Bezpieczne zakupy przez internet: na co uważać robiąc e-zakupy?

2012-02-01 12:24 Katarzyna Hubicz
Bezpieczne zakupy w sieci: na co uważac robiąc e-zakupy?
Autor: _photos.com|photos.com

Zakupy przez internet są nie tylko szybsze, wygodniejsze, ale i tańsze, bowiem ceny w sklepach internetowych są dużo niższe niż w tradycyjnych. Dla kobiety w ciaży, młodej mamy, zapracowanej "matki-polki" e-zakupy są idealnym rozwiązaniem. Korzystając z sklepów internetowych trzeba jednak zachować ostrożność. Zanim rozpoczniesz zakupy online, zapoznaj się z prawami konsumenta.

Z badań wynika, że zakupy przez internet są coraz popularniejsze. Dlaczego stawiamy ne e-zakupy? Ciężko jest chodzić po sklepach z dużym brzuszkiem albo z dzieckiem na ręku. Już samo dojście do sklepu bywa wyzwaniem, zwłaszcza w mroźne dni. A w sklepie też bywa różnie. Są takie, w których można usiąść, napić się wody (wygodny fotel i napoje oferują swoim klientkom niektóre sklepy z artykułami dziecięcymi). Ale w zdecydowanej większości sklepów nie ma nawet gdzie zostawić kurtki. Po co więc się męczyć, skoro w sieci można kupić właściwie wszystko – ciążowe ubrania, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, żywność, kompletną wyprawkę dla dziecka. Dostęp do różnych sklepów masz na wyciągnięcie ręki – nie ruszając się z domu, możesz przejrzeć wiele ofert, porównać ceny. Nie trzeba wielogodzinnych poszukiwań, by upolować produkty nietypowe, unikalne, bardzo przydatne każdej mamie, takie, których nie sposób znaleźć w zwykłym centrum handlowym. No i ceny z reguły są niższe o kilka, a czasem kilkanaście procent (bo wirtualne sklepy nie muszą płacić za wynajem powierzchni handlowej), a ponadto przy większych zakupach wiele sklepów oferuje korzystne rabaty.

Jak znaleźć dobry sklep internetowy?

Są różne sposoby. Możesz skorzystać z internetowej wyszukiwarki albo wejść do któregoś z wirtualnych pasaży handlowych, grupujących sklepy z różnych branż (np. www.sklepy24.pl). Możesz skorzystać z naszej podpowiedzi, zaglądając do sklepów, których adresy publikujemy poniżej. Wśród nich są zarówno takie z pełnym asortymentem ciążowo-wyprawkowym, jak i specjalizujące się w jednym, konkretnym, czasem bardzo wyjątkowym asortymencie.

Bezpieczne zakupy w internecie

By internetowe zakupy nie skończyły się klapą, musisz przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dobry e-sklep poznasz po tym, że na stronie są wszystkie dane kontaktowe wraz z adresem siedziby, regulamin zakupów, ceny nie są podejrzanie niskie, a sklep akceptuje wszystkie formy płatności, łącznie z wysyłką za pobraniem. Elementem, który warto brać pod uwagę, jest czas, przez jaki działa dany sklep – jeśli liczy się go w latach, to prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z oszustem, jest niewielkie. Czas działania sklepu można sprawdzić w elektronicznym rejestrze przedsiębiorców. Poszukaj też opinii innych klientów. Można to zrobić na kilka sposobów. Są specjalne portale, służące do wyrażania opinii na temat różnych sklepów, możesz też skorzystać z forów internetowych dla młodych rodziców (w okno wyszukiwarki forum wystarczy wtedy wpisać nazwę sklepu). Przy droższych zakupach warto też skontaktować się z instytucją zajmującą się ochroną praw konsumentów (np. Federacja Konsumentów), gdzie zgłaszają się oszukani przez sklep klienci. Przed zakupem koniecznie przeczytaj regulamin – znajdziesz w nim informacje na temat płatności, terminu dostawy, procedury zwrotu i reklamacji, gwarancji. Dokładnie przeczytaj opis towaru, obejrzyj zdjęcia, upewnij się, ile czasu poczekasz na przesyłkę. Jeśli planujesz poważniejszy zakup – np. wózek czy fotelik – warto przy okazji dodatkowo obejrzeć, a nawet wypróbować wybrany model w sklepie stacjonarnym, bo w przypadku takich artykułów opis może okazać się niewytarczający. Po zakupie zapisz sobie numer zamówienia, by w razie opóźnienia się dostawy móc sprawdzić, co dzieje się z przesyłką. To, jaką formę płatności wybierzesz, zależy od ciebie – do wyboru zwykle jest płatność z góry (przelewem lub kartą) albo przy odbiorze przesyłki (ta forma zwykle jest nieco droższa). Odbierając przesyłkę, w obecności kuriera lub listonosza koniecznie sprawdź, czy produkt jest zgodny z zamówieniem, komplet-ny, czy dostałaś gwarancję i paragon.

Zakupy w internecie: prawa konsumenta a obowiązki sprzedawcy

Zakupy w internecie są rodzajem umowy między dwiema stronami. Dlatego zgodnie z prawem sprzedawca nie może zastrzegać sobie „prawa do opóźnień w dostawie”. Zakupiony produkt musi być dostarczony w ściśle określonym terminie. Jeśli tak nie jest, kupujący nabiera pewnych uprawnień. Bardzo dokładnie określa to poradnik, zamieszczony na internetowej stronie Federacji Konsumentów (www.federacja-konsumentow.org.pl). Zgodnie z nim, jeśli już zapłaciłaś za towar, a sprzedawca nie wywiązuje się z umowy (czyli dostawa się opóźnia), trzeba wezwać sprzedawcę do wykonania umowy, wyznaczając mu dodatkowy termin na dostawę (np. 7 dni). Można jednocześnie zaznaczyć, że jeśli po tym terminie nie dostarczy przesyłki, odstąpisz od umowy sprzedaży, żądając zwrotu wpłaconej kwoty (podstawa prawna: przepis art. 491 par. 1 Kodeksu cywilnego).

Zakupy w internecie: prawo do zwrotu produktu

Jeśli produkt, który kupisz, nie spełni twoich oczekiwań, możesz zgodnie z prawem odesłać go do sklepu w ciągu dziesięciu dni od daty odbioru, pod warunkiem że nie był używany i jest oryginalnie zapakowany (trzeba wtedy dołączyć oświadczenie o rezygnacji z zakupu wraz ze wskazaniem sposobu zwrotu pieniędzy i ewentualnie numerem konta). Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji to ty ponosisz koszt odesłania rzeczy, chyba że dany produkt odsyłasz z powodu reklamacji. Jeśli zostanie ona uznana, sklep ma obowiązek zwrotu kosztów, jakie poniosłaś, nadając przesyłkę.

Lista polecanych sklepów internetowych

Akcesoria do pokoju dziecięcego:

 • www.sklep.pabobo.pl – sklep z unikalnymi lampkami
 • www.mamagama.pl – ogromny wybór akcesoriów dla mamy i dziecka, dużo edukacyjnych zabawek
 • www.babyclub.pl – ubranka, wyposażenie dziecięcego pokoiku, książeczki i zabawki
 • www.sklep.bimbus.com.pl – luksusowe mebelki, odzież, akcesoria dla niemowląt i starszych dzieci
 • www.muzpony.pl – mebelki, pościel, materacyki, akcesoria
 • www.bobotemar.pl – duży wybór łóżeczek, krzesełek do karmienia, fotelików
 • www.mamaija.pl – łóżeczka, komody, przewijaki, leżaczki, krzesełka do karmienia

Wyprawka dla dziecka:

 • www.dwakolory.pl – czarno-białe książeczki i zabawki dla niemowląt
 • www.gumowakaczuszka.pl – wózki i bardzo dużo innych akcesoriów
 • www.mamissima.pl – kolorowe zabawki, akcesoria, ubranka
 • www.sklep.flexibath.pl – składane wanienki i zabawki do kąpieli
 • www.sklep-jane.pl – wózki i akcesoria hiszpańskiej firmy Jane
 • www.bdsklep.pl – supermarket z jedzeniem, akcesoriami, AGD
 • www.dzieciecawyspa.pl  – wózki i akcesoria do nich
 • www.tomi.pl – foteliki, wózki, ubranka, zabawki, elektroniczne nianie

Akcesoria dla kobiet w ciąży:

 • www.babymama.pl – pełen asortyment rzeczy na czas ciąży i dla malca
 • www.motherhood.pl – poduszki dla ciężarnej i do karmienia
 • www.biustonoszedokarmienia.pl – bielizna na czas ciąży i karmienia
 • www.mama-delicious.pl – elegancka odzież ciążowa
 • www.pieknamama.pl –  odzież i kosmetyki dla przyszłej mamy
 • www.milkbands.pl  – bransoletki pomagające zapamiętać czas karmienia
 • www.bobosklep.pl  – dużo ciążowych kosmetyków i akcesoriów
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE