Zima w ciąży – ciepłe ubranie to podstawa

2013-02-08 13:11

Zima w ciąży nie musi oznaczać przesiadywania w domu. Przeciwnie, kiedy śnieg prószy, nie zamykaj się w czterech ścianach. Jeśli zadbasz o właściwy strój chroniący przed wiatrem i mrozem, możesz się cieszyć piękną zimową aurą.

zima w ciazy cieple ubranie podstawa
Autor: _photos.com|photos.com

Czy to się nam podoba, czy nie, jest zima. To ulubiona pora roku dzieci, które cieszą się, widząc biały puch i nic sobie nie robią z tego, że mróz szczypie je w policzki. A ty jesteś w ciąży i pewnie martwisz się tym, że po wyjściu na dwór będzie ci zimno i złapiesz przeziębienie? Spokojnie, ten czarny scenariusz wcale nie musi się ziścić. Wystarczy, że dobrze przygotujesz się na spacer po śniegu.

Zima w ciąży - mama ciepło ubrana

Najwygodniejsze są specjalne kurtki i płaszcze zimowe dla kobiet w ciąży. Mają krój dopasowany do dużego brzuszka. Gwarantują, że nic nie będzie krępowało ruchów przyszłej mamy i łatwiej będzie jej utrzymać równowagę na ośnieżonych chodnikach. Niestety, to dość duży wydatek, chyba że poszukasz używanego okrycia albo kupisz nowe z myślą, że po ciąży je sprzedasz. Warto podpytać o zimowe ubrania na forach, np. na www.mjakmama24.pl – tam często mamy oddają lub sprzedają swoje ubrania z okresu ciąży i możesz trafić na jakąś okazję. Oczywiście, nie musisz inwestować w ubranie dla ciężarnych. Możesz wybrać ze standardowych kolekcji ubrań fason, który będzie pasował ci także po urodzeniu dziecka. Sprawdź rozszerzane na brzuchu krótkie płaszcze (o długości nad kolano – zbyt długi będzie krępował ci ruchy), puchowe kurtki (ich zaletą jest lekkość) albo specjalne okrycia dla narciarzy (kup kurtkę w rozmiarze partnera – po ciąży mu ją oddasz). Wiele ciężarnych pożycza ubrania na zimę od koleżanki przy kości, swojej mamy, a nawet męża. Warto zwrócić uwagę na tkaninę, z której uszyty jest płaszcz lub kurtka na zimę. Jeśli ubranie nie chroni przed przemoczeniem, gdy pada mokry śnieg, kup solidny parasol i zabieraj go na spacer. Zimą sprawdza się ubieranie na cebulkę. Dzięki temu będziesz mogła zdjąć wierzchnią warstwę, gdy np. wejdziesz do sklepu i zrobi ci się gorąco.

miesięcznik "M jak mama"
Dobrze wiedzieć

Jeśli wybierasz się na zimowy spacer, zjedz pożywny posiłek, np. pełnoziarniste pieczywo z drobiową wędliną i kubek jogurtu. Zapewni ci energię potrzebną do utrzymania ciepła. Zapobiegnie też atakowi głodu – nie jest dobrze jeść podczas spaceru na mrozie, bo można przeziębić gardło.

W ciąży będzie ci cieplej niż zwykle(masz o ok. 0,5˚C wyższą temperaturę ciała), co ma związek ze sprawniejszym krążeniem krwi oraz działaniem hormonów ciążowych. Ale nie znaczy to, że masz zrezygnować z ciepłego szalika, czapki ochraniającej czoło i uszy oraz rękawiczek. Zimą nietrudno o przeziębienie, a twój organizm może mieć obniżoną odporność. Ponadto zwykły katar leczony domowymi sposobami (nie wszystkie leki w okresie ciąży są dozwolone) łatwiej przechodzi w poważniejszą infekcję. W zimowej garderobie przyszłej mamy koniecznie powinny znaleźć się ciążowe spodnie, najlepiej z bawełnianym pasem na brzuszku, który zapewnia ciepło; grube bawełniane rajstopy (specjalne, dla ciężarnych); ciepłochronny podkoszulek; lekkie sweterki oraz polary.