Niezawodny sposób z lat 80. na sfilcowane ubrania. Potrzebna będzie fasola

2023-11-27 17:32

Błąd podczas prania odzieży z wełny, często skutkuje tym, że włókna się zbijają – czyli filcują. Czapka, szalik, sweter, rękawiczki kurczą się wtedy i odkształcają. Jeśli nie uległy mocnemu sfilcowaniu, może je jeszcze uratować. Najskuteczniejszym sposobem, który polecały gospodynie domowe w latach 80. jest wywar z fasoli.

Niezawodny sposób z lat 80. na sfilcowane ubrania. Potrzebna będzie fasola
Autor: Getty images Niezawodny sposób z lat 80. na sfilcowane ubrania. Potrzebna będzie fasola

Ubrania z wełny filcują się zazwyczaj pod wpływem zbyt wysokiej temperatury prania. Taki błąd niestety często kończy się nieodwracalną stratą ulubionej garderoby. Można ją jednak spróbować uratować, chociażby słynnym przed laty sposobem z użyciem wywaru z gotowanej fasoli.

Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?

Fasola skutecznie odfilcuje sweter lub czapkę

Wieczorem zalewamy 40-70 dag suchej fasoli 3-5 litrami wody i pozostawiamy do moczenia na całą noc. Następnego dnia gotujemy fasolę w tej samej wodzie, aż będzie mięciutka. Wywar zlewamy do miski i odstawiamy do ostygnięcia. Fasola zaś nadaje się do zjedzenia (warto z niej zrobić np. wege smalec).

Gdy woda po fasoli będzie letnia, wkładamy do niej sfilcowane ubranie. Dokładnie ugniatamy je w misce, tak jakbyśmy normalnie je prały. Następnie zostawiamy je w wywarze na 3-4 godziny. Po tym czasie wyjmujemy ubranie, odciskamy je i kilkakrotnie płuczemy w letniej wodzie.

Ważne! Do ostatniego płukania należy dodać dwie łyżki gliceryny na litr wody.

Sweter lub czapkę wyjmujemy z wody i odciskamy w ręczniku do suchości. Zabieg ten będzie wymagał użycia od 1 do 3 ręczników – w zależności od wielkości ubrania. Jeśli walczymy ze sfilcowanym swetrem po jego osuszeniu w ręcznikach, warto włożyć w niego ręce po łokcie i próbować lekko rozciągnąć do poprzednich rozmiarów.

Ubranie suszymy na suchym ręczniku na płasko. Podczas suszenia kilkukrotnie je rozciągamy/strzepujemy, by wróciło do pierwotnego rozmiaru i kształtu.

Jeśli za pierwszym razem nie uda się przywrócić dawnej świetności ubraniu, warto jeszcze raz wykonać cały zabieg.

Przeczytaj także nasz artykuł na temat sprawdzonych rad babć na gryzące sweterki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza