składników, co do których działania są jakiekolwiek wątpliwości. Takim wątpliwym pod względem bezpieczeństwa składnikiem jest np. Laurylosiarczan sodu (Sodium Laureth Sulfate, skrót SLS), który ma bardzo dobre właściwości myjące, ale może podrażniać i wysuszać skórę, a także niektóre syntetyczne barwniki, czy emulgatory, czyli substancje pomagające połączyć się cząsteczkom kosmetyków (np. PEG czy PPG). Niektóre źródła, np. niemiecka organizacja konsumencka Öko-Test wskazują nawet na ich możliwe działanie rakotwórcze.

>> Kosmetyki antybakteryjne szkodzą ciężarnym? >>

Kosmetyki ekologiczne: dlaczego szczególnie ważne dla mam?

Przyszła mama decydująca się na korzystanie z kosmetyków ekologicznych ma wybór: może kupować kosmetyki przeznaczone dla wszystkich, poszukać czegoś dla siebie w liniach dla osób wrażliwych albo korzystać ekokosmetyki dla ciężarnych. Wybierając produkty z pierwszej grupy, warto zwracać uwagę na to, czy w ich składzie nie ma olejków eterycznych o wysokim stężeniu, bo mogą one uczulać delikatną skórę przyszłej mamy. Istotny jest też zapach – w przypadku większości ekokremów jest on dość intensywny, co może przeszkadzać, jeśli jesteś w pierwszym lub drugim trymestrze. Przed zakupem warto dany kosmetyk powąchać, albo zdecydować się na produkty przeznaczone dla wrażliwej skóry, które zwykle pachną mniej intensywnie.

Jeśli chodzi o linie dla kobiet w ciąży, są w nich przede wszystkim kosmetyki specjalistyczne: balsamy i kremy przeciw rozstępom, żele do higieny intymnej, olejki do masażu pielęgnujące skórę, czy olejki do masażu krocza. W ich składzie nie ma silnie działających olejków eterycznych, które mogłyby uczulać przyszłą mamę, a ich zapach jest dostosowany do delikatnego nosa ciężarnej. W najnowszym numerze "M jak mama" piszemy, na co zwracać uwagę podczas zakupów, by mieć pewność, że kosmetyk faktycznie jest organiczny.