WYPADANIE WŁOSÓW a OLEJOWANIE. Czy włosy wypadają przez niewłaściwą pielęgnację?

2014-09-22 13:34 Katarzyna Stańczyk
Olejowanie włosów, wypadanie włosów
Autor: thinkstockphotos.com Wypadanie włosów często spowodowane jest nieodpowiednim doborem preparatów do pielęgnacji.

Wypadanie włosów ma wiele przyczyn. Może być związane z burzą hormonalną, z którą organizm musi się uporać po porodzie, może oznaczać problemy z tarczycą, a może po prostu nieodpowiednią pielęgnację. Czy olejowanie wiąże się jakoś z wypadaniem włosów?

Pielęgnacja ma olbrzymi wpływ na wygląd włosów. Te zadbane widać na pierwszy rzut oka - są mocne, lśniące i wyglądają zdrowo. Te zaniedbane z kolei są matowe, suche, nie układają się i... aż się proszą o poświęcenie im większej uwagi.

Wiele kobiet, którym włosy nagle zaczęły wypadać albo odmawiać posłuszeństwa, postanawia całkowicie zmienić pielęgnację. Kupują nowe kosmetyki, zaczynają olejować włosy i denerwują się, kiedy nie widzą w lustrze efektu. Dlaczego włosy wypadają w takiej sytuacji? Czy olejowanie ma na to jakiś wpływ?

>> Wypadanie włosów po ciąży: dlaczego włosy wypadają? >>

Wypadanie włosów a olejowanie: o co tutaj chodzi?

Oleje (np. kokosowy, migdałowy, z winogron, ryżowy itp.) znakomicie działają na strukturę włosów - odżywiają je i zamykają łuski, nadając im blasku. Nie oznacza to jednak, że równie korzystnie działają na skórę głowy. Wbrew pozorom wiele kobiet skarży się na nadmierne wypadanie włosów tuż po olejowaniu. Z czego ono wynika? Często z niedotlenienia skóry głowy.

Olej pokrywa skórę głowy ciężką warstwą, utrudniając dopływ tlenu do mieszków włosowych. To może nie tylko zwiększyć wypadanie, ale również spowodować nadmierne namnażanie się bakterii i doprowadzić do podrażnienia skóry głowy. Dlatego bezpieczniej jest zostawiać olej na włosach na godzinę lub dwie, niż na całą noc.

>> Wypadanie włosów po ciąży: sprawdzamy szampony i lotiony hamujące wypadanie [PORADNIK] >>

Wypadanie włosów a olejowanie: a może to nieodpowiedni olej?

Na wypadanie włosów przy olejowaniu może mieć również wpływ nieodpowiedni dobór kosmetyków. Być może któryś ze składników oleju (szczególnie jest to prawdopodobne w przypadku specjalnych olejków do włosów, składających się z kilku olejów oraz kilkunastu różnych substancji) nas uczula, co powoduje wypadanie. Warto ostrożnie testować preparaty i zostawiać je na początku na skórze głowy na kilkanaście minut, żeby wiedzieć, które oleje nam służą.

>> Wypadanie włosów po ciąży: sprawdzamy ampułki i olejki hamujące wypadanie [PORADNIK] >>

Czy można farbować włosy w ciąży? WIDEO

Wypadanie włosów a olejowanie: jak powinno się olejować włosy?

Metod olejowania włosów jest wiele. Można to robić na sucho i na mokro, z maską lub bez maski albo z własnoręcznie przygotowanymi mieszankami olejków i odżywek. Olejowanie włosów na mokro ma ten plus, że łatwiej jest później je domyć i pozbyć się wszystkich substancji z włosów.

Olejowanie włosów na sucho z kolei jest wygodniejsze. Na takie naolejowane włosy (od połowy) dobrze jest nałożyć odżywkę, odczekać chwilę i zmyć wszystko z głowy. Po umyciu włosów już nie trzeba stosować żadnych maseczek - włosy są nawilżone i miękkie.

Warto przetestować kilka metod olejowania i wybrać dla siebie najdogodniejszą. W końcu ma ono sens tylko wtedy gdy jest przeprowadzane regularnie. Powinno więc nie być przykrym obowiązkiem, ale zabiegiem, który wykonujemy szybko i sprawnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE