Magnesy na lodówce mogą ci zaszkodzić? Demaskujemy fakty i mity

2024-04-10 11:42

Tak wyglądająca lodówka to standard w większości domów. Magnesy przywozimy z podróży, ale niekiedy też kupujemy specjalnie po to, by zawieszać na lodówce ważne przypomnienia. Okazuje się jednak, że według internetowych doniesień lodówka pełna magnesów to szkodliwy zwyczaj, z którego warto zrezygnować... Czy rzeczywiście?

Lodówka pełna magnesów to szkodliwy zwyczaj.
Autor: Getty Images Lodówka pełna magnesów to szkodliwy zwyczaj.

Magnesy na lodówkach to standard w większości domów. Dzięki nim na wyciągnięcie ręki mamy pamiątki z podróży, ważne przypomnienia, czy rodzinne zdjęcia, albo prace plastyczne swoich dzieci. Okazuje się jednak, że zawieszanie magnesów na lodówce może być kiepskim pomysłem. Dlaczego niektórzy uważają, że warto je zdjąć?

Zobacz też: Jak rozprawić się z zapachem ryb w lodówce? Użyj tych trzech produktów

Spis treści

  1. Czym grozi wieszanie magnesów na lodówce?
  2. Czy szkodliwość magnesów na lodówce to MIT?
  3. Czy wieszanie magnesów na lodówce jest bezpieczne dla żywności?
  4. Czym zastąpić wieszanie magnesów na lodówce?
  5. Co zrobić, by lodówka zużywała mniej prądu?
Święta w domu polskich gwiazd. Tak spędzą Wielkanoc

Czym grozi wieszanie magnesów na lodówce?

Jak się okazuje, zgodnie z internetowymi doniesieniami niepozorne magnesy wieszane na drzwiach od lodówek mogą po cichu wyniszczać nasze portfele... Na działanie magnesów, według wielu źródeł, najbardziej wrażliwe są nowsze sprzęty. Przez pole magnetostatyczne, jakie wytwarzają nawet najmniejsze magnesy, działanie sprzętów AGD może być zakłócone. Efektem emitowania pola magnetostatycznego może być wyższe zużycie prądu przez lodówkę, a nawet szybsze psucie się sprzętu. 

Warto zaznaczyć też, że im więcej magnesów na lodówce, tym większe ryzyko awarii lodówki i rzekomo większe rachunki za prąd.

Czy szkodliwość magnesów na lodówce to MIT?

Z drugiej jednak strony przedstawiciele najbardziej znanych marek produkujących sprzęty kuchenne zaprzeczają doniesieniem dotyczącym magnesów na lodówkach, twierdząc, że to mit, a pole wytwarzane przez magnesy jest zbyt małe, by było znaczące dla działania sprzętu.

Eksperci od elektroniki twierdzą też, że sprzęty elektroniczne i magnesy to dobrzy przyjaciele. Za przykład podają chociażby ładowarki do smarwatchy i smartbandów, które są magnetyczne.

Czy wieszanie magnesów na lodówce jest bezpieczne dla żywności?

Póki co żadne badania naukowe nie dowodzą tego, by pole magnetostatyczne wpływało negatywnie na jakość żywności przechowywanej w lodówce. Pod kątem zdrowotnym nie należy zatem przejmować się tematem magnesów na lodówce. Gorzej z kwestiami ekonomicznymi. 

Czym zastąpić wieszanie magnesów na lodówce?

Wierząc w te opinie czy nie, zawsze warto pomyśleć o innym miejscu na zawieszanie magnesów z podróży, ważnych powiadomień, zdjęć czy rysunków. Warto zauważyć, że większość drzwi zewnętrznych wykonana jest z metalu, więc także można do nich przyczepić magnesy.

Co zrobić, by lodówka zużywała mniej prądu?

Jak twierdzą eksperci, największym pożeraczem prądu jest towarzystwo lodówki i to, co do niej wkładamy. Jeśli lodówka stoi tuż obok piekarnika, będzie pobierała więcej prądu. Jeśli będziemy wkładać do lodówki garnek z jeszcze niewystygniętą zupą, także zużyje ona więcej energii. Jeśli wyeliminujemy te dwie rzeczy, obniżymy rachunki bez konieczności pozbywania się magnesów.