Bezpieczne zakupy przez internet: na co uważać robiąc e-zakupy?

2012-02-01 12:24

Zakupy przez internet są nie tylko szybsze, wygodniejsze, ale i tańsze, bowiem ceny w sklepach internetowych są dużo niższe niż w tradycyjnych. Dla kobiety w ciaży, młodej mamy, zapracowanej "matki-polki" e-zakupy są idealnym rozwiązaniem. Korzystając z sklepów internetowych trzeba jednak zachować ostrożność. Zanim rozpoczniesz zakupy online, zapoznaj się z prawami konsumenta.

Bezpieczne zakupy w sieci: na co uważac robiąc e-zakupy?
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

 1. Jak znaleźć dobry sklep internetowy?
 2. Bezpieczne zakupy w internecie
 3. Zakupy w internecie: prawa konsumenta a obowiązki sprzedawcy
 4. Zakupy w internecie: prawo do zwrotu produktu
 5. Lista polecanych sklepów internetowych

Z badań wynika, że zakupy przez internet są coraz popularniejsze. Dlaczego stawiamy ne e-zakupy? Ciężko jest chodzić po sklepach z dużym brzuszkiem albo z dzieckiem na ręku. Już samo dojście do sklepu bywa wyzwaniem, zwłaszcza w mroźne dni. A w sklepie też bywa różnie. Są takie, w których można usiąść, napić się wody (wygodny fotel i napoje oferują swoim klientkom niektóre sklepy z artykułami dziecięcymi). Ale w zdecydowanej większości sklepów nie ma nawet gdzie zostawić kurtki. Po co więc się męczyć, skoro w sieci można kupić właściwie wszystko – ciążowe ubrania, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, żywność, kompletną wyprawkę dla dziecka. Dostęp do różnych sklepów masz na wyciągnięcie ręki – nie ruszając się z domu, możesz przejrzeć wiele ofert, porównać ceny. Nie trzeba wielogodzinnych poszukiwań, by upolować produkty nietypowe, unikalne, bardzo przydatne każdej mamie, takie, których nie sposób znaleźć w zwykłym centrum handlowym. No i ceny z reguły są niższe o kilka, a czasem kilkanaście procent (bo wirtualne sklepy nie muszą płacić za wynajem powierzchni handlowej), a ponadto przy większych zakupach wiele sklepów oferuje korzystne rabaty.

Jak znaleźć dobry sklep internetowy?

Są różne sposoby. Możesz skorzystać z internetowej wyszukiwarki albo wejść do któregoś z wirtualnych pasaży handlowych, grupujących sklepy z różnych branż (np. www.sklepy24.pl). Możesz skorzystać z naszej podpowiedzi, zaglądając do sklepów, których adresy publikujemy poniżej. Wśród nich są zarówno takie z pełnym asortymentem ciążowo-wyprawkowym, jak i specjalizujące się w jednym, konkretnym, czasem bardzo wyjątkowym asortymencie.

Bezpieczne zakupy w internecie

By internetowe zakupy nie skończyły się klapą, musisz przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dobry e-sklep poznasz po tym, że na stronie są wszystkie dane kontaktowe wraz z adresem siedziby, regulamin zakupów, ceny nie są podejrzanie niskie, a sklep akceptuje wszystkie formy płatności, łącznie z wysyłką za pobraniem. Elementem, który warto brać pod uwagę, jest czas, przez jaki działa dany sklep – jeśli liczy się go w latach, to prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z oszustem, jest niewielkie. Czas działania sklepu można sprawdzić w elektronicznym rejestrze przedsiębiorców. Poszukaj też opinii innych klientów. Można to zrobić na kilka sposobów. Są specjalne portale, służące do wyrażania opinii na temat różnych sklepów, możesz też skorzystać z forów internetowych dla młodych rodziców (w okno wyszukiwarki forum wystarczy wtedy wpisać nazwę sklepu). Przy droższych zakupach warto też skontaktować się z instytucją zajmującą się ochroną praw konsumentów (np. Federacja Konsumentów), gdzie zgłaszają się oszukani przez sklep klienci. Przed zakupem koniecznie przeczytaj regulamin – znajdziesz w nim informacje na temat płatności, terminu dostawy, procedury zwrotu i reklamacji, gwarancji. Dokładnie przeczytaj opis towaru, obejrzyj zdjęcia, upewnij się, ile czasu poczekasz na przesyłkę. Jeśli planujesz poważniejszy zakup – np. wózek czy fotelik – warto przy okazji dodatkowo obejrzeć, a nawet wypróbować wybrany model w sklepie stacjonarnym, bo w przypadku takich artykułów opis może okazać się niewytarczający. Po zakupie zapisz sobie numer zamówienia, by w razie opóźnienia się dostawy móc sprawdzić, co dzieje się z przesyłką. To, jaką formę płatności wybierzesz, zależy od ciebie – do wyboru zwykle jest płatność z góry (przelewem lub kartą) albo przy odbiorze przesyłki (ta forma zwykle jest nieco droższa). Odbierając przesyłkę, w obecności kuriera lub listonosza koniecznie sprawdź, czy produkt jest zgodny z zamówieniem, komplet-ny, czy dostałaś gwarancję i paragon.

