Nie zanoś kurtki puchowej do pralni. Ten prosty trik sprawi, że zaoszczędzisz, a puch nie zbije się

2023-12-27 14:57

Przygotowanie odzieży zimowej na chłodniejsze dni jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli chodzi o kurtki puchowe, które mogą po długim przechowywaniu nasiąknąć nieprzyjemnym zapachem. Dobrą wiadomością jest to, że można je odświeżyć w domu, a nawet w pralce, bez obawy o zniszczenie.

Nie zanoś kurtki puchowej do pralni. Ten prosty trik sprawi, że zaoszczędzisz, a puch nie zbije się
Autor: Getty Images Nie zanoś kurtki puchowej do pralni. Ten prosty trik sprawi, że zaoszczędzisz, a puch nie zbije się

Kurtki puchowe są ciepłe, doskonale odprowadzają wilgoć z ciała i są świetnym wyborem zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Tylko jak je czyścić? Tradycyjne myślenie zakłada, że kurtki puchowe wymagają specjalistycznej pralni chemicznej lub ręcznego prania. Jednak możemy oszczędzić czas i pieniądze, stosując pewne proste triki przed wrzuceniem kurtki do pralki.

M jak Mama: Torty na rocznicę ślubu

Jak bezpiecznie prać kurtkę puchową?

Aby zapewnić długowieczność, elastyczność i zachować właściwości termiczne kurtki wypełnionej naturalnym puchem, niezbędne jest regularne usuwanie kurzu i pyłu, a także odpowiednie pranie. Istotne jest jednak przestrzeganie kilku kluczowych zasad, by nie uszkodzić tego rodzaju odzieży wierzchniej.

Zawsze postępuj zgodnie z rekomendacjami producenta dotyczącymi metod prania, dopuszczalnej temperatury oraz odpowiedniego programu prania. Unikaj zbyt częstego prania kurtki w pralce, szczególnie jeśli nie jest ona znacząco zabrudzona. Idealnym rozwiązaniem jest czyszczenie jej na początku i na końcu sezonu zimowego. Czasami wystarczy jedynie odświeżyć kurtkę, używając odpowiedniego cyklu w suszarce bębnowej lub pozostawiając ją na 1-2 dni w miejscu dobrze wentylowanym.

Kluczowym krokiem jest zamoczenie kurtki na 10 minut w zimnej wodzie, co pozwala na usunięcie nadmiaru powietrza z puchu. Dopiero potem można umieścić ją w pralce.

Czy kurtkę puchową można prać w pralce?

Niespodziewanym, lecz skutecznym sposobem jest wrzucenie do pralki od 4 do 5 piłeczek tenisowych razem z kurtką. Podczas prania piłeczki te delikatnie uderzają o materiał, zapobiegając zlepianiu się puchu i zapewniając idealną czystość.

Przestrzeganie instrukcji na metkach odzieży jest kluczowe. Większość kurtek puchowych wymaga prania w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza i przy ograniczonej liczbie obrotów - zazwyczaj od 400 do 600. Ponadto, zamiast standardowych środków piorących, warto używać specjalnych emulsji przeznaczonych do prania puchu, dostępnych w drogeriach. Unikaj również stosowania płynu do zmiękczania tkanin, gdyż może to negatywnie wpłynąć na kurtkę.

Odświeżenie puchowej kurtki w domowym zaciszu jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Dzięki tym wskazówkom, twoja kurtka zimowa będzie nie tylko czysta, ale i miękka jak chmurka, gotowa na kolejny sezon. Pamiętaj, aby zawsze przestrzegać instrukcji prania i wybierać odpowiednie środki czystości, by przedłużyć żywotność swojej odzieży.

Jak rozbić puch w kurtce po praniu?

Zdarza się, że źle upraliśmy nasze kurtki, przez co puch w nich zbił się, a ubranie straciło swoją ocieplającą funkcję i jest po prostu niewygodne w noszeniu. Istnieje jednak sposób, by rozbić puch w kurce po upraniu w pralce.

Zacznij od przygotowania miejsca suszenia. Rozłóż suszarkę w ciepłym, lecz przewiewnym miejscu, lecz absolutnie nie przy gorącym kaloryferze. Dobrze, by w pomieszczeniu było rozszczelnione lub otwarte okno, które zminimalizowałoby ryzyko stęchnięcia ubrania.

Następnie umieść na płasko na suszarce wypraną z piłkami, rozpiętą puchową kurtkę. Nie przypinaj jej klamerkami, nie wieszaj jej na wieszaku. Po kilku godzinach suszenia, oklep ją lekko z każdej strony, po czym przewróć na drugą stronę i rozłóż na suszarce ponownie. Po kilku godzinach powtórz ten sam proces oklepywania, by rozprowadzić równomiernie puch po ubraniu.

Powtarzaj czynność tyle razy, aż kurtka odzyska dawny kształt i objętość i będzie sucha. Dopilnuj, by wyschła porządnie, ponieważ w przeciwnym razie może zacząć pachnieć stęchlizną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza