SAMOPOCZUCIE W CIĄŻY: jak poprawić sobie humor?

2014-11-13 16:24

Samopoczucie w ciąży może być różne: w jednej chwili tryskasz szczęściem i jesteś wulkanem energii, w drugiej chce ci się płakać. Jak sobie radzić z wahaniami nastrojów? Jak poprawić samopoczucie w ciąży?

Samopoczucie w ciąży
Autor: materiały prasowe Samopoczucie w ciąży może być różne, ale nie poddawajmy się złym nastrojom!

Spis treści

  1. Samopoczucie w ciąży: nic mi się nie chce
  2. Samopoczucie w ciąży: jak nie stracić przyjaciół?
  3. Samopoczucie w ciąży: ulegać zachciankom?
  4. Samopoczucie w ciąży: a co z nowymi aktywnościami?

Samopoczucie w ciąży jest kwestią indywidualną: niektóre kobiety nie odczuwają żadnych dolegliwości, dla innych te 9 miesięcy jest koszmarem, z którym nie potrafią sobie poradzić. Jeśli nie wygrałaś losu na loterii i należysz do drugiej grupy, nie martw się i nie frustruj. Na szczęście ze wszystkim można sobie poradzić!

>> Moja metamorfoza w ciąży. "Było mi całkowicie obojętne jak wyglądam" >>

Samopoczucie w ciąży: nic mi się nie chce

Przed ciążą prowadziłaś aktywny tryb życia: spotykałaś się ze znajomymi, uprawiałaś sport, biegałaś do kina i na inne wydarzenia kulturalne. Rzadko kiedy spędzałaś weekend w czterech ścianach pod kocem, a pojęcie chandry było ci obce. A teraz... z dawnej ciebie nie zostało już nic, a twoją ulubioną rozrywką stało się leżenie na stosie poduszek.

Ta zmiana cię frustruje i niepokoi? Spokojnie, to zupełnie normalne. Ciąża jest dla każdego organizmu dużym obciążeniem, być może dla ciebie po prostu większym niż dla koleżanek, które chwaliły się aktywnością w tym szczególnym okresie. Nie martw się, że nie masz ochoty wychodzić wieczorami i nie denerwuj - to całkowicie normalne. Widocznie twój organizm potrzebuje teraz odpoczynku i spokoju. Nie rób nic na siłę, tylko wsłuchuj się w siebie - w końcu organizm ma zawsze rację.

>> Jak wyspać się w ciąży? 8 porad >>

Samopoczucie w ciąży: jak nie stracić przyjaciół?

Nie masz na nic siły i zaczęłaś rzadziej spotykać się z przyjaciółkami. Jeśli źle się czujesz i naprawdę nie chcesz wychodzić na miasto, nie zmuszaj się. One na pewno cię zrozumieją i nie będą miały pretensji. Nie odseparowuj ich jednak całkiem od siebie i nie zamykaj się w czterech ścianach. Przyjaciele zajmują bardzo ważne miejsce w życiu i jeśli teraz stracisz z nimi kontakt, wkrótce silnie odczujesz ich brak.

Może po prostu zaproponuj spotkania w domu? Zapraszaj przyjaciółki na kawę czy herbatę, przygotujcie wspólnie zdrowe przekąski, porozmawiajcie, obejrzyjcie jakiś film. Takie wspólne spędzenie czasu na pewno poprawi twoje samopoczucie w ciąży i ograniczy wahania nastrojów.

>> Dlaczego tak ciężko skupić się w ciąży? >>

Samopoczucie w ciąży: ulegać zachciankom?

Jeśli czujesz silną potrzebę wypicia szklanki soku, wyciśnij go i wypij. Zadbaj tylko, by był ze świeżych owoców - wtedy dostarczysz organizmowi solidną porcję witamin. Podobnie jest z czekoladą - czujesz, że mogłabyś zabić za tabliczkę ulubionej marki? Zjedz ją, tylko staraj się wszystko wyważać. Nie jedz tej czekolady codziennie i nie sięgaj po wyroby czekoladopodobne czy inne przeładowane chemią. Najlepiej by było, żebyś jadła czekoladą gorzką, z minimum 70 proc. zawartością kakao.

W tym okresie zachcianki są czymś zupełnie normalnym, a ich spełnienie może znacząco nam poprawić samopoczucie w ciąży. O ile zachowujesz umiar i zdrowy rozsądek, nie odmawiaj sobie niczego. W końcu chodzi tutaj o zdrowie twoje i twojego dziecka - również psychiczne!

>> 11 sposobów na ból pleców w ciąży >>

Samopoczucie w ciąży: a co z nowymi aktywnościami?

Jeśli w ciąży nagle poczułaś olbrzymią chęć zapisania się na zajęcia z aqua aerobicu czy rysunku, nie zastanawiaj się. Aktywne spędzanie wolnego czasu ma zbawienny wpływ na samopoczucie w ciąży. Dzięki temu nie tylko unikniesz wahań nastroju, ale również zyskasz nowe doświadczenia, rozwiniesz w sobie pasję i po prostu będziesz szczęśliwsza.

A pamiętaj, że teraz twoje szczęście liczy się podwójnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza