Drewniane łyżki w wielu kuchniach pełnią wciąż ważną rolę. Używamy ich do mieszania potraw smażonych lub odgrzewanych na patelniach, by nie zarysować teflonowych lub innych delikatnych powierzchni. Często też lubimy wykorzystywać drewniane łyżki do mieszania potraw gotowanych w garnkach, takich jak: bigos czy kapusta wigilijna.
Drewniane łyżki: tak ich nie myj
W mediach społecznościowych pojawił się niedawno filmik, na którym widzimy, jak drewniane łyżki są wygotowywane w garnku.
To, że drewniane łyżki należy myć ręcznie, a nie w zmywarce, na pewno wiesz. Ale czy wiedziałaś, że co jakiś czas trzeba przegotować łyżki, to pewnie już nie
- czytamy w opisie filmiku.
Autorka rolki udowadnia, że jest to jedyny słuszny sposób dbania o czystość drewnianych łyżek pokazując brudną wodę po ich wyjęciu z garnka.
Wkrótce po publikacji w komentarzach posypały się istne gromy. Wiele osób postanowiło skrytykować tę metodę, by ustrzec innych przed popełnieniem błędu:
Teraz to do tego syf będzie garnął, powinna być konserwacja po tym tego drewna😁
Niesamowite. Wygotowałaś naturalne garbniki z drewna i jadalny olej, którym się to drewno kuchenne zabezpiecza XD
Jedyne, co się zgadza to to, że drewnianych łyżek nie należy myć w zmywarce.
Drewna nie wolno wygotowywać, bo się je po prostu zniszczy. A już nie daj Boże nie wkłada się ich do zmywarki, bo chemia plus gorąco sprawią, że wszystko to w drewno wchodzi. Drewno jest jak gąbka, która wchłania składniki detergentów.
- radzi Paweł Amanowicz, rzemieślnik, który od lat robi w swym warsztacie drewniane przedmioty codziennego użytku.
Jak myć drewniane łyżki i inne drewniane przedmioty kuchenne?
Jak zatem dbać o czystość drewnianych łyżek?
Wystarczy gąbka i bieżąca woda.
To najprostszy i jednocześnie jedyny sposób, który pozwoli na bezpieczne i skuteczne pozbycie się brudu z drewnianych łyżek oraz innych przedmiotów, takich jak np. misy. A jak odświeżyć drewnianą deskę do krojenia, która "przeszła" zapachem krojonych na niej warzyw, takich jak np. cebula?
Trzeba ją lekko zwilżyć, najlepiej sokiem z cytryny. Zasypać solą, najlepiej grubą. Dać temu pół godziny, do godziny, a potem mokrą, szorstką gąbką wyszorować deskę, robiąc jej „peeling”. To samo robimy z drugiej strony deski. Następnie należy ją opłukać i dokładnie osuszyć. Potem warto jeszcze natrzeć deskę oliwą lub olejem lnianym
- radzi Paweł Amanowicz.