Ciepłe dni to owady w domu i panika dzieci? Poznaj 5 sposobów, by okiełznać inwazję

2024-05-15 15:26

Dla większości dzieci duża ilość robactwa, to jedyny minus letnich miesięcy. Choć owady, co nie ulega wątpliwości, są pożyteczne, to ich obecność w naszych domach nie jest wskazana. Jak pozbyć się owadów z domu i uniknąć dziecięcych histerii? Mama pokazuje sposób na mrówki, pająki i całą resztę.

Jak pozbyć się owadów z domu i uniknąć dziecięcych histerii?
Autor: Getty Images/ Instagram screenshot Jak pozbyć się owadów z domu i uniknąć dziecięcych histerii?

Każda mama zna chyba piski i panikę dzieci, do których pokoju wpadła... mucha, nie mówiąc o tym, co się dzieje, gdy zagości w nim jakiś pająk. Tym gorzej, gdy sama mama boi się insektów. Po internecie krążą opowieści o wychodzeniu z domu do czasu powrotu taty, ale są lepsze metody. Robactwo można zwalczyć ekologicznymi, zdrowymi metodami. Oto garść pomysłów ekspertki od porządku. 

Zobacz: Wiosenne buty nagle okazały się za małe? Mama pokazała trik, który zachwyci rodziców

"Jak zrobić fajne urodziny dla dziecka w domu?" - Królowe Matki odc. 8

Przeczytaj: Każde dziecko chciałoby co innego na obiadek? Ten life-hack zmieni wasze życie

Jak skutecznie pozbyć się owadów z domu?

Garść inspiracji zdradziła Magdalena Błaszczak prowadząca instagramowy profil @porzadekzglowa. Oto sposoby, które zaprezentowała w jednej ze swoich rolek.

  • Jak się pozbyć owocówek?

Instamama poleca pułapkę z octu jabłkowego połączonego z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Taką mieszankę wlewamy w naczynko i stawiamy koło koszyka z owocami. Ocet ma je przyciągnąć, a płyn sprawić, że nie wydostaną się już z cieczy. Drugi sposób na te małe, uciążliwe owady to zalewanie zlewu gorącą wodą, by pozbyć się larw owocówek.

  • Jak się pozbyć mrówek?

Zdaniem ekspertki mrówki nienawidzą cynamonu. Laski cynamonu warto więc kłaść w wejściu do domu lub mieszkania lub przy oknach, by zapachem odstraszyć insekty.

  • Jak pozbyć się moli spożywczych?

Mole z kolei nie lubią ponoć zapachu liści laurowych. Warto więc wkładać je do pudełek np. z mąką, by się w niej nie zalęgły. 

  • Jak odstraszyć pająki?

Zdaniem ekspertki pająki nie lubią zapachu cytrusów. Warto więc myć podłogi płynem z dodatkiem olejku cytrynowego. Fajnym sposobem może być też rozpylanie go za pomocą kominków zapachowych. Oprócz pozbycia się problemu z pająkami zyskamy też świeży, wakacyjny zapach w całym domu. 

Rośliny odstraszające robactwo

Komary i meszki nie lubią pewnych roślin. Warto więc np na parapecie trzymać lawendę, pelargonię. Korzystne są też zioła - głównie mięta, bazylia i rozmaryn. Dla owadów ich zapach jest nieznośny.

Piękne zapachy, które odstraszają owady

Wiele osób nie lubi intensywności olejków cytrusowych czy miętowych, polecanych na robactwo. Ale to nie jedyna alternatywy zapachowe na pozbycie się niechcianych gości. Równie dobrze podziałają olejek cynamonowy, waniliowy czy paczulowy w formie odświeżacza powietrza. To piękne zapachy, które można roztaczać w swoim domu za pomocą kominków zapachowych, lub chociażby dodając kilka kropel do spryskiwacza i zraszając zapachem firanki, poduszki, obrusy i koce. Pachnący dom to dom, który nie spodoba się robactwu. 

Sprawdź: Bakterie, grzyby i roztocza… Ekspertka od porządków zdradza, jak „wykurzyć” je z zabawek malucha