SAMOPOCZUCIE W CIĄŻY: jak poprawić sobie humor?

2014-11-13 16:24

Samopoczucie w ciąży może być różne: w jednej chwili tryskasz szczęściem i jesteś wulkanem energii, w drugiej chce ci się płakać. Jak sobie radzić z wahaniami nastrojów? Jak poprawić samopoczucie w ciąży?

Samopoczucie w ciąży
Autor: materiały prasowe Samopoczucie w ciąży może być różne, ale nie poddawajmy się złym nastrojom!

Spis treści

  1. Samopoczucie w ciąży: nic mi się nie chce
  2. Samopoczucie w ciąży: jak nie stracić przyjaciół?
  3. Samopoczucie w ciąży: ulegać zachciankom?
  4. Samopoczucie w ciąży: a co z nowymi aktywnościami?

Samopoczucie w ciąży jest kwestią indywidualną: niektóre kobiety nie odczuwają żadnych dolegliwości, dla innych te 9 miesięcy jest koszmarem, z którym nie potrafią sobie poradzić. Jeśli nie wygrałaś losu na loterii i należysz do drugiej grupy, nie martw się i nie frustruj. Na szczęście ze wszystkim można sobie poradzić!

>> Moja metamorfoza w ciąży. "Było mi całkowicie obojętne jak wyglądam" >>

Samopoczucie w ciąży: nic mi się nie chce

Przed ciążą prowadziłaś aktywny tryb życia: spotykałaś się ze znajomymi, uprawiałaś sport, biegałaś do kina i na inne wydarzenia kulturalne. Rzadko kiedy spędzałaś weekend w czterech ścianach pod kocem, a pojęcie chandry było ci obce. A teraz... z dawnej ciebie nie zostało już nic, a twoją ulubioną rozrywką stało się leżenie na stosie poduszek.

Ta zmiana cię frustruje i niepokoi? Spokojnie, to zupełnie normalne. Ciąża jest dla każdego organizmu dużym obciążeniem, być może dla ciebie po prostu większym niż dla koleżanek, które chwaliły się aktywnością w tym szczególnym okresie. Nie martw się, że nie masz ochoty wychodzić wieczorami i nie denerwuj - to całkowicie normalne. Widocznie twój organizm potrzebuje teraz odpoczynku i spokoju. Nie rób nic na siłę, tylko wsłuchuj się w siebie - w końcu organizm ma zawsze rację.

>> Jak wyspać się w ciąży? 8 porad >>

Samopoczucie w ciąży: jak nie stracić przyjaciół?

Nie masz na nic siły i zaczęłaś rzadziej spotykać się z przyjaciółkami. Jeśli źle się czujesz i naprawdę nie chcesz wychodzić na miasto, nie zmuszaj się. One na pewno cię zrozumieją i nie będą miały pretensji. Nie odseparowuj ich jednak całkiem od siebie i nie zamykaj się w czterech ścianach. Przyjaciele zajmują bardzo ważne miejsce w życiu i jeśli teraz stracisz z nimi kontakt, wkrótce silnie odczujesz ich brak.

Może po prostu zaproponuj spotkania w domu? Zapraszaj przyjaciółki na kawę czy herbatę, przygotujcie wspólnie zdrowe przekąski, porozmawiajcie, obejrzyjcie jakiś film. Takie wspólne spędzenie czasu na pewno poprawi twoje samopoczucie w ciąży i ograniczy wahania nastrojów.

>> Dlaczego tak ciężko skupić się w ciąży? >>

Samopoczucie w ciąży: ulegać zachciankom?

Jeśli czujesz silną potrzebę wypicia szklanki soku, wyciśnij go i wypij. Zadbaj tylko, by był ze świeżych owoców - wtedy dostarczysz organizmowi solidną porcję witamin. Podobnie jest z czekoladą - czujesz, że mogłabyś zabić za tabliczkę ulubionej marki? Zjedz ją, tylko staraj się wszystko wyważać. Nie jedz tej czekolady codziennie i nie sięgaj po wyroby czekoladopodobne czy inne przeładowane chemią. Najlepiej by było, żebyś jadła czekoladą gorzką, z minimum 70 proc. zawartością kakao.

W tym okresie zachcianki są czymś zupełnie normalnym, a ich spełnienie może znacząco nam poprawić samopoczucie w ciąży. O ile zachowujesz umiar i zdrowy rozsądek, nie odmawiaj sobie niczego. W końcu chodzi tutaj o zdrowie twoje i twojego dziecka - również psychiczne!

>> 11 sposobów na ból pleców w ciąży >>

Samopoczucie w ciąży: a co z nowymi aktywnościami?

Jeśli w ciąży nagle poczułaś olbrzymią chęć zapisania się na zajęcia z aqua aerobicu czy rysunku, nie zastanawiaj się. Aktywne spędzanie wolnego czasu ma zbawienny wpływ na samopoczucie w ciąży. Dzięki temu nie tylko unikniesz wahań nastroju, ale również zyskasz nowe doświadczenia, rozwiniesz w sobie pasję i po prostu będziesz szczęśliwsza.

A pamiętaj, że teraz twoje szczęście liczy się podwójnie.