Okna przyjazne dzieciom

2009-08-18 11:21 opr. red. na podst. materiałów prasowych

W jaki sposób możemy zadbać o bezpieczeństwo naszego dziecka w domu? Oprócz odpowiednich dla malucha mebli z zaokrąglonymi kantami czy miękkiej wykładziny na podłodze, możemy zadbać też o odpowiednie zabezpieczenie okien.

Od momentu, kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, jest coraz bardziej aktywne i ciekawskie. Interesuje się wszystkim, co nowe i nieznane, także kolorowym światem za oknem. Coraz więcej rzeczy jest w zasięgu jego ręki, wszędzie zagląda i wszystkiego dotyka. Systemy zabezpieczające gniazdka, kanty mebli czy drzwi są już powszechnie stosowane.

Kolejnym sposobem, na podniesienia bezpieczeństwa dziecka w jego własnym pokoju oraz pomieszczeniach, w których przebywa najczęściej, są okna z odpowiednim wyposażeniem. - Dzięki zastosowaniu klamki z kluczem zmniejsza się prawdopodobieństwo, że dziecko będzie mogło samo otworzyć okno. Ten element utrudni także dostęp do domu włamywaczowi – mówi Rafał Karaś, Menadżer ds. Doradztwa Technicznego z Oknoplast-Kraków.

Warto zwrócić uwagę na szybę zastosowaną w oknach. Szyba bezpieczna lub antywłamaniowa jest na tyle wytrzymała, że bez trudu poradzi sobie z aktywnością dziecka w domu. Szyba taka nie tłucze się i nie rozsypuje. - Nawet jeśli dziecko rzuci w nią twardym czy ciężkim przedmiotem, domownicy są bezpieczni – dodaje Rafał Karaś – szyba zewnętrzna stosowana np. w oknach Protect Plus naszej firmy jest w stanie wytrzymać uderzenie np. 4-kilogramowej stalowej kuli.

Z kolei wypadnięciu okna z ramy, np. po ich niedokładnym zamknięciu, zapobiega tzw. blokada błędnego położenia skrzydła. Niebezpieczeństwo związane z otwieraniem okna niemal całkowicie zniwelować można wybierając do pokoju dziecięcego nawiewniki. Mają one również korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. - Stosując nawiewniki, unikamy niepotrzebnego otwierania okien, które może powodować zmniejszenie bezpieczeństwa, gdy mamy w domu małe dzieci lub przebywamy poza domem. – tłumaczy Rafał Karaś – to dlatego, że dzięki nawiewnikom automatycznie reguluje się wilgotność powietrza, którego ruch w pomieszczeniu odbywa się samoczynnie i nie ma konieczności dodatkowego wietrzenia.

materiały prasowe Oknoplast-Kraków
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE