Pokój dla dziecka: wybór najlepszego dywanu

2011-02-23 9:36

Dywany wracają do domów i dzieje się tak, nie tylko za sprawą nowej mody, wyznaczanej innowacjami w ich produkcji i designie, ale również naukowymi udogodnieniami. Zdrowe, kolorowe dywany o fantazyjnych kształtach, fasonach, różnej długości włókien, chronią podłogę, ocieplają i wyciszają wnętrza, działają na zmysły i budują unikatowy klimat w naszej przestrzeni. To na nich nasze dzieci potrafią spędzać całe godziny. Ważne, by był to czas piękny i spokojny.

Dywan – idealny przyjaciel pokoju dziecięcego
Autor: archiwum redakcji

Spis treści

  1. Dywany inspiracją dla naukowców i projektantów
  2. Dywan dla alergika
  3. Moda na dywany przed nami

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego dywanu wcale nie jest taki łatwy. Urządzając pokój dziecka należy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd dywanu, lecz także jego funkcjonalność oraz to, czy spełnia potrzeby naszego dziecka.

Dywany inspiracją dla naukowców i projektantów

Historie o latającym dywanie znają niemal wszystkie dzieci świata z różnych czasów i epok. O magicznych właściwościach tego nietypowego środka lokomocji, mówią już biblijne zapiski, u Marka Twaina poruszano się na nim w Krainie Wiecznej Szczęśliwości, jednak nam Europejczykom, jest znany przede wszystkim dzięki „Baśniom z tysiąca i jednej nocy“. Literackie wątki na pewno uruchomią wyobraźnię u dziecka i zaczarują zwykły przedmiot, wpisując go na stałe do świata gier i zabaw wyczynianych we własnym pokoju.

Dywany nie tylko inspirują pisarzy, ale również projektantów, czy naukowców, a dzięki rozwojowi technologicznemu, tworzone są nowe wzory i materiały używane do produkcji włókien. Lakshminarayanan Mahadevan z Harvad University, dowiódł, że można stworzyć latający dywan, chociaż bardzo małych wymiarów, tym samym dostarczył nam świadectwo na to, że magia czasem może mieć naukowe uzasadnienie. Nauka i nowe technologie, dając nam kolejne potwierdzenie, że niemożliwe staje się realne, bardzo mocno wplatają się w projektowanie produktów codziennego użytku – o czym możemy się przekonać, kiedy zaczniemy szukać dla naszych dzieci artykułów zdrowych i antyalergicznych. Dziś nawet dywany radzą sobie w tym temacie i do tego jeszcze radzą sobie z… roztoczami.

Dywan dla alergika

Kurz to pokarm dla roztoczy, które niestety są bardzo nieprzyjazne dla małych alergików. (…) - W pomieszczeniach z gładkimi podłogami wzrasta reakcja alergiczna na roztocza kurzu domowego. Kurz przy najmniejszym ruchu wzbija się w powietrze i z alergenami dociera do twarzy człowieka - powiedziała dr Małgorzata Cieślak z łódzkiego Instytutu Inżynierii Materiałów Włókienniczych, w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

Alergik wdycha to, co najbardziej mu szkodzi. Dywan z jednej strony działa więc jak "filtr", oczyszcza powietrze, z drugiej - jest siedliskiem roztoczy. Przegrywa z gładką podłogą, bo trudniej utrzymać go w czystości. Roztocza są jednym z powodów badań nad materiałami antyalergicznymi. Naukowcy z Łodzi opracowali specjalne włókna do zastosowania w dywanach, które nie pozwalają rozmnażać się nieprzyjaznym pajączkom. Na całym świecie to nowy trend w myśleniu o artykułach przemysłu wzorniczego, pomagającego alergikom.

W Polsce 12-15 mln ludzi ma zdiagnozowane różnego rodzaju alergie, co części z nich grozi w późniejszym wieku astmą oskrzelową, alergicznym zapaleniem błon śluzowych nosa, atopowym lub kontaktowym zapaleniem skóry. Alergia zazwyczaj ma swoje podłoże w genach. Skłonność do uczuleń powstaje również w wyniku nieprawidłowej eakcji układu immunologicznego. U dzieci ważne jest, aby ich otoczenie było przyjazne dla nich, a nie dla zarazków czy właśnie roztoczy. Na nieszczęście, idealne warunki dla rozwoju nieproszonych domowników, są najdogodniejszymi dla naszego funkcjonowania w tej samej przestrzeni. Dlatego nie sposób ich pokonać tak po prostu. Tu z pomocą przychodzi nauka, która opracowała specjalne włókna, tworzące środowisko nie pozwalające rozmnażać się roztoczom. Dywany tkane z myślą o alergikach, sprawdzają się idealnie i często nie różnią się niczym w wyglądzie od innych dostępnych na rynku.

Moda na dywany przed nami

Wiosna przyniesie modę na zmiany w naszych domach, porządki i zakupy. Zanim wybierzecie dywan warto rozważyć wszelkie „za i przeciw“. Cena podyktowana jest zazwyczaj jakością i dodatkowymi udogodnieniami, czy designem. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na pochodzenie i strukturę włókna, z którego jest wykonany dywan. Naturalne są wytrzymalsze na ogień, niż te syntetyczne. Wełna, jest bardzo szlachetna, miękka, odporna na zabrudzenia – niestety często uczula, szczególnie dzieci. Dywan z wełny bardzo długo pyli, a a lekkie, drobne pyłki, unoszące się w powietrzu, wdychane są podczas przebywania w jego pobliżu.

Dostępne są również dywany z jedwabiu i bawełny, antystatyczne i bogato zdobione. Wśród sztucznych włókien znajdziemy zwykłe polipropylenowe, heat-set i heat-set frise, czyli uszlachetnione polipropylenowe, a także najlepsze wśród nich, odporne na zabrudzenia - poliamidowe i akrylowe. Wszystkie one są zazwyczaj bardzo wytrzymałe, mało podatne na ścieranie, łatwe do czyszczenia, utkane w ciekawe, kolorowe wzory.

Nie każdy dywan nadaje się do pokoju dziecka, tak samo, jak nie każdy można czyścić na mokro czy dopasować do przestrzeni, w której będzie spać nasz szkrab. W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzają się dywany kolorowe, miękkie, ciepłe, z wzorami, pobudzającymi wyobraźnię malucha. Warto zapytać samych sprzedawców, gdyż ich rady mogą być bardzo przydatne podczas podejmowania decyzji zakupowej.

- Rodzice często wybierają te z krótkim włosiem, łatwe do czyszczenia, antyalergiczne, miękkie, ale odporne na długo godzinne zabawy, które dzieci lubią organizować na dywanach. Kiedy wybieramy produkty do Kids Town, myślimy o kolorystyce i wzorach, które pokochają najmłodsi, ale jednocześnie – stawiamy na design wysublimowany, który będzie cieszyć swoją estetyką i funkcjonalnością, również rodziców. Klasycznie, zdrowo, ale z fantazją. Dużym powodzeniem cieszą się dywany antyalergiczne z termo-utwardzonego, podwójnie splecionego włókna akrylowego - mówi Milena Ballue, projektantka, mama i współwłaścicielka sklepu Kids Town z produktami dla dzieci.

Nasz dom to miejsce, w którym chcemy czuć się bezpiecznie i wygodnie. Przy wyborze nowych elementów dekoracyjnych, często musimy pomyśleć o ich praktyczności czy dodatkowym przeznaczeniu. Dywany w świecie dziecka, muszą godzić w sobie wiele, mieć pewne magiczne cechy, które zaczarują je w niezwykłe dywany, może nawet - latające.

Dywany dla dzieci, w tym antyalergiczne, znajdziecie na stronie www.kidstown.pl

materiały prasowe KidsTown