Pokój alergika: jak wybrać materac dla alergika i jak urządzić miejsce do spania?

2015-09-29 13:55 Katarzyna Hubicz
Materac dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Urządzając pokój dla alergika, musimy zadbać o każdy szczegół: farby, materiały, lakiery do mebli.

Urządzenie pokoju alergika nie należy do najprostszych. By mały alergik smacznie przespał noc, potrzeba czegoś więcej, niż tylko odpowiedniej pościeli. Trzeba zwrócić uwagę na materiały, z których jest wykonany materac, farby, którym pomalowano łóżeczko. I pozostaje jeszcze cała reszta, czyli wystrój pokoju. Na co zwrócić uwagę, urządzając pokój alergika?

Przeciętne niemowlę spędza w łóżeczku od 9 do nawet 16 godzin w ciągu doby. I przez ten czas narażone jest na działanie alergenów, jakie bytują w pościeli, materacyku czy bezpośrednim otoczeniu łóżeczka. Ma to znaczenie nawet wtedy, jeśli dziecko jeszcze nie ma alergii, ale jest na nią podatne (bo alergię ma któreś z rodziców) lub uczulone jest na któryś ze składników pokarmowych, np. na białka mleka krowiego. W tym drugim przypadku jego organizm jest bardziej podatny na uczulenia różnego typu i po pewnym czasie, na skutek stałego oddziaływania alergenów wziewnych może uczulić się również na nie – to zjawisko  nosi nazwę marszu alergicznego.

Pokój alergika: co może uczulać?

Uczulać może wszystko – od farb użytych do pomalowania szczebelków, przez wypełnienie materaca lub pościeli, bytujące w nich roztocza, a  nawet detergenty użyte do prania dziecięcej piżamki. Wszystkie te zagrożenia można jednak wyeliminować.

Najważniejszy jest sam mebelek. Teoretycznie niemowlęce łóżeczka malowane są farbami o zmniejszonej zawartości substancji szkodliwych, w tym lotnych rozpuszczalników, które uczulają najczęściej - albo w ogóle bez ich dodatku. Muszą posiadać atest, świadczący o tym, że żaden z ich elementów w żaden sposób nie będzie szkodził niemowlakowi. Ważne jest, by atest posiadał nie tylko sam mebelek (jego konstrukcja, śruby użyte do montażu), ale również farby i lakiery, jakimi został pomalowany.

Zajrzyj również do naszego działu dedykowanego, w którym znajdziesz kolejne inspiracje w urządzeniu pokoju dla dziecka!

Pokój alergika: zwróć uwagę na atesty i certyfikaty

W niektórych przypadkach bezpieczeństwo produktu potwierdzają dodatkowo certyfikaty, jakimi dysponuje producent (informacje na ten temat zamieszczane są zwykle w instrukcji obsługi danego modelu, albo na stronie internetowej producenta). Certyfikaty takie wydają instytucje uprawnione do przeprowadzania testów produktów pod kątem bezpieczeństwa (np. Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytut Matki i Dziecka), po przebadaniu produktu na zlecenie producenta.

Jeśli łóżeczko, które macie w domu nie spełnia tych wymagań (co jest możliwe, ale mało prawdopodobne), albo z różnych względów chcecie je odświeżyć (bo kupiliście używane, lub spało w nim wasze starsze dziecko), warto zrobić to za pomocą farb hipoalergicznych, albo przeznaczonych dla alergików. Łóżeczko można pomalować na nowo dopiero po dokładnym starciu z niego poprzedniej farby lub lakieru. Najbezpieczniejsze w przypadku alergii są emulsje wodorozcieńczalne, których głównym składnikiem są lateksowe albo akrylowe żywice, a rozcieńczalnikiem jest woda. Dobrym wyborem są też emulsje lateksowe, które nie pylą. Farby tego typu są dostępne w każdym markecie budowlanym.

Pokój alergika: idealny materac

Jego właściwy dobór ma znaczenie nie tylko dla komfortu snu czy zdrowia małych pleców, ale także dla zmniejszenia lub wyeliminowania objawów alergii. Nie każdy nadaje się dla dziecka z alergią lub nią zagrożonego – zdecydowanie odradzane są te zawierające surowce naturalne pochodzenia zwierzęcego, jak końskie włosie i wełna. Niewskazane są też takie, w których rdzeniem jest sama sprężyna, bo między sprężynami pozostaje dużo wolnej przestrzeni, w której mogą namnażać się pleśnie. Dobry materacyk powinien powstrzymywać rozwój alergenów i mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. Nie każdy ma takie właściwości, dlatego kupując materacyk dla dziecka, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na modele.

Czytaj: Jak utrzymać materacyk w czystości

Pokój alergika: technika

Są urządzenia, które – umieszczone w sypialni dziecka alergicznego - bardzo pomagają zadbać o jego zdrowy sen.

  • Jonizator powietrza. To urządzenie, które rozbija ładunek elektrostatyczny na molekuły, zwane inaczej jonami. Dzięki jonom krążącym w powietrzu cząsteczki kurzu przyczepiają się do ścian i podczas oddychania nie dostają się do układu oddechowego malucha.
  • Oczyszczacz powietrza. Znajdujące się w nim filtry usuwają zanieczyszczenia – dym, spaliny, roztocza – a więc potencjalne alergeny nie docierają dzięki temu do układu oddechowego dziecka. Sprawdza się przede wszystkim w dużych miastach, gdzie jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Niektóre oczyszczacze mają dodatkowo funkcję jonizacji.
  • UPR, czyli ultradźwiękowy profesjonalny reduktor. Urządzenie zaburzające cykl życia i rozmnażania się roztoczy, dzięki czemu stopniowo zmniejsza się ich ilość w pomieszczeniu. W przeciwieństwie do podobnych urządzeń na komary, tego typu aparaty mają badania kliniczne potwierdzające ich skuteczność. Przydają się w przypadku stwierdzonej alergii na roztocza kurzu.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE