Jak sprzątać mieszkanie gdy twoje dziecko jest alergikiem?

2009-04-15 17:36 Katarzyna Hubicz
Alergia u dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Dom małego alergika musi być ciągle sterylny. Jeśli twoje dziecko ma alergię, dojdzie ci jeszcze jeden obowiązek: codzienne staranne sprzątanie mieszkania. Ale odkurzanie nie jest jedynym sposobem na to, by usunąć z otoczenia dziecka potencjalne alergeny. Dowiedz się jak odpowiednio robić porządki w domu aby wyeliminować zagrożenie dla dziecka z uczuleniami.

Niemowlę rodzi się z niedojrzałym układem immunologicznym. Organizm dziecka dopiero uczy się, które z krążących w powietrzu cząsteczek mogą zaszkodzić, a które wolno zignorować. Jeśli jednak dziecko odziedziczy po którymś z rodziców skłonność do uczuleń, wówczas jego układ odpornościowy może przesadnie gwałtownie reagować na coś, co jest zupełnie nieszkodliwe, np. składniki pokarmu, pyłki roślin, sierść zwierząt czy roztocza kurzu. Wówczas mówimy o alergii u dziecka. Na co jest uczulone, może stwierdzić tylko lekarz na podstawie wyników specjalistycznych badań. On również zaleci sposób postępowania. Nawet jeśli okaże się, że dziecko uczulają roztocza, jednym z zaleceń będzie codzienne sprzątanie. Będziesz też pewnie musiała pozmieniać coś w otoczeniu dziecka, by zminimalizować ryzyko uczulenia na jakieś inne alergeny.

Dom małego alergika: sprzątanie pokoju dziecka

To miejsce, w którym niemowlę spędza trzy czwarte doby. Na co musisz zwrócić uwagę?

  • Wyposażenie

Z pokoju małego alergika powinny zniknąć tapicerowane meble, dywan albo wykładzina, firany i zasłony. To w nich właśnie chętnie lokują się roztocza kurzu domowego – druga po białku mleka krowiego najczęstsza przyczyna alergii u dziecka. Jeśli dopiero kompletujecie wyposażenie, pomyśl o zabudowaniu meblami ściany od podłogi do sufitu – w ten sposób unikniesz konieczności codziennego wycierania z kurzu szczytu szafek.
Dla małych alergików najlepsze są zamykane szafki bez otwartych półek, na których szybko gromadzi się kurz.

  • Sprzątanie

Codziennie rano powinnaś wywietrzyć pokój, a potem wilgotną ściereczką dokładnie wytrzeć z kurzu wszystkie meble, parapety, ramy obrazków itp. Jeśli z jakichś powodów nie możesz usunąć z pokoju dziecka dywanu, trzeba go codziennie odkurzać, najlepiej odkurzaczem ze specjalnym filtrem HEPA. Filtry tego typu mają otworki wielkości 0,3 mikrometra (dla porównania: średni rozmiar roztoczy to ponad 100 mikrometrów) i zatrzymują nie tylko roztocza, ale też komórki grzybów i wirusy.

Najlepiej jest odkurzać przed wyjściem na spacer z dzieckiem, gdyż poruszone cząsteczki kurzu jeszcze przez jakiś czas unoszą się w powietrzu. Dywany i tapicerowane meble możesz też czyścić raz w tygodniu za pomocą urządzeń parowych. Po każdym czyszczeniu przewietrz jednak mieszkanie, bo para podwyższa wilgotność, co sprzyja mnożeniu się roztoczy. Zasłony i firany najlepiej zdjąć, a jeśli to niemożliwe, trzeba je prać przynajmniej raz na miesiąc.

  • Zabawki

Kupuj tylko takie, które łatwo utrzymać w czystości. Warto wiedzieć, że tak kochane przez maluchy pluszaki i przytulanki są siedliskiem roztoczy – jeśli twoja pociecha ma już ukochanego misia, pierz go raz w tygodniu w hipoalergicznym proszku do prania. Plastikowe zabawki przetrzyj codziennie wilgotną szmatką. By zbyt szybko się nie kurzyły, przechowuj je w zamykanych pojemnikach z pl astiku.

  • Pościel

Powinna być antyalergiczna, tzn. z wypełnieniem niepowodującym uczuleń (stosowną informację producent zawsze zamieszcza na opakowaniu). Bieliznę pościelową trzeba zmieniać co tydzień i prać w hipoalergicznym proszku dla niemowląt. Na kołdry i poduszki warto nałożyć pokrowce przeciw roztoczom – wówczas, przed nałożeniem świeżej poszewki i poszwy, wystarczy je przetrzeć wilgotną ściereczką.

Najważniejsze przy alergii u dziecka to czyste powietrze. W domu małego alergika warto zainwestować w sprzęt do oczyszczania powietrza, jeśli mieszkacie przy ruchliwej drodze lub w centrum miasta i dokładne wywietrzenie pokoju jest niemożliwe. Oczyszczacz jest wyposażony w specjalne filtry, które wychwytują zanieczyszczenia i alergeny. Najprostsze modele zasysają powietrze i oczyszczają je, przepuszczając przez filtr: zaporowy (czyli taki, na którym osadzają się cząsteczki kurzu) lub elektrostatyczny (powietrze najpierw przepływa przez komorę jonizacyjną, gdzie jest ładowane dodatnio, a potem dociera do ujemnie naładowanego filtra i do niego przywiera). Bardziej zaawansowane modele emitują wiązki jonów, które oczyszczają całe powietrze w pomieszczeniu.

Dom małego alergika: sprzątnie łazienki

Wilgoć i ciepło to idealne warunki do rozwoju alergizujących grzybów, pleśni i roztoczy. By je zmniejszyć warto w domu małego alergika zainstalować wentylator, który wywieje nadmiar pary (chyba że macie okno, które można otworzyć po kąpieli). Przed wyjściem z łazienki trzeba do sucha wytrzeć lustra i kafelki. Wystrój łazienki powinien być jak najbardziej ascetyczny – bez ozdób, sztukaterii, na których lubi gromadzić się kurz. Zasłona prysznica albo wanny powinna być wykonana ze specjalnego antypleśniowego tworzywa bądź z materiału szybkoschnącego. Jeśli zamierzacie kupić kabinę prysznicową, wybierzcie obudowę ze szkła hartowanego, po którym woda spływa, a nie zasycha – dzięki temu powstaje mniej osadu, w którym gromadzą się grzyby. Przed każdą kąpielą umyj wanienkę malca – zamiast detergentu możesz użyć płynu do kąpieli, dobrze tolerowanego przez dziecko.

Ręcznik, którym wycierasz dziecko po kąpieli, powinnaś prać co trzy, cztery dni. W łazience lepiej nie suszyć prania – to zwiększa wilgotność w tym pomieszczeniu, przyczyniając się do rozwoju mikroorganizmów. Warto położyć je na grzejniku w tym pokoju, w którym powietrze jest najbardziej suche.

Dom małego alergika: pranie ubranek dziecka

Dzieciom z alergią najlepiej jest kupować ubranka z bawełny – jest ona bardzo delikatna i nie drażni wrażliwej skóry dziecka. Kolory ciuszków powinny być pastelowe, gdyż barwniki używane do farbowania tkanin również mogą uczulać. Zanim włożysz maluchowi nowe ubranko, wypierz je w hipoalergicznym proszku dla niemowląt i uprasuj – dzięki temu dodatkowo je zdezynfekujesz.

Polecamy wideo: testy alergiczne u dzieci

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE