Falujące rybki

2009-09-29 14:16

Zawieś nad łóżeczkiem kolorowe mobile. Twoja pociecha z uwagą będzie się przyglądać, jak zabawka porusza się w powietrzu. Nie jest to konstrukcja skomplikowana. Do jej wykonania niepotrzebne ci będą zdolności manualne. Nie musisz też robić dużych zakupów.

Falujące rybki
Autor: Ryszard Piątkowski

Wystarczy kilka kartek z bloku technicznego, farbki lub kredki, kawałek kolorowej tasiemki i… chińskie pałeczki do ryżu. A „narzędzia” na pewno znajdziesz w domu. Może to być kuchenny nóż z ząbkami lub pilniczek do paznokci.
Jeśli nie wierzysz w swój talent plastyczny, sięgnij po wzory do książek przyrodniczych lub internetu – na pewno znajdziesz jakieś kształty łatwe do wykonania. Nasze tropikalne rybki wcale nie są wymyślone. Znaleźliśmy je w internecie, nieco tylko uprościliśmy kształty i ożywiliśmy kolory.
Nie lubisz rysować? Możesz zdjęcia wydrukować i nakleić na kartonik lub zrobić wydzierkę z kolorowego papieru.

Jak to zrobić?

  • Konstrukcja

Obetnij zwężone końce pałeczek. Zaznacz środek każdej pałeczki ołówkiem. Jedną pałeczkę przetnij w tym miejscu na dwie części, końce wszystkich pałeczek wygładź papierem ściernym. Na dwóch pozostałych pałeczkach w miejscu zaznaczenia nałóż kropelkę kleju. Przyciśnij je do siebie i odłóż do wyschnięcia. Miejsce styku dodatkowo sklej ozdobną taśmą klejącą. Jeśli nie chcesz, by była widoczna, zawiąż na niej kokardę z kolorowej wstążki.

  • Ozdoby

Kontur wybranych 6 motywów narysuj dwukrotnie na kartkach bloku technicznego, tak aby powstały po dwa lustrzane odbicia. Pomaluj je. Po jednym konturze z każdego motywu naklej na grubszy karton. Po wyschnięciu kleju przytnij karton według kształtu znajdującego się na nim konturu. Dorysuj detale flamastrami lub kredkami. Wytnij 8 tasiemek o długości 15 cm. Nanieś klej na niezaklejoną stronę każdego motywu. Przyłóż u góry końcówkę tasiemki i przyciśnij odpowiadającą mu kształtem drugą część motywu. Tasiemki przymocuj na końcach pałeczek za pomocą ozdobnej taśmy klejącej (patrz zdjęcie), pałeczki połącz pozostałymi dwiema tasiemkami.
Na środku krzyżaka z pałeczek przymocuj tasiemkę, na której mobile będzie wisiało. Zawieś zabawkę np. na lampie u sufitu.

Co będzie ci potrzebne?

  • 3 chińskie pałeczki do ryżu (lub bardzo cieniutka listewka), nożyczki
  • tasiemka o długości ok. 160 cm
  • 2 kartki z bloku technicznego oraz jego tylna okładka (lub karton takiej grubości jak w pudełku do butów)
  • farbki, kredki, flamastry, ołówki (w zależności od tego, czym się najlepiej posługujesz)
  • ostre nożyczki z cienkim czubkiem (mogą być nożyczki do manikiuru)
  • piłka metalowa lub zwykły nóż z ząbkami (pałeczki są stosunkowo miękkie)
  • papier ścierny (lub stary metalowy pilniczek do paznokci)
  • klej do drewna lub uniwersalny; ozdobna, kolorowa taśma klejąca ewentualnie wstążka
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza