Podlewaj go raz w miesiącu tą domową miksturą. Aloes będzie rósł w oczach

2024-01-30 12:03

Jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Nic dziwnego! Jego wyjątkowe walory wykorzystywane w ziołolecznictwie i kosmetykach sprawiają, że wiele osób chce mieć go w swoim domu. Choć aloes jest łatwy w uprawie, ma swoje wymagania. Aby rósł szybko i zdrowo, raz w miesiącu warto zasilać go prostym, domowym nawozem.

Podlewaj go raz w miesiącu tą domową miksturą. Aloes będzie rósł w oczach
Autor: Getty Images Podlewaj go raz w miesiącu tą domową miksturą. Aloes będzie rósł w oczach

Aloes to sukulent o grubych, mięsistych liściach obsypanych na brzegach kolcami. W środowisku naturalnym rośnie na stepach i sawannach Afryki, na Madagaskarze i Półwyspie Arabskim. Doceniany jest przede wszystkim za swoje walory lecznicze. Aloes wykazuje m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Wyciętym liściem aloesu (a dokładnie wypływającym sokiem) można przyśpieszyć gojenie się ran. Przykładany na skórę wspomaga także leczenie trądziku, koi podrażnienia skóry. Spożywany zaś doustnie pomaga zarówno przy zaparciach jak i biegunce. Tych dobroczynnych właściwości można by wymieniać wiele. By jednak móc korzystać ze swojej rośliny w celach leczniczych powinna ona mierzyć ok. 20 cm i nie mieć mniej niż 3 lata.

Poradnik Zdrowie: rośliny lecznicze

Jak pielęgnować aloes w domu?

Liście aloesu składają się w 96 proc. z wody, dlatego roślina bez problemu znosi susze. Wręcz nie lubi obfitego podlewania. Wystarczy, że podlejemy ją raz na 2-3 tygodnie. Zbyt częste podlewanie sprawi, że na jej liściach pojawią się brązowe plamy lub zacznie gnić od podłoża. Warto też podkreślić, że aloes nie lubi podlewania z góry po liściach. Wodę należy wlewać bezpośrednio do doniczki.

Z uwagi na to, że aloes jest sukulentem najlepiej będzie się czuł w ziemi dedykowanej tego typu roślinom. Może to być mieszanka ziemi i piasku w proporcji 1:1, a najlepiej jeśli będzie to ziemia piaszczysto-gliniasta.

Aloes lubi stanowiska dobrze nasłonecznione, tak jak ma to w naturalnych warunkach. Latem warto wynieść go na dwór, ale nie należy go wystawiać na bezpośrednie działanie ostrego słońca.

Roślinę tę można bardzo łatwo rozmnażać. W zależności od gatunku albo przez sadzenie bocznych pędów albo przez odcinanie odrostów pojawiających się obok rośliny matecznej.

Czym nawozić aloes - domowe sposoby?

Choć roślina ta nie wymaga obfitego nawożenia, doskonale radząc sobie w ubogich warunkach, w okresie wzrostu od wiosny do jesieni warto ją raz na miesiąc podlać domową mieszanką bogatą w fosfor i potas. Aby ją przygotować potrzebujemy:

  • skórkę z dwóch bananów,
  • litrowy słoik,
  • 600 ml ciepłej wody.

Skórki z bananów wrzuć do słoika i zalej wodą. Zakręć słoik i odstaw na dwa dni w ciemne pomieszczenie. Aby skorzystać z nawozu, odcedź zawartość słoika i rozcieńcz ją z wodą w proporcji jeden do jednego. Podlewaj raz w miesiącu, a twoja roślina będzie rosła w oczach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza