Jak zapobiegać rozstępom w ciąży - sposób na rozstępy na brzuchu, piersiach, udach i pośladkach

2012-07-26 16:58

Jak zapobiegaź rozstępom w ciąży? Brzuch, piersi, biodra, uda, pośladki – to miejsca najbardziej narażone na pojawienie się rozstępów. W jaki sposób warto pielęgnować te części ciała w ciąży, aby uniknąć nieestetycznych kresek? Przedstawiamy strategię zapobiegania rozstępom w ciąży.

Zapobieganie rozstępom w ciąży - jak pielęgnować brzuch, piersi, uda i pośladki
Autor: _photos.com|photos.com Zapobieganie rozstępom w ciąży - jak pielęgnować brzuch, piersi, uda i pośladki

Spis treści

  1. Zapobieganie rozstępom - pamiętaj o peelingu
  2. Jak dobrać odpowiedni krem na rozstępy w ciąży?
  3. Zapobieganie rozstępom - akcesoria przydatne podczas pielęgnacji skóry
  4. Zapobieganie rozstępom w ciąży: pielęgnacja brzuszka
  5. Zapobieganie rozstępom w ciąży: pielęgnacja piersi
  6. Zapobieganie rozstępom w ciąży: uda, biodra, pośladki
  7. Zobacz wideo: Sposoby na rozstępy w ciąży

Nie ma sposobu, by ze stuprocentową dokładnością stwierdzić, u której przyszłej mamy pojawią się rozstępy w ciąży, a która ich uniknie. Skłonność do nich jest uwarunkowana genetycznie, a w ciąży dodatkowo ryzyko ich pojawienia się zwiększa burza hormonalna. Duże znaczenie ma również liczba dodatkowych kilogramów, „zdobytych” podczas ciąży – a konkretnie, jak szybko będzie ich przybywało i czy skóra za nimi „nadąży”. Wreszcie, znaczenie ma to, jak wytrzymała i elastyczna jest skóra, czyli de facto, jak starannie była dotychczas pielęgnowana. Doskonale znane są za to miejsca, w których rozstępy podczas ciąży pojawiają się najczęściej. W ścisłej czołówce znajdują się piersi, zaraz za nimi plasuje się brzuszek, czyli miejsca, w których skóra najintensywniej się rozciąga. Biust zaczyna rosnąć praktycznie już od początku ciąży, u wielu kobiet to właśnie on jest pierwszą oznaką tego, że noszą w sobie nowe życie. Przez całą ciążę może powiększyć się nawet o 2–3 rozmiary. Brzuszek rośnie wolniej. Przez kilka pierwszych miesięcy jest praktycznie niewidoczny, powiększa się dopiero w 4., 5. miesiącu, i od tej chwili z tygodnia na tydzień jest większy. Na te zmiany przyszła mama nie ma żadnego wpływu, bo zależą one od hormonów.

To, czy rozstępy pojawią się na udach, biodrach i pośladkach, jest natomiast związane i z działaniem hormonów, i z tym, ile podczas ciąży uzbieramy kilogramów ponad te „dozwolone” 10–12 kilogramów, które teoretycznie powinna przytyć przyszła mama. Bo gromadzony przez organizm tłuszczyk najchętniej odkłada się właśnie w tych miejscach. I jeśli skóra nie zostanie do tego odpowiednio przygotowana, pojawią się rozstępy. By im zapobiec, skórę warto odpowiednio pielęgnować. Każda część ciała wymaga jednak innej strategii.

Zobacz też: Co pomaga na rozstępy w ciąży? Kremy, masaże oraz dieta >>

Dobrze wiedzieć

Zapobieganie rozstępom - pamiętaj o peelingu

By kosmetyk uelastyczniający skórę lepiej się wchłaniał, warto raz, dwa razy w tygodniu zrobić sobie peeling, usuwając martwe komórki naskórka. Podczas ciąży najlepsze są peelingi enzymatyczne, które rozpuszczają martwe komórki. Stosowanie peelingów cukrowych i solnych, a także zwykłych peelingów z cząsteczkami ścierającymi, jest niewskazane ze względu na to, że skóra podczas ciąży robi się wrażliwsza, i tego typu peeling może ją podrażnić.

Przeczytaj również: Peeling w ciąży. O czym należy pamiętać? >>

Jak dobrać odpowiedni krem na rozstępy w ciąży?

Kosmetyk zapobiegający rozstępom musi zawierać w swoim składzie substancje, które stymulują produkcję kolagenu w skórze, uelastyczniają ją i nawilżają, regenerują też komórki skóry, np. wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, witaminę E. Ważne, by działał przeciwświądowo, bo skóra, która się rozciąga, swędzi – takie działanie ma np. masło shea i peptydy z awokado. Wreszcie, dobry krem powinien mieć też neutralny zapach, który nie będzie cię drażnił. Krem przeciw rozstępom trzeba stosować także po urodzeniu dziecka, przynajmniej przez cały okres połogu, a najlepiej do trzeciego miesiąca po porodzie. To czas regeneracji, kiedy skóra stopniowo wraca do stanu sprzed ciąży.

Zapobieganie rozstępom - akcesoria przydatne podczas pielęgnacji skóry

Skórę ujędrniają nie tylko kosmetyki. Podobnie działa masaż pobudzający krążenie krwi, wykonywany za pomocą specjalnych gąbek i szczotek. Do tego celu najlepsze są szczotki z naturalnego włosia i sizalowe myjki. Na sucho twarde i szorstkie, po zmoczeniu wodą są na tyle miękkie, że nie podrażniają ani nie powodują zadraśnięć. Masujemy nimi skórę pod prysznicem, przez 5 minut, wykonując okrężne ruchy. Uda, biodra i pośladki masujemy silniej, brzuch i piersi – delikatnie.

Zapobieganie rozstępom w ciąży: pielęgnacja brzuszka

Jego pielęgnacja budzi podczas ciąży najwięcej emocji. Przyszłe mamy boją się, że nieostrożne, zbyt silne masowanie może uszkodzić płód albo pęcherz płodowy. Wbrew pozorom, pęcherz płodowy nie jest aż tak delikatny, tym niemniej, zanim rozpoczniesz kurację, zapytaj lekarza, czy nie widzi on ku temu przeciwwskazań. Brzuszek trzeba masować delikatnie dla swojego własnego komfortu – te okolice są teraz dużo bardziej wrażliwe niż przed ciążą, i zbyt silny masaż może sprawić ci ból. Tak naprawdę sposób masowania to jedyne ograniczenie w antyrozstępowej pielęgnacji brzuszka. Rozstępy na brzuszku mogą pojawić się właściwie w każdej jego części. Zazwyczaj najpierw pojawiają się po bokach, gdzie skóra jest najsłabsza, a jednocześnie najszybciej i najbardziej się rozciąga. Ale reguły nie ma, bo u wielu kobiet pojawiają się one również z przodu, pod i nad pępkiem. Robią się widoczne dopiero w II trymestrze. By do nich nie dopuścić, skórę najlepiej pielęgnować już od początku ciąży. Czym? Kremem przeciw rozstępom, dozwolonym od początku ciąży albo zwykłą oliwką dla niemowląt. Oliwka ma lekkie działanie uelastyczniające i zatrzymuje wodę w skórze. Choć wielu specjalistów twierdzi, że nie jest ona aż tak skuteczna jak krem, to jednak na pewno jej stosowanie jest bardziej przyjazne dla portfela. Pielęgnacja skóry na brzuszku wymaga zastosowania dużej ilości kosmetyku podczas jednej aplikacji – oliwka jest więc o tyle lepsza, że bardziej wydajna, a więc opakowanie wystarcza na dłużej. Niezależnie od tego, którego kosmetyku użyjesz, nakładaj go lekkimi ruchami okrężnymi, masując skórę od dołu do góry (taki kierunek poprawia krążenie limfy i zapobiega jej zastojom w tkankach). Skórę możesz lekko podszczypywać, by poprawić krążenie. Kosmetyk stosuj dwa razy dziennie, chyba że producent zaleca inaczej.

Zapobieganie rozstępom w ciąży: pielęgnacja piersi

Podczas ciąży są nie tylko większe, ale także bardziej wrażliwe. Bolą, bo za sprawą hormonów znajdujące się w nich gruczoły przygotowują się do wytwarzania pokarmu. Rozstępy mogą pojawić się na nich już w pierwszym trymestrze, najpierw po bokach od strony ramion, potem na górze. Profilaktykę najlepiej zacząć od razu, nie czekając, aż piersi przestaną boleć. Do pielęgnacji skóry na piersiach najlepszy będzie krem, który ma w składzie nie tylko substancje ujędrniające czy uelastyczniające, ale również takie, które złagodzą ból, uczucie opuchnięcia (np. wyciąg z liści kapusty albo chłodzący mentol). Nie potrzeba go wiele – na jedną pierś zużyj porcję kremu wielkości orzecha laskowego w skorupce. Nakładając go na piersi, zacznij od pachy w kierunku mostka, potem przesuwaj dłoń do góry, na zewnątrz do szyi, i dalej w kierunku obojczyka. Omijaj brodawki, bo ich stymulacja powoduje wydzielanie się oksytocyny i może wywołać skurcze.

Zapobieganie rozstępom w ciąży: uda, biodra, pośladki

Rozstępy w tych miejscach tworzą się przeważnie wtedy, kiedy za szybko przybywa kilogramów. Dlatego podstawową metodą profilaktyki jest zdrowa dieta i aktywny tryb życia – spacery, niezbyt forsowne ćwiczenia. Skórę warto również dodatkowo uelastyczniać za pomocą preparatu przeciw rozstępom. Jeśli jesteś szczupła, dbasz o dietę i sporo się ruszasz, wystarczy oliwka dla niemowląt, która nawilży i uelastyczni skórę. Gdy jednak masz nieposkromiony apetyt albo podejrzewasz, że możesz mieć genetyczną skłonność do rozstępów (bo ma je również twoja mama albo siostra), lepiej sięgnij po krem albo olejek przeciw rozstępom. Zawiera on silniejsze niż oliwka składniki, skuteczniej jest więc w stanie zapobiec rozstępom. W obu przypadkach sposób aplikacji jest identyczny. Porcję kosmetyku nakładamy na skórę i wmasowujemy ją zdecydowanymi, mocnymi ruchami okrężnymi, zaczynając od dołu i idąc ku górze. Skórę można przy tym lekko podszczypywać. Masaż powinien trwać od trzech do pięciu minut. Masowana skóra lekko się rozgrzewa, dzięki czemu zawarte w kremie składniki aktywne lepiej w nią wnikają. Masaż ma poza tym lekkie działanie uelastyczniające. Jeśli kosmetyk nakładamy wieczorem, tuż po kąpieli, skórę można wymasować nieco wcześniej, szorstką stroną gąbki, pod prysznicem, okrężnymi ruchami (jeśli jest bardzo wrażliwa, gąbkę można natłuścić odrobiną oliwki, która złagodzi tarcie), a potem przez chwilę polewać się na zmianę ciepłą i letnią wodą. Po takim masażu skóra jest rozgrzana, dlatego krem wystarczy wklepać.

Zobacz wideo: Sposoby na rozstępy w ciąży

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza