Oczyszcza i nawilża powietrze. Jak dbać o grudnik, aby obsypywał się kwiatami

2024-02-02 16:23

Obok gwiazdy betlejemskiej, grudnik wyrósł na jeden z niezaprzeczalnych symboli świąt Bożego Narodzenia. Niektórzy obawiają się jednak, że jest zbyt delikatny albo cieszył oczy domowników. Podpowiadamy, co robić, aby pięknie rósł

Oczyszcza i nawilża powietrze. Jak dbać o grudnik, aby obsypywał się kwiatami
Autor: Getty Images Oczyszcza i nawilża powietrze. Jak dbać o grudnik, aby obsypywał się kwiatami

Nie każdy o tym wie, ale grudnik (Schlumbergera) bywa też zwany kaktusem Bożego Narodzenia. Choć kwitnie już od późnej jesieni, to odpowiednio zaopiekowany będzie swoimi kwiatami umilał nam także święta.

Ten pochodzący z brazylijskich lasów deszczowych sukulent, jest rośliną epifityczną, która w naturze rośnie na drzewach i skałach. Charakteryzuje się płaskimi, ciemnozielonymi pędami, które tworzą kępiaste krzaczki. Kwiaty grudnika, wyrastające zimą, są długie, dzwonkowate i występują w różnych kolorach.

Grudnik najczęściej występuje w odcieniach czerwieni i różu, ale szczególną miłością cieszy się grudnik biały.

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni

Czy grudnik lubi dużo światła?

Grudnik preferuje jasne, ale rozproszone światło. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, szczególnie w letnie popołudnia, gdyż może ono spowodować poparzenia liści. Idealne będzie jasne stanowisko z filtrowanym światłem.

Ta roślina dobrze rośnie w typowych warunkach domowych. W okresie kwitnienia, który zazwyczaj przypada na późną jesień lub wczesną zimę, grudnik preferuje nieco chłodniejsze temperatury, w zakresie około 15-18°C. Grudnik wymaga umiarkowanego podlewania. Ziemia między podlewaniami powinna lekko przeschnąć. Unikaj nadmiernego nawodnienia, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni. W okresie kwitnienia podlewaj roślinę regularnie, ale nie przesadzaj z ilością wody.

Jako roślina pochodząca z tropików, grudnik preferuje wysoką wilgotność powietrza. Możesz zwiększyć wilgotność wokół rośliny, np. poprzez postawienie jej na tacy z wilgotnym żwirem lub regularne zraszanie.

W jakim miejscu w domu powinien stać grudnik?

Grudnik najlepiej rośnie w miejscach jasnych lub półcienistych, bez bezpośredniego działania ostrego słońca. Latem temperatura nie powinna przekraczać 20º C, a zimą - 6–10º C. Ważne jest, aby po pojawieniu się pąków kwiatowych, nie przestawiać rośliny, gdyż może to spowodować ich zrzucenie.

Podłoże w doniczce z grudnikiem powinno być lekko wilgotne. W okresie kwitnienia roślinę podlewa się umiarkowanie i nawozi co dwa tygodnie, natomiast w okresie spoczynku podlewanie należy ograniczyć, a nawożenie zaprzestać. Grudnik przesadza się co 3-4 lata do świeżej ziemi dla kaktusów.

Dlaczego grudnik nie kwitnie?

Aby ponownie cieszyć się kwitnieniem grudnika, należy zapewnić mu dwa okresy spoczynku w ciągu roku - jeden od sierpnia do października, a drugi po przekwitnięciu. W tym czasie roślinę przenosi się do chłodniejszego miejsca i ogranicza podlewanie.

Grudnika rozmnaża się przez sadzonki, które uzyskuje się przez delikatne oderwanie co najmniej dwóch członów pędu. Sadzonki sadzi się pionowo w doniczce z ziemią i lekko podlewa. Można przykryć doniczkę folią, by przyspieszyć ukorzenianie, pamiętając o regularnym wentylowaniu.

Pielęgnacja grudnika nie jest skomplikowana, ale wymaga pewnej uwagi i regularności. Dzięki odpowiedniej opiece ta piękna roślina może stać się coroczną, zimową atrakcją w domu, przynosząc radość i kolor w chłodne miesiące.

Czy grudnik jest trujący?

Chociaż grudnik jest kaktusem, to nie tylko nie kłuje, ale też nie szkodzi w żaden inny sposób. Choć bywa oskarżany o "trucie kotów" - a pytanie "czy grudnik jest trujący dla kotów" często pojawia się w internetowej wyszukiwarce - to w rzeczywistości nic nie stanie się zwierzęciu, które z ciekawości czy w czasie zabawy ugryzie kawałek grudnika.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku dzieci (choć nie wolno zapominać o ryzyku zadławienia). Jeśli chodzi o toksyczność, ASPCA zawyrokowała, że grudnik nie jest trujący. Co ciekawe, grudnik warto ustawić np. w sypialni, bowiem oczyszcza i nawilża powietrze, a dodatkowo jego właściwości wpływają na zdrowy sen.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza