Falujące rybki

2009-09-29 14:16

Zawieś nad łóżeczkiem kolorowe mobile. Twoja pociecha z uwagą będzie się przyglądać, jak zabawka porusza się w powietrzu. Nie jest to konstrukcja skomplikowana. Do jej wykonania niepotrzebne ci będą zdolności manualne. Nie musisz też robić dużych zakupów.

Falujące rybki
Autor: Ryszard Piątkowski

Wystarczy kilka kartek z bloku technicznego, farbki lub kredki, kawałek kolorowej tasiemki i… chińskie pałeczki do ryżu. A „narzędzia” na pewno znajdziesz w domu. Może to być kuchenny nóż z ząbkami lub pilniczek do paznokci.
Jeśli nie wierzysz w swój talent plastyczny, sięgnij po wzory do książek przyrodniczych lub internetu – na pewno znajdziesz jakieś kształty łatwe do wykonania. Nasze tropikalne rybki wcale nie są wymyślone. Znaleźliśmy je w internecie, nieco tylko uprościliśmy kształty i ożywiliśmy kolory.
Nie lubisz rysować? Możesz zdjęcia wydrukować i nakleić na kartonik lub zrobić wydzierkę z kolorowego papieru.

Jak to zrobić?

  • Konstrukcja

Obetnij zwężone końce pałeczek. Zaznacz środek każdej pałeczki ołówkiem. Jedną pałeczkę przetnij w tym miejscu na dwie części, końce wszystkich pałeczek wygładź papierem ściernym. Na dwóch pozostałych pałeczkach w miejscu zaznaczenia nałóż kropelkę kleju. Przyciśnij je do siebie i odłóż do wyschnięcia. Miejsce styku dodatkowo sklej ozdobną taśmą klejącą. Jeśli nie chcesz, by była widoczna, zawiąż na niej kokardę z kolorowej wstążki.

  • Ozdoby

Kontur wybranych 6 motywów narysuj dwukrotnie na kartkach bloku technicznego, tak aby powstały po dwa lustrzane odbicia. Pomaluj je. Po jednym konturze z każdego motywu naklej na grubszy karton. Po wyschnięciu kleju przytnij karton według kształtu znajdującego się na nim konturu. Dorysuj detale flamastrami lub kredkami. Wytnij 8 tasiemek o długości 15 cm. Nanieś klej na niezaklejoną stronę każdego motywu. Przyłóż u góry końcówkę tasiemki i przyciśnij odpowiadającą mu kształtem drugą część motywu. Tasiemki przymocuj na końcach pałeczek za pomocą ozdobnej taśmy klejącej (patrz zdjęcie), pałeczki połącz pozostałymi dwiema tasiemkami.
Na środku krzyżaka z pałeczek przymocuj tasiemkę, na której mobile będzie wisiało. Zawieś zabawkę np. na lampie u sufitu.

Co będzie ci potrzebne?

  • 3 chińskie pałeczki do ryżu (lub bardzo cieniutka listewka), nożyczki
  • tasiemka o długości ok. 160 cm
  • 2 kartki z bloku technicznego oraz jego tylna okładka (lub karton takiej grubości jak w pudełku do butów)
  • farbki, kredki, flamastry, ołówki (w zależności od tego, czym się najlepiej posługujesz)
  • ostre nożyczki z cienkim czubkiem (mogą być nożyczki do manikiuru)
  • piłka metalowa lub zwykły nóż z ząbkami (pałeczki są stosunkowo miękkie)
  • papier ścierny (lub stary metalowy pilniczek do paznokci)
  • klej do drewna lub uniwersalny; ozdobna, kolorowa taśma klejąca ewentualnie wstążka
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza