Sick Building Syndrome, czyli Syndrom Chorego Budynku. Co to takiego?

2016-11-24 11:39

SBS to zespół dolegliwości związanych z długotrwałym przebywaniem w pomieszczeniach. Reakcja organizmu jest odpowiedzią na występowanie w pomieszczeniu przede wszystkim lotnych związków organicznych i bioaerozoli czyli mikrozanieczyszczeń biologicznych takich jak pleśń czy roztocza. 

Sick Building Syndrome, czyli Syndrom Chorego Budynku

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zanieczyszczenia powietrza znacznie obniżają komfort życia i są przyczyną wielu schorzeń
  2. Siedliska zanieczyszczeń powietrza w twoim domu
  3. Oczyszczanie technologią RPT I BSS
  4. Oczyszczanie technologią TSS

10 proc. naszego czasu spędzamy w środowisku zewnętrznym, w którym powietrze jest zanieczyszczone. Pozostałe 90 proc. to czas we wnętrzach, gdzie występuje najwyższe stężenie biologicznych zanieczyszczeń powietrza. 

Człowiek dorosły w stanie spoczynku oddycha ok. 15 razy na minutę, za każdym razem wprowadzając do płuc ok. 0,5 litra powietrza. Tak więc w ciągu minuty pobieramy ok. 7,5 litra powietrza, a w ciągu doby nawet 10 500 litrów (czyli 10,5 m³). Tylko ok. 1/5 powietrza pobieranego stanowi tlen, reszta to inne składniki znajdujące się w powietrzu takie jak alergeny, roztocza, pleśń czy ozon, bardzo szkodliwe dla naszego układu oddechowego. Na co dzień zwracamy głównie uwagę na jakość powietrza na zewnątrz, walcząc ze smogiem, spalinami i zanieczyszczeniami z fabryk. Tymczasem według licznych badań to właśnie wpływ zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, jest dużo bardziej szkodliwy dla organizmu człowieka.

Zanieczyszczenia powietrza znacznie obniżają komfort życia i są przyczyną wielu schorzeń

Światowa organizacja zdrowia (WHO) ogłosiła, że grozi nam epidemia złej jakości powietrza szczególnie w biurach, domach, kawiarniach i salach konferencyjnych. Zawiera ono od 4 do 10, a niekiedy nawet 100 razy więcej toksycznych substancji niż powietrze na zewnątrz.

Siedliska zanieczyszczeń powietrza w twoim domu

Roztocza: to mikroskopijne pasożyty z rodziny pajęczaków, których odchody mają szczególnie szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. W 1 mm³ mieszczą się 2-4 osobniki, których samice w ciągu miesiąca są w stanie złożyć około 300 jaj. Po roku liczba potomstwa jednej matki osiąga 10 miliardów. Pokarmem roztoczy jest przede wszystkim złuszczony ludzki naskórek, którego w ciągu doby człowiek gubi około 1 grama. Roztocza żywią się również pleśnią i pyłkami roślin. Najlepszą porą dla roztoczy jest okres od maja do sierpnia, kiedy pajęczaki rozmnażają się.Roztocza to jedna z głównych przyczyn całorocznych alergii, która objawia się:- katarem siennym – „cieknący” nos, wielokrotne kichanie, swędzenie nosa,- zapaleniem skóry lub egzemą atopową – zaczerwienienie i swędzenie w okolicach twarzy czy włosów oraz kolan, łokci i pachwin,- zapaleniem spojówek – zaczerwienienie, szczypanie i pieczenie oczu,- migrenowymi bólami głowy.Wszystkie powyższe objawy przyczyniają się do zaburzeń snu i zmęczenia.W konsekwencji alergie przeradzają się w astmę, która znacznie pogarsza komfort życia i jest zagrożeniem dla zdrowia człowieka.

Pleśń: może występować zarówno na ścianach jak i na artykułach spożywczych. Powstaje w określonych warunkach, kiedy w pomieszczeniu panuje wysoka wilgotność, brak odpowiedniej wentylacji a temperatura utrzymuje się powyżej 16°C. Powiedzenie „pleśń rodzi pleśń“ najtrafniej określa sposób jej rozprzestrzeniania się – zarodniki pleśni uwalniają się do powietrza i kiedy osiądą na korzystnym do rozwoju podłożu tworzą błyskawicznie rozrastające się kolonie. Toksyny wytwarzane przez grzyby są bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka, atakują przede wszystkim układ oddechowy i mocno osłabiają odporność organizmu. Są również przyczyną zatruć.Do schorzeń wywołanych przez pleśń i grzyby zalicza się:- zapalenie zatok, gardła, oskrzeli i płuc- bóle głowy, mięśni i stawów,- rozdrażnienie, zmęczenie, bezsenność, zmniejszenie koncentracji, zaburzenia pamięci a nawet depresja,- nieprawidłowości w działaniu układu pokarmowego i zaburzenie przemiany materii, co może prowadzić do otyłości.W skrajnych przypadkach grzyby i pleśnie występujące w pomieszczeniach mogą wywoływać:- dysfunkcję wątroby,- martwicę wątroby,- zaburzenia w wydzielaniu hormonów trzustki, jajników i prostaty, co w długofalowym działaniu może przyczynić się do bezpłodności.

Ozon: ozonosfera czyli warstwa zwiększonej koncentracji ozonu znajdująca się w odległości 15-50 km nad ziemią, pełni rolę osłony dla życia na Ziemi, chroniąc organizmy żywe przed działaniem promieni ultrafioletowych.Ozon sam w sobie jest gazem drażniącym, powodującym przede wszystkim uszkodzenia błon biologicznych:- przyspiesza proces starzenia się komórek skóry- ma działanie rakotwórcze- wywołuje zaburzenia funkcji układu oddechowego – pierwszymi objawami podrażnienia ozonem są kaszel oraz drapanie w gardle- powoduje bóle głowy oraz senność- nasila objawy astmyOzon jest szczególnie groźny dla osób starszych, małych dzieci oraz osób chorych na astmę.Wirusy i bakterie: Drobnoustroje są istotnym składnikiem powietrza jakim oddychamy w pomieszczeniach. Ich siedliskiem są inne zanieczyszczenia powietrza tj. pyły i kurz domowy, grzyby pleśniowe, które gromadzą się na ścianach, meblach, podłodze czy też w klimatyzacji. Niemniej jednak głównym źródłem chorobotwórczych bakterii i wirusów w pomieszczeniach zamkniętych są ludzie. Podczas wydechu, rozmowy, śmiechu czy kaszlu uwalniamy setki a nawet tysiące kropelek zawierających drobnoustroje. Drobnoustroje są przyczyną:- infekcji bakteryjnych,- infekcji wirusowych.

Pyłki roślin: to najczęściej wymieniana przyczyna alergii sezonowej. W zamkniętych pomieszczeniach stężenie tych alergenów może być bardzo wysokie z uwagi na mniejszą cyrkulację powietrza. Uciążliwe symptomy alergii znacznie pogarszają komfort życia domowników.Do objawów alergii na pyłki roślin należą:- łzawiące i swędzące oczy,- katar,- temperatura,- kaszel,- zmiany skórne – swędząca lub piekąca wysypka,- ogólne poczucie rozbicia i problemy z koncentracją.Alergeny odzwierzęce: Wbrew powszechnemu przekonaniu alergenem odzwierzęcym nie jest sierść a złuszczony naskórek, ślina i mocz zwierząt.Typowymi objawami alergii na zwierzęta są:- zaczerwienienie i łzawienie oczu,- wysypka, świąd i zaczerwienienie skóry,- katar, obrzęk śluzówki nosa,- kaszel, drapanie w gardle,- w cięższych przypadkach także duszności.Uczulenie na zwierzęta może zaostrzyć przebieg astmy i sprowokować nagły atak.

Na co dzień stosujemy wiele zabiegów mających na celu ograniczyć liczbę zanieczyszczeń jakie trafiają do naszego organizmu - używamy odkurzaczy z filtrem, coraz bardziej ostrożnie dobieramy produkty żywnościowe, filtrujemy wodę. Czemu więc nie uzdatniać powietrza? Dzięki rozwojowi technologii możemy zastosować rozwiązania, które działając z korzyścią dla człowieka są równocześnie proekologiczne.

Oczyszczanie technologią RPT I BSS

Osoby, które chciałyby jednocześnie oczyścić i nawilżyć powietrze mogą skorzystać z serii produktów AiHumic Nawilżacze z funkcją oczyszczania marki HB. Rotating Plates Technology czyli technologia oczyszczania i nawilżania powietrza oparta na obrotowym walcu zbudowanym z wielu połączonych ze sobą talerzy. Dzięki wykorzystaniu jako filtra wody, urządzenie oczyszcza zasysane powietrze z kurzu, roztoczy, pyłków kwiatowych, dymu papierosowego itp. mikrocząsteczek a następnie, przepuszczając je pomiędzy wilgotnymi talerzami, nawilża je. Ponadto AirHumic posiada wkład BSS, w którym zawarte molekuły srebra przenikają do wody w zbiorniku i zapobiegają rozwojowi bakterii, wirusów, pleśni i grzybów. Wkład BSSF dodatkowo zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu i odbarwianiu się tworzywa, z którego wykonane jest urządzenie.Urządzenia AirHumic HB – Aw1020 i AW1070 pomiędzy, którymi różnica polega na powierzchni działania, do której są zalecanie, dodatkowo posiadają możliwość zastosowania filtra HEPA.

Oczyszczanie technologią TSS

Portugalski producent Arirfree opatentował rozwiązanie, które okrzyknięte zostało najbardziej naturalnym sposobem oczyszczania powietrza w pomieszczeniach. Oczyszczacz Airfree działa w oparciu o zasadę termodynamicznej sterylizacji, która jest niczym innym jak bezpowrotnym spalaniem mikroorganizmów wewnątrz ceramicznego rdzenia będącego trzonem urządzenia. Airfree nie przyciąga zanieczyszczeń, nie gromadzi ich na filtrze, którego wymiana naraża na kontakt z alergenami i generuje koszty eksploatacji. Takie cechy Airfree jak bezobsługowe, bezgłośne i energooszczędne ( nie zużywa więcej energii niż 60W żarówka) sprawiają, że urządzenie jest rewolucyjne pod kątem parametrów technicznych. Z punktu naukowego o jego wyjątkowości stanowi fakt, że Airfree w procesie oczyszczania powietrza można powiedzieć idzie o krok dalej – jako jedyny oczyszczacz na rynku nie generuje ozonu i niweluje jego poziom w pomieszczeniu, w którym pracuje o 26%. Pochylając się nad tematem roli ozonu w środowisku, należy pamiętać, że w tym przypadku “ to co przyjacielem na górze, wrogiem na dole”. Ozon generowany jest przez wszystkie urządzenia elektryczne jakimi się otaczamy, a jego działanie na organizm człowieka jest niezwykle szkodliwe. Modele Airfree dostępne na rynku różnią się designem i funkcjonalnością. Linia E to podstawowa forma urządzenia oczyszczającego powietrze, seria P dodatkowo może pełnić role lampki nocnej, seria Iris dzięki lampce emitującej 9 kolorów barw stosowana jest również do koloroterapi. Airfree w wersji Lotus to nagradzany wielokrotnie na świecie oczyszczacz w kształcie kwiatu lotosu przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni 60m2 z możliwością zastosowania chroma terapii.  Producent nie zapomniał również o mieszkańcach popularnych w Polsce mniejszych mieszkań – naścienny model FIT i wolnostojący T przeznaczone są do pomieszczeń do 16m2.

Airfree roztocza

i

Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Aifree grzyby

i

Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Airfree Bakterie

i

Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Airfree mikroorganizmy

i

Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe
Airfree jak działa 2

i

Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe