Rozprawi się z pleśnią i szkodnikami. Ta mikstura w doniczce czyni cuda

2024-02-26 12:16

Jeśli ziemia w doniczce pokrywa się białym nalotem to znak, że roślinę atakuje grzyb. Istnieje jednak prosty sposób na to, by rozprawić się z nim raz na zawsze. W dodatku kosztuje on grosze!

Rozprawi się z pleśnią i szkodnikami. Ta mikstura w doniczce czyni cuda
Autor: Getty Images Rozprawi się z pleśnią i szkodnikami. Ta mikstura w doniczce czyni cuda

Uwielbiamy domowe sposoby pielęgnacji roślin, czyszczenia czy walki ze szkodnikami. Głównie dlatego, że są tanie, ale ich zaletą jest także to, że są dostępne dla każdego, a przy tym obojętne dla środowiska. To dlatego tak chętnie korzystamy z silnej chemii w swoich domach, sięgając po sprawdzone, naturalne sposoby. Jednym z takich sprawdzonych trików jest także zamiana nawozów syntetycznych na naturalne produkty, które znajdziemy w kuchni czy w spiżarce.

Okazuje się, że domowe sposoby bywają równie skuteczne jak środki ze sklepu. Także w przypadku pleśni, która atakuje rośliny doniczkowe. Jako mama z pewnością dużą wagę przywiązujesz do tego, by otoczenie, w którym rozwija się twoje dziecko, było bezpieczne. To dlatego pamiętać trzeba także o kondycji kwiatów doniczkowych. Pleśń rozwijająca się na powierzchni podłoża w doniczce ma szkodliwy wpływ na zdrowie wszystkich, także tych najmłodszych domowników.

Zobacz też: Niemowlę zjadło grzyba, który wyrósł w domowej donicy. "To były 72 godziny piekła"

Spis treści

  1. Pleśń w doniczce szkodliwa dla zdrowia
  2. Włóż do doniczki i pozbądź się białawego nalotu
Festiwal Roślin w Netto Arenie przyciąga tłumy szczecinian

Pleśń w doniczce szkodliwa dla zdrowia

Biały nalot, który możemy zaobserwować na powierzchni ziemi w doniczce, może być zupełnie nieszkodliwy i świadczyć o tym, że rośliny podlewamy zbyt twardą wodą. Na powierzchni ziemi odkłada się więc wapienny osad, który niektórzy mylą z pleśnią.

Jeśli jednak zbyt często podlewamy rośliny doniczkowe, a temperatura i wilgotność w pomieszczeniu sprzyja powstawaniu pleśni, taka sytuacja również nie należy do rzadkości. Powinna nas zaalarmować, bo to, co widzimy jako nalot na podłożu, jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Tej pleśni w doniczce jest zdecydowanie więcej. Co ważne, nie tylko roślina zaatakowana pleśnią może obumrzeć, cierpią także domownicy.

Biała pleśń w doniczce negatywnie wpływa na wszystkich alergików, powodując nasilenie się ich objawów uczulenia. Wdychanie pleśni może także stanowić przyczynę częstych infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci.

Czytaj też: Jak usunąć grzyb ze ściany? Ten płyn z apteki za 10 zł działa cuda

Włóż do doniczki i pozbądź się białawego nalotu

Dość skuteczny w walce z pleśnią w doniczce jest cynamon, którym warto posypywać podłoże. Działa on przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Zaleca się, aby cieniutką warstwą posypać ziemię raz na dwa tygodnie.

W walce z pleśnią w doniczce cudownie radzi sobie też inny produkt, który z pewnością masz w kuchni czy w spiżarce. Mowa oczywiście o czosnku, który jest nazywany naturalnym antybiotykiem. Świetnie rozprawia się z pleśnią. Warto go stosować głównie w przypadku roślin, które są narażone na działanie niskich temperatur i wyższej wilgotności powietrza. Warto do każdej takiej doniczki włożyć ząbek czosnku. Po prostu wciśnij go w ziemię.

Co robić, gdy pleśń już się pojawiła i nie chce zniknąć, lub co gorsza, osłabiony kwiat atakują szkodniki? Wtedy przyda się podlewanie roślin doniczkowych specjalną miksturą z czosnku. Oto jak ją zrobić:

  • rozgnieć kilka ząbków czosnku i włóż do słoika o pojemności 1 litra,
  • zalej czosnek ciepłą wodą i odstaw na dwa dni.

Po tym czasie podlej rośliny czosnkową miksturą. Najlepiej, by wcześniej pozwolić ziemi w doniczce nieco przeschnąć. Wodą z czosnkiem możesz podlewać kwiaty tak samo jak zwykłą wodą.

Czosnkowa mikstura przyda się zarówno w przypadku przędziorków, mszyc czy wciornastków jak i ziemiórek. Larwy tych ostatnich giną w starciu z czosnkiem, przez co ten domowy sposób walki z nimi jest uważany za naprawdę skuteczny.

Zobacz też: Z tego "odpadu" zrobisz idealny nawóz do roślin. Odwdzięczą się pięknymi kwiatami

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza