Firanki na święta są u mnie białe jak śnieg. Te babcine sposoby oszczędzają mi czasu i nerwów

2024-12-23 6:28

Jak prać firanki, żeby z pralki wyszły białe, a do tego się nie pogniotły? To prostsze niż mogłoby się wydawać, a z radami naszych babć także tanie i ekologiczne. Wypróbuj babcine domowe metody prania firanek i ciesz się śnieżną bielą w swoich oknach.

Firanki na święta mają być białe jak śnieg. Babcine sposoby oszczędzą czas i nerwy

i

Autor: Getty Images

Czyste firanki to nie tylko estetyczny wygląd. Kurz wyjątkowo lubi się gromadzić właśnie na firankach, podobnie jak w tkaninach zasłon. To dlatego często po zawieszeniu czystych dekoracji okiennych, czujemy, że powietrze w domu jest świeże i przyjemne.

Spis treści

  1. Co dodać do prania firanek, aby były białe?
  2. Jak prawidłowo prać firanki w pralce?
  3. W czym moczyć firanki, żeby były białe?

Co dodać do prania firanek, aby były białe?

Chcąc cieszyć się nieskazitelną bielą firanek, przed praniem warto je namoczyć. Nawet jeśli w mieszkaniu nikt nie pali papierosów i zażółcony odcień bieli nie rzuca się aż tak w oczy - warto pamiętać, że namaczanie pomoże usunąć nie tylko zabrudzenia, ale i zapachy, które osiadły na firankach. Dotyczy to szczególnie firanek wiszących w oknach kuchennych lub w oknach wychodzących na ruchliwe ulice.

Jak namaczać firanki? Najlepiej zrobić to w wannie lub dużej misce. Do wody można wsypać gotowy środek albo postawić na jedną z ekologicznych i tanich metodę naszych mam i babć. Dawniej firanki namaczało się po prostu w ciepłej wodzie z mydłem. Do skutecznego namaczania możesz też wykorzystać:

  • sól kuchenną (połowa szklanki na 5 litrów ciepłej wody)
  • sodę oczyszczoną (1 łyżka stołowa na 5 litrów ciepłej wody)
  • proszek do pieczenia (1 łyżka stołowa na 5 litrów ciepłej wody).

Czas namaczania powinien wynosić nie krócej niż kwadrans.

Jak prawidłowo prać firanki w pralce?

Dawniej, by uzyskać biel delikatnych materiałów, z których wykonane były firanki, koronki czy serwetki wykorzystywano boraks. Środek ten rozpuszczano we wrzątku, po czym wrzucano w roztwór zabrudzone tkaniny, a następnie prano je w roztworze wody i tzw. twardego mydła.

Dawne gospodynie doskonale wiedziały też, jak ważna jest odpowiednia miękkość wody - bywało, że ta ze studni, choć zdatna do picia, nie nadawała się do prania, dlatego, wodę do prania czerpano z pobliskiej rzeki. Współcześnie nie musimy sięgać po aż tak czasochłonne metody.

Większość pralek posiada program do prania firan lub program do prania ręcznego. Jednak w przypadku firan z wyjątkowo delikatnych, szlachetnych tkanin warto wziąć pod uwagę pranie ręczne. Namoczone firanki wystarczy delikatnie pougniatać w wodzie, w której uprzednio się moczyły a następnie wypłukać w czystej, ciepłej wodzie.

Jeśli producent firanek nie umieścił we wskazówkach dotyczących czyszczenia konieczności prania ręcznego - namoczone firanki możemy umieścić w pralce i uprać je nastawiając odpowiedni program. Jeśli nasza pralka nie jest wyposażona w program do prania firan - ustawmy temperaturę nie wyższą niż 40 stopni i czas prania nie dłuższy niż 60 minut.

W czym moczyć firanki, żeby były białe?

Jeśli szukasz najlepszego sposobu na śnieżnobiałe firanki, możesz wypróbować również:

  • domestos lub inny środek wybielający - można go dodać do namaczania lub prania firan, pamiętając o zachowaniu ostrożności w kontakcie ze skórą dłoni,
  •  aspirynę - środek ten również ma właściwości wybielające, najprościej sięgnąć po aspirynę rozpuszczalną w wodzie (1-2 tabletki na 5 litrów ciepłej wody w przypadku namaczania, a następnie do prania),
  • ocet - 1/4 szklanki na 5 litrów ciepłej wody.
M jak Mama Google News
Autor:
Sonda
Czy używasz naturalnych środków do czyszczenia?