Spód patelni lepi się od brudu? Mam genialny sposób na jej doczyszczenie

2023-11-28 14:33

Mycie tłustej od brudu patelni nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Co robić, gdy nie radzi sobie z tym nawet zmywarka? Oto sprawdzony babciny sposób.

Spód patelni lepi się od brudu? Mamy genialny sposób na jej doczyszczenie
Autor: Getty Images Spód patelni lepi się od brudu? Mamy genialny sposób na jej doczyszczenie

Jako mama zapewne bardzo dbasz o to, by twoje dziecko jadło zdrowo. Trudno jednak serwować zdrowe posiłki, kiedy naczynia nie są naprawdę czyste. Być może pamiętasz program z Magdą Gessler w roli głównej, kiedy prowadząca odwiedzając kuchnie restauracji rzucała garnkami i patelniami. Właściciele biznesów łapali się za głowy nie rozumiejąc, o co chodzi. Przecież brudne były jedynie spody patelni i garnków bo jak tłumaczyli - sprzęty te miały już swoje lata.

Brudny spód patelni nie pozostaje jednak bez wpływu na jakość smażonych produktów. Przypalony spód naczynia sprawia, że patelnia nagrzewa się szybciej, przez co łatwo o przypalenie potrawy. Dodatkowo zabrudzona patelnia szybciej się niszczy, im brudniejsza - tym więcej wysiłku trzeba włożyć w jej doczyszczenie. Warto wiedzieć, że drapanie i mocne szorowanie mogą zniszczyć powłokę patelni. Wówczas lepiej na niej nie smażyć - szkodliwe związki przenikną do jedzenia.

Spis treści

  1. Najlepsze babcine sposoby
  2. Soda, ocet lub kwasek cytrynowy na przypalony spód
Czy sprzątanie mieszkania odchudza? | ESKA XD - Fit vlog #5

Najlepsze babcine sposoby

Ekologiczne sposoby na domowe porządki przeżywają ostatnio prawdziwy renesans. Coraz chętniej rezygnujemy z silnej chemii na rzecz sprawdzonych, domowych sposobów, stosowanych często jeszcze przez nasze babcie. To dlatego porady w stylu "jak wyczyścić fugi bez żrącej chemii" czy "domowy sposób na wyczyszczenie dywanu" cieszą się tak dużą popularnością.

Zobacz jak poradzić sobie z przypaloną od spodu patelnią. Zwykle rzadko przejmujemy się tym, że jest brudna właśnie od spodu. Obróć swoją do góry dnem i zobacz, w jak fatalnym jest stanie. By pozbyć się przypalenizny i tłuszczu, potrzebujesz kilku składników i czasu. Warto, by patelnia pomoczyła się w przygotowanym roztworze przez kilka godzin, więc za jej czyszczenie warto zabrać się wieczorem. Do rana powinna lśnić.

Czytaj tez: Czyścisz dom z pomocą sody i octu? "Lepiej ich nie łącz" - radzi chemiczka

Soda, ocet lub kwasek cytrynowy na przypalony spód

Do wyczyszczenia spodu patelni przyda się soda oczyszczona. Soda ma odczyn zasadowy, dobrze radzi sobie z usuwaniem plam z oleju lub innego rodzaju tłuszczu. Wystarczy przygotować z niej gęstą pastę - wymieszaj sodę z odrobiną wody a następnie wyszoruj patelnię. Wypłucz ją dopiero po 30 minutach, wcześniej ponownie szorując spód.

Jeśli twoja patelnia jest wyjątkowo brudna, bo nie była czyszczona w zasadzie od dnia zakupu, sposób z sodą może okazać się nieskuteczny. Kolejnym domowym sposobem wartym uwagi będzie użycie octu. Nie używaj go jednak jeśli spód jest emaliowany.

Ocet sprawdzi się w przypadku patelni, której spód zdążyła pokryć rdza. W większej misce wymieszaj ocet z gorącą wodą i zanurz patelnię. Zostaw ją na całą noc, a rano wyszoruj wodą z płynem do mycia naczyń.

Z przypaleniami na spodzie patelni nieźle radzi sobie również kwasek cytrynowy. Do dużego garnka wlej wodę i wsyp łyżeczkę kwasku cytrynowego. Doprowadź do wrzenia, przelej do miski i zanurz w niej patelnię. Zostaw ją na kilka godzin, a później umyj tak jak zwykle za pomocą gąbki.

Zobacz też: Jak wyczyścić piekarnik w 20 minut? Genialny trik z użyciem jednego przedmiotu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza