Trądzik w ciąży – jak pielęgnować skórę z trądzikiem?

2012-11-09 10:04

Jeśli należysz do kobiet, które mają problemy z trądzikiem w ciąży, przeczytaj, jak pielęgnować skórę w ciąży i jakich kosmetyków używać, a z jakich lepiej zrezygnować. Mówi się, że kobieta w odmiennym stanie pięknieje – bo w ciąży poprawia się stan cery i u większości kobiet podczas ciąży znikają objawy trądziku. Ale nie u wszystkich. Sporo zależy bowiem od tego, jaki rodzaj skóry i jakie z nią problemy miała ona wcześniej. 

tradzik
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Trądzik w ciąży – kosmetyki, których nie wolno stosować
  2. Poznaj sposoby na trądzik
  3. Trądzik w ciąży – pielęgnacja skóry
  4. Trądzik u osób dorosłych: wideo 

U niektórych przyszłych mam cera w ciąży zmienia się na trądzikową. Nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje. Prawdopodobnie za zmiany skórne w ciąży odpowiada nadmiar progesteronu, który wywołuje anomalie w pracy gruczołów łojowych, być może winny jest również podwyższony poziom prolaktyny.

Trądzik w ciąży – kosmetyki, których nie wolno stosować

Wokół kosmetyków antytrądzikowych narosło sporo nieścisłości. Prawdą jest, że leczenie trądziku w ciąży jest utrudnione, bo nie wolno przyjmować wówczas większości leków, tradycyjnie stosowanych w kuracji przeciwtrądzikowej. Zabronione są preparaty hormonalne, leki na bazie izotretynoiny (jakakolwiek ilość tej substancji w organizmie matki może bowiem przeniknąć przez łożysko do płodu i spowodować poważne wady rozwojowe), środki zawierające tetracyklinę. Jeśli zaś chodzi o kosmetyki do pielęgnacji domowej, nie wolno stosować takich, które zawierają retinoidy, mogą one bowiem przeniknąć przez uszkodzoną wskutek stanu zapalnego skórę do łożyska, a przez nie dotrzeć bezpośrednio do płodu.

Poznaj sposoby na trądzik

Sposoby na walkę z trądzikiem

Trądzik w ciąży – pielęgnacja skóry

Jeśli zmiany są duże, powinnaś wybrać się do dermatologa, który zaleci odpowiednią kurację. Trzeba zmienić kosmetyki na antybakteryjne, regulujące wydzielanie sebum. Najlepiej, by były przeznaczone do cery, która jest jednocześnie nadmiernie wrażliwa. Krem na dzień musi mieć filtr UV (skóra trądzikowa jest bardziej narażona na przebarwienia). Wypryski możesz zamaskować korektorem i podkładem kryjącym (ich cząsteczki mogą zatykać pory, dlatego stosując je, pamiętaj o starannym demakijażu). Na trądzik w ciąży można stosować tylko te preparaty, które nie zawierają szkodliwych składników, warto też korzystać ze sprawdzonych, domowych metod pielęgnacji. Trądzik na plecach można leczyć, korzystając z ziołowych kąpieli albo robiąc maseczki drożdżowe. Zarówno na plecy, jak i na twarz można stosować napary z rumianku lub bratka. Warto wprowadzić do jadłospisu większe ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminę E oraz witamin z grupy B. Konieczna jest regularna i dokładna higiena twarzy – staranne mycie jej delikatnymi preparatami oczyszczającymi, wycieranie ręcznikami papierowymi.

Trądzik u osób dorosłych: wideo 

Czy wiesz, że trądzik to problem, z którym boryka się nie tylko większość nastolatków, ale i część osób dorosłych? Zapytaliśmy eksperta dlaczego dorośli również muszą szukać sposobów na trądzik, co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia zmiany na skórze i dlaczego wyciskanie krost jest złą metodą na pozbycie się ich. Dowiesz się również kiedy warto spróbować zwalczyć trądzik domowymi metodami, a kiedy jest czas, by problemem zajął się dermatolog.

Sprawdź, jaką masz cerę

Pytanie 1 z 6
Jak wygląda Twoja twarz po spacerze na mrozie?
miesięcznik "M jak mama"