Zakupy w internecie: prawa konsumenta a obowiązki sprzedawcy

Zakupy w internecie są rodzajem umowy między dwiema stronami. Dlatego zgodnie z prawem sprzedawca nie może zastrzegać sobie „prawa do opóźnień w dostawie”. Zakupiony produkt musi być dostarczony w ściśle określonym terminie. Jeśli tak nie jest, kupujący nabiera pewnych uprawnień. Bardzo dokładnie określa to poradnik, zamieszczony na internetowej stronie Federacji Konsumentów (www.federacja-konsumentow.org.pl). Zgodnie z nim, jeśli już zapłaciłaś za towar, a sprzedawca nie wywiązuje się z umowy (czyli dostawa się opóźnia), trzeba wezwać sprzedawcę do wykonania umowy, wyznaczając mu dodatkowy termin na dostawę (np. 7 dni). Można jednocześnie zaznaczyć, że jeśli po tym terminie nie dostarczy przesyłki, odstąpisz od umowy sprzedaży, żądając zwrotu wpłaconej kwoty (podstawa prawna: przepis art. 491 par. 1 Kodeksu cywilnego).

Zakupy w internecie: prawo do zwrotu produktu

Jeśli produkt, który kupisz, nie spełni twoich oczekiwań, możesz zgodnie z prawem odesłać go do sklepu w ciągu dziesięciu dni od daty odbioru, pod warunkiem że nie był używany i jest oryginalnie zapakowany (trzeba wtedy dołączyć oświadczenie o rezygnacji z zakupu wraz ze wskazaniem sposobu zwrotu pieniędzy i ewentualnie numerem konta). Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji to ty ponosisz koszt odesłania rzeczy, chyba że dany produkt odsyłasz z powodu reklamacji. Jeśli zostanie ona uznana, sklep ma obowiązek zwrotu kosztów, jakie poniosłaś, nadając przesyłkę.

Lista polecanych sklepów internetowych

Akcesoria do pokoju dziecięcego:

 • www.sklep.pabobo.pl – sklep z unikalnymi lampkami
 • www.mamagama.pl – ogromny wybór akcesoriów dla mamy i dziecka, dużo edukacyjnych zabawek
 • www.babyclub.pl – ubranka, wyposażenie dziecięcego pokoiku, książeczki i zabawki
 • www.sklep.bimbus.com.pl – luksusowe mebelki, odzież, akcesoria dla niemowląt i starszych dzieci
 • www.muzpony.pl – mebelki, pościel, materacyki, akcesoria
 • www.bobotemar.pl – duży wybór łóżeczek, krzesełek do karmienia, fotelików
 • www.mamaija.pl – łóżeczka, komody, przewijaki, leżaczki, krzesełka do karmienia

Wyprawka dla dziecka:

 • www.dwakolory.pl – czarno-białe książeczki i zabawki dla niemowląt
 • www.gumowakaczuszka.pl – wózki i bardzo dużo innych akcesoriów
 • www.mamissima.pl – kolorowe zabawki, akcesoria, ubranka
 • www.sklep.flexibath.pl – składane wanienki i zabawki do kąpieli
 • www.sklep-jane.pl – wózki i akcesoria hiszpańskiej firmy Jane
 • www.bdsklep.pl – supermarket z jedzeniem, akcesoriami, AGD
 • www.dzieciecawyspa.pl  – wózki i akcesoria do nich
 • www.tomi.pl – foteliki, wózki, ubranka, zabawki, elektroniczne nianie

Akcesoria dla kobiet w ciąży:

 • www.babymama.pl – pełen asortyment rzeczy na czas ciąży i dla malca
 • www.motherhood.pl – poduszki dla ciężarnej i do karmienia
 • www.biustonoszedokarmienia.pl – bielizna na czas ciąży i karmienia
 • www.mama-delicious.pl – elegancka odzież ciążowa
 • www.pieknamama.pl –  odzież i kosmetyki dla przyszłej mamy
 • www.milkbands.pl  – bransoletki pomagające zapamiętać czas karmienia
 • www.bobosklep.pl  – dużo ciążowych kosmetyków i akcesoriów
miesięcznik "M jak mama"