Uwij gniazdko dla maluszka

Z takiego praktycznego wałka jest wiele pożytku. Za jego pomocą w czasie karmienia łatwiej przystawisz dziecko do piersi. A kiedy położysz „gniazdo” w łóżeczku, umoszczone w nim niemowlę będzie smacznie spało, czując się bezpiecznie niczym w twoich ramionach.

Wiele kobiet w ciąży zaczyna nagle odczuwać potrzebę zajęcia się robótkami ręcznymi. Nawet te, które nigdy nie miały talentu ani cierpliwości do szydełkowania lub szycia, próbują wyhaftować kwiatki na poduszeczce dla maleństwa lub wydziergać sweterek. Jeśli i ty zapragnęłaś stworzyć teraz coś praktycznego dla swojego dziecka, dla siebie lub po prostu do domu, nie trać czasu. Na dobry początek wybierz coś łatwego, co nie zniechęci cię do kolejnych prób.
„Gniazdo” to rodzaj podłużnej poduchy w kształcie wałka; przypomina długiego węża lub dużą podkowę. Można je wykorzystać na wiele sposobów. Kiedy dziecko jest bardzo małe, ułożony wokół niego wałek sprawia, że czuje się, jakby było otoczone ramionami mamy i leży bezpiecznie na wznak. Kiedy jest większe i zaczyna być bardziej ruchliwe w łóżeczku, ułożony wzdłuż barierek wałek chroni je przed uderzeniem w główkę.
„Gniazdo” można czasami kupić w sklepie z artykułami dziecięcymi, ale zwykle jest dość drogie. Z łatwością możesz uszyć je sama. Nie będzie to wymagało od ciebie ani wyjątkowych umiejętności, ani też nadzwyczajnych wydatków. Cała praca zajmie ci około godziny (jeśli zrobisz je w wersji łatwiejszej) lub dwie (w wersji dla zaawansowanych).

Jak to zrobić

Wersja dla początkujących:
Złóż tkaninę wzdłuż na pół, prawą stroną do środka. Zszyj ją wzdłuż dłuższego boku. Jeśli szyjesz ręcznie, używaj ściegu za igłą, w miarę możliwości bardzo ścisłego. Odwróć wałek na prawą stronę. Około 10 cm od każdego końca przymocuj tasiemkę, przyszywając ją w połowie długości do wałka. Wypchaj wałek wypełnieniem. Zawiąż tasiemki na obydwóch końcach – powstały w ten sposób wałek będzie miał kształt długiego cukierka. Wystające końce możesz również wepchnąć do środka.

Wersja dla zaawansowanych:
Wytnij z tkaniny dwie równe części w kształcie podkowy. Przyłóż je prawą stroną do siebie. Do zewnętrznego obwodu przyszyj suwak. Zszyj pozostałą część podkowy. Rozsuń suwak i odwróć materiałem na prawą stronę. Włóż do środka wypełnienie. Zasuń suwak.

Potrzebne ci będą:

  • Nici i igła (jeśli masz maszynę, szybciej i łatwiej uszyjesz swoje dzieło), nożyczki.
  • Dwa kawałki tasiemki o długości 60–70 cm.
  • Suwak o długości 60–70 cm (w wersji dla zaawansowanych).
  • Tkanina o wymiarach 40x150 cm na wałek w kształcie węża, 60x150 cm na wałek w kształcie wydłużonej podkowy. Wybieraj materiały naturalne, takie, które można prać w pralce. Najlepsza jest cienka bawełna, miękkie frotté lub flanela. Koszt: 5–8 zł.
  • Jeśli masz jakieś skrawki materiałów w domu, wykorzystaj je. Wtedy taki patchworkowy kolorowy wąż będzie jeszcze bardziej efektowny.
  • Wypełnienie możesz zrobić z tego, co masz pod ręką, np. z waty lub skrawków miękkich materiałów. Potnij je na kawałeczki i nie upychaj ciasno, by wałek można było później łatwo układać. Możesz również wykorzystać wypełnienie poliestrowe do poduszek. Jedno kosztuje ok. 4 zł, a na „gniazdo” potrzebna co najmniej czterech. Wypełnienie możesz zrobić także z pokruszonego na drobne kawałki styropianu. Wypchane nim „gniazdo” łatwiej dostosuje się do kształtu ciała dziecka.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE