Skrzydłokwiat nie kwitnie? Wystarczy dodać kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami

2024-02-04 13:33

Skrzydłokwiat to jedna z najbardziej popularnych roślin w naszych domach. Stanowi ciekawą i bardzo efektowną dekorację, szczególnie gdy obficie kwitnie. Niestety, zdarza się, że pomimo starań skrzydłokwiat nie wypuszcza kwiatów i cieszy oko tylko gęstymi liśćmi. Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami.

Skrzydłokwiat
Autor: Getti Images Skrzydłokwiat nie kwitnie? Wystarczy dodać kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami

Skrzydłokwiat to roślina dość łatwa w pielęgnacji. Swą popularność zyskała dzięki gęsto rosnącym liściom i bardzo efektownym kwiatom. Co więcej, skrzydłokwiat pochłania więcej dwutlenku węgla, niż inne rośliny. Jest zatem doskonałym naturalnym oczyszczaczem powietrza.

Skrzydłokwiat nie ma przy tym szczególnie wygórowanych wymagań, ale o pewnych rzeczach należy po postu pamiętać.

Skrzydłokwiat nie kwitnie? Sprawdzamy, co jest najczęstszą przyczyną, że skrzydłokwiat nie obsypuje się kwiatami. Podpowiadamy także, jak wykonać domową odzywkę, aby roślina zaczęła kwitnąć.

Zobacz także: Nie wyrzucaj skorupek od jajek. Zaskoczy cię, ile mają zastosowań

Prosty domowy nawóz do monstery. Przygotujesz ze składnika, który na pewno masz w kuchni

Spis treści

  1. Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?
  2. Dodaj do wody, a skrzydłokwiat obsypie się kwiatami
Festiwal Roślin w Netto Arenie przyciąga tłumy szczecinian

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat to roślina, która dobrze czuje się w temperaturze nie niższej niż 13 stopni Celsjusza. Warto jednak wiedzieć, że w temperaturze poniżej 18 stopni skrzydłokwiat zaczyna znacznie wolniej rosnąć.

Skrzydłokwiat pochodzi z lasów tropikalnych i dlatego źle reaguje na zbyt niskie temperatury, ale także zbyt niską wilgotność powietrza. Od czasu do czasu dobrze jest więc zraszać liście skrzydłokwiatu, aby poczuł się, niczym w dżungli.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Jeżeli liście skrzydłokwiatu rosną bujnie, on sam nie kwitnie od dłuższego kwiatu, warto sprawdzić, czy ma odpowiednie warunki. Skrzydłokwiat nie jest zbyt wymagający, ale pewne rzeczy po prostu mu nie służą.

Jeżeli skrzydłokwiat nie kwitnie, to może być sygnał, że:

Potrzebuje więcej światła

Skrzydłokwiat jest rośliną, która nie lubi stanowiska w pełnym słońcu. Należy do roślin cieniolubnych, ale do kwitnienia odpowiednia dawka światła jest po prostu niezbędna.

Jeżeli skrzydłokwiat nie kwitnie, należy umieścić go w jaśniejszym pomieszczeniu. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku miejsce oddalone 1 metr od okna.

Jest nieodpowiednio podlewany

Skrzydłokwiat nie lubi przelania. Zbyt obfite i częste podlewanie mu nie służy. Dodatkowo stojąca woda w doniczce może doprowadzić nawet do gnicia korzeni. Nie znaczy to jednak, że skrzydłokwiat można podlewać raz na dwa tygodnie lub rzadziej.

Skrzydłokwiat ceni sobie umiarkowane podlewanie. Nadmiar wody należy zawsze odlać z podstawki i sprawdzać, czy ziemia jest lekko sucha, gdy ponownie podlewamy roślinę.

Warto również pamiętać, że roślinie nie służy twarda i zimna woda. Może ona doprowadzić do pojawienia się brązowych plam na liściach, ale również przyczynić się do pojawienia pleśni w doniczce.

Najlepiej podlewać skrzydłokwiat wodą miękką i ciepłą.

Brakuje mu składników odżywczych

Skrzydłokwiat to roślina, która posiada dość dużo mocno zielonych liści. Dostarczając mu jednak nawóz bogaty w azot, wzmocni się rozwój liści, a nie kwiatów. Dlatego warto włączyć do pielęgnacji nawóz bogaty również w potas i fosfor, które sprzyjają obfitemu kwitnieniu.

Dodaj do wody, a skrzydłokwiat obsypie się kwiatami

W sklepach znajdziemy całą gamę nawozów do roślin doniczkowych liściastych i kwitnących, które z pewnością odpowiednio zasilą skrzydłokwiat w składniki odżywcze. Cenny nawóz możemy jednak przygotować samodzielnie.

Tę odżywkę przygotujemy błyskawicznie. Wystarczy dodać do wody kilka kropel cytryny lub pół łyżeczki na 1 litr wody kwasku cytrynowego.

Zakwaszanie wody potęguje wzrost skrzydłokwiatu i przyspiesza kwitnienie.

Taką domową odżywkę do skrzydłokwiatu należy stosować 1-2 razy w miesiącu podczas podlewania.

Domowy nawóz do strelicji sprawdzi się również w przypadku skrzydłokwiatu.

Czytaj także: Domowy nawóz do storczyków robię w 5 minut. Łodygi obsypują się kwiatami

Kiedy zamiokulkas żółknie i się pokłada robię te 3 rzeczy. Wiem, co mu posłuży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